Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Άνθρωπος και Κοινωνία > Οικολογικά θέματα > Οι φίλοι μας τα ζώα
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 29-05-09, 11:04
Το avatar του χρήστη μαρια ψαθα
μαρια ψαθα Ο χρήστης μαρια ψαθα δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 06-03-12 09:59
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
η ζωη με ενα πιτ μπουλ

καλημέρα!απόφασια μετά από ώριμη σκέψη και δεκάδες σκυλιά που έχω αναθρέψει να δέσω τη ζωή μου με την πλέον παρεξηγημένη και κυνηγημένη ράτσα τα πιτ μπουλ.αποφάσισα δε πώς δεν θα πληρώσω για να πάρω ένα καινούργιο αλλά απευθύνθηκα στο σύλλογο προστασ΄΄ιας πιτ μπουλ για να υιοθετήσω ένα αδέσποτο.θα ήθελα κάποιες συμβουλές,οδηγίες προς ναυτιλωμένους δηλαδη!καθώς δεν γνωρίζω και πολλα για αυτά τα σκυλάκια εκτός του ότι με πολύ αγάπη και φροντίδα είναι ο πιο πιστός φίλος που θα μπορούσα ποτέ να 'έχω.περίμενω τις απαντήσεις σας!ευχαριστώ πολύ!!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 31-05-09, 02:43
Το avatar του χρήστη Inka
Inka Ο χρήστης Inka δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 03-03-17 14:42
Το πιτμπουλ είναι φυλή που δημιουργήθηκε για σκύλος μάχης.

Πρέπει να διαβάσεις πολύ καλά για την φυλή αυτή, πρίν αποφασίσεις να πάρεις ένα. Βασικά η παρεξήγηση που αναφέρεις, οφείλεται στο ότι ο σκύλος αυτός θα επιτεθεί και θα κάνει ζημιά όταν θα θεωρήσει οτι πρέπει. Και θα το κάνει ακόμα και στο αφεντικό του, ανεξάρτητα εκπαίδευσης.

Αν δεν κάνω λάθος, στη Μ. Βρετανία η φυλή αυτή απαγορεύτηκε με νόμο, πριν 1-2 χρόνια, για τους λόγους που αναφέρω.

Στην Ελλάδα, συνήθως αυτοί που το έχουν, είναι δίποδα αρσενικά ζώα, με τεράστια ψυχολογικά και σεξουαλικά προβλήματα που προσπαθούν να τα καλύψουν έχοντας δίπλα τους ένα σκυλάκι που θα το φοβούνται όλοι.

Αν αποφασίσεις να το πάρεις, κράτα το μακρυά από παιδιά (τουλάχιστον).

Είναι εξαιρετικά ανταγωνιστικός σκύλος, και μόλις αισθανθεί οτι χάνει την θέση του σαν αρχηγός αγέλης (η οικογένεια εν προκειμένω) θα αντιδράσει όπως του επιβάλει το DNA του.

Καλή τύχη!
__________________
"Όταν ξυπνήσει αυτός πού μας ονειρεύεται, τότε θα πεθάνουμε."
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 31-05-09, 16:26
Το avatar του χρήστη μαρια ψαθα
μαρια ψαθα Ο χρήστης μαρια ψαθα δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 06-03-12 09:59
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
πραγματικά λυπήθηκα πολ,ύ για την απάντηση που πήρα.προφανώς έχετε άγνοια της συγκεκριμένης ράτσας και των λόγων για τους οποίους δημιουργήθηκε.δημιουργήθη ε λοιπόν γύρω στα 1800 για να βοηθάει στους πολέμους και αργότερα σε ομάδες διάσωσης.όντως στις μέρες μας εκμεταλεύονται τη σπάνια από θέμα ιδιοσυγκρασίας ράτσα για να ικανοποιήσουν τον εγωισμό τους.να ξέρετε ότι τα πιτ μπουλ σε έρευνα που έγινε με θέμα την τρυφερότητα και τηυν καταλληλότητα πήραν 81,6%.
θαπαρακαλούσα να μου απαντήσει στο πρώτο θέμα κάποιος εκπαιδευτής ή ιδιοκτήτης πιτ μπουλ γιατι εσείς είστε φανερά προκατειλημενη και θύμα των μ.μ.ε.λυπάμαι γιατί έχε4τε και σκυλάκι για το προφίλ σας.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 31-05-09, 17:00
Το avatar του χρήστη pazo
pazo Ο χρήστης pazo δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: Χθες 15:05
Φύλο: Άντρας
Μα τον Γιαραμπή, είμαι περίεργος να δω τη συνέχεια...

(παρεμπιπτόντως, ο Inka αποκλείεται να είναι «προκατειλημμένη», το πολύ-πολύ να είναι «προκατειλημμένος», που προσωπικά, δεν το νομίζω... )
__________________
VmF Skisters of Mercy ©
An eye for an eye, will make us all blind... Mahatma Ghandi
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 31-05-09, 17:05
Το avatar του χρήστη papa
papa Ο χρήστης papa δεν είναι συνδεδεμένος
Administratore Symphoroso (Ιταλιστι)
 

Τελευταία φορά Online: 17-10-14 00:05
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
αφου καθως φαινεται εισαστε τοσο βαθυτατη γνωστρια των ιδιοτητων του πιτ μπουλ,σε σημειο που παλι καθως φαινεται, να θεωρητε προκατειλημμενο παντα διαφωνουντα μεθ υμων, η ερωτηση σας παυει να εχει νοημα μια και αν εκπαιδευτης σκυλων συμφωνησει πχ με τον φιλο Ινκα (και οχι την φιλη Ινκα) θα ακουσει και αυτος προφανως τα δεοντα..

να παρετε πιτ μπουλ..ειμαι σιγουρος οτι θα περασετε πολυ καλα μαζι...

__________________
μιαπαπιαμαποιαπαπια

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη papa : 31-05-09 στις 18:40
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 31-05-09, 20:45
Το avatar του χρήστη Inka
Inka Ο χρήστης Inka δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 03-03-17 14:42
Μάλιστα...

Μα βέβαια είμαι και προκατειλημμένος και άσχετος!!! Τι κι αν είχα 9+1 σκυλιά στην ζωή μου... δεν με κάνει αυτό ειδικό. Ούτε το ότι είχα και pit bull, μεταξύ αυτών (το +1 ήταν ένα αδεσποτάκι).

Αυτό που με ενόχλησε εδώ κα Ψαθά, δεν είναι το ότι με χαρακτηρίζετε άσχετο (διότι είμαι), αλλά το ότι θέσατε ένα ερώτημα και ξεχάσατε να σημειώσετε ότι περιμένατε απαντήσεις και γνώμες που να συμφωνούν μόνο με τις δικές σας απόψεις.

Για το avatar... τι έπρεπε να βάλω?? άνθρωπο?? Θεός φυλάξει!!! Μπορείτε να λυπάστε, ελεύθερα...
Η Νέφυ κι εγώ είμαστε απόλυτα ευτυχισμένοι μαζί.

Ελπίζω τα Αγγλικά σας να είναι καλύτερα από τα Ελληνικά σας, γιατί εδώ:

http://en.wikipedia.org/wiki/Pit_bull

θα βρείτε γενικές πληροφορίες για την φυλή, όπως επίσης και για το μπαστάρδεμα της....

Οσον αφορά για τους εκπαιδευτές ή ιδιοκτήτες, προφανώς δεν θα τους βρείτε εδώ, αλλά σε συγκεκριμένα foroum για δίποδα και τετράποδα ζώα.

Χαιρετώ!
__________________
"Όταν ξυπνήσει αυτός πού μας ονειρεύεται, τότε θα πεθάνουμε."
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 31-05-09, 21:20
Το avatar του χρήστη papa
papa Ο χρήστης papa δεν είναι συνδεδεμένος
Administratore Symphoroso (Ιταλιστι)
 

Τελευταία φορά Online: 17-10-14 00:05
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
ελα βρε γιωργο...διαβασα τα ευρισκομενα στο λινκ που παρεθεσες και τα βρηκα ασχετα και προκατειλημμενα...

καλα βρε παιδακι μου επιτηδες το κανεις;;


__________________
μιαπαπιαμαποιαπαπια
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 01-06-09, 01:42
palsar Ο χρήστης palsar δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 07-02-19 15:08
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από μαρια ψαθα Εμφάνιση μηνυμάτων
ικανοποιήσουν τον εγωισμό τους.να ξέρετε ότι τα πιτ μπουλ σε έρευνα που έγινε με θέμα την τρυφερότητα και τηυν καταλληλότητα πήραν 81,6%.
Δεν θέλω να έρθω σε αντιπαράθεση μαζί σας, και χαίρομαι για το γεγονός οτι θέλετε να αποκτήσετε σκυλάκι (σκύλαρο μάλλον για να ειμαι πιο ακριβής). Αν έχετε όμως κάποια στοιχεία περισσότερα για την έρευνα που αναφέρετε θα είναι χρήσιμο. Πώς ορίζεται η τρυφερότητα σε έναν σκύλο ; Από το πόσες φορές κουνάει την ουρά ή απο το αν φέρνει τις παντούφλες και την εφημερίδα ;

Οι ειρωνικές απαντήσεις που διαβάσατε δεν χαρακτηρίζουν (ακόμα) το φόρουμ αυτό. Καταβάλεται πάντως κάθε δυνατή προσπάθεια :-)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη palsar : 01-06-09 στις 01:44
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 01-06-09, 12:19
Το avatar του χρήστη μαρια ψαθα
μαρια ψαθα Ο χρήστης μαρια ψαθα δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 06-03-12 09:59
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
αρχικά να ζητήσω συγνώμη που σας άλλαξα φύλλο,INKA.εν συνεχεία να σας πώ ότι είμαι οντως παθιασμένη με τη συγκεκριμένη φυλή που διώκεται και βασανίζεται εδώ και δεκάδες χρόνια και εξαιτίας αυτού του γεγονότος υπάρχει η φήμη που υπάρχει.θέλησα να ζητήσω την γνώμη κάποιου που θα μου έδινε σαφή απάντηση για το τι θα πρέπει να έχω υπ΄οψιν μου.ειλικρινά,πιστέυετε ότι η απάντηση "μακρυά από παιδιά" είναι ώριμη και σοβαρή άποψη??εφ΄όσον λοιπόν έχετε αναθρέψει τόσα σκυλιά θα γνωρίζετε φαντάζομαι πως ισχύει το "όπως μάθει",εξαρτάται λοιπόν από τον ιδιοκτήτη.λάθος?και τέλος ζητώ ταπεινά συγνώμη αν τα ελληνικά μου δεν πληρούν τις προυποθέσεις του site.και για το τέλος να πώ ότι το πήρα τελικά το πιτμπουλακι καθώς βρέθηκε και ένας άνθρωπος να μου πεί πέντε σωστά πράγματα.είναι το πιό ήσυχο και τρυφερό σκυλάκι που είχα ποτέ.α!όσο για την έρευνα:τρυφερός χαρακτηρίζεται ο σκύλος που δεν έχει επιθετικές και αυταρχικές τάσεις και μπορεί να συνυπάρξει με άλλα ζωάκια όπως και με πολλά μέλη της οικογενείας χώρις κρούσματα επιθετικότητας.ευχαριστώ.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 01-06-09, 12:40
Το avatar του χρήστη μαρια ψαθα
μαρια ψαθα Ο χρήστης μαρια ψαθα δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 06-03-12 09:59
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
παρεπιπτοντως κοίταξα τον σύνδεσμο και με βρισκουν απόλυτα σύμφωνη τα όσα υποστηρίζει.κάντε ένα κόπο και μπείτε στο you tube πληκτρολογώντας τη λέξη pit bulls θα βρείτε σωρεία ντοκουμέντων και video με όλη την αλήθεια γύρω από το "κυνηγητό" αυτής της ράτσας.και καλά και κακά.συγκρινετε τα και αφού καταλήξετε σε κάποια γνώμη θα χαρώ να τα σχολιάσουμε.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 04-06-09, 04:14
Το avatar του χρήστη Inka
Inka Ο χρήστης Inka δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 03-03-17 14:42
Κα Ψαθά, αν και είστε εξαιρετικά προσβλητική προς τους διαφωνούντες με τις απόψεις σας, χαίρομαι που αποκτήσατε το σκυλάκι που θέλατε και εύχομαι μακροζωία και αρμονική συμβίωση.
__________________
"Όταν ξυπνήσει αυτός πού μας ονειρεύεται, τότε θα πεθάνουμε."
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 04-06-09, 11:30
Το avatar του χρήστη μαρια ψαθα
μαρια ψαθα Ο χρήστης μαρια ψαθα δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 06-03-12 09:59
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από μαρια ψαθα Εμφάνιση μηνυμάτων
παρεπιπτοντως κοίταξα τον σύνδεσμο και με βρισκουν απόλυτα σύμφωνη τα όσα υποστηρίζει.κάντε ένα κόπο και μπείτε στο you tube πληκτρολογώντας τη λέξη pit bulls θα βρείτε σωρεία ντοκουμέντων και video με όλη την αλήθεια γύρω από το "κυνηγητό" αυτής της ράτσας.και καλά και κακά.συγκρινετε τα και αφού καταλήξετε σε κάποια γνώμη θα χαρώ να τα σχολιάσουμε.

καλημέρα,νομίζω ότι ήμουν αρκετά σαφής ως προς τα αίτια του εκνευρισμού μου.δεν μου απαντησατε όμως,προφανώς δεν μπήκατε στον κόπο να εξετάσετε την πρόταση μου.Ευχαρίστώ όπως και να χει για την ανταλλάγη απόψεων έστω και σε αυτούς τους τόνους.
__________________
Άν το σκεφτείς πολύ θα τρελαθείς . . . αν το ζήσεις θα πιάσεις ουρανό ! ! !
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 02-05-12, 22:24
ManosJDM Ο χρήστης ManosJDM δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 06-05-12 17:01
Εγραψα σχετικά με το ποστ πριν λίγο αλλά δεν βλέπω την απάντηση anyway..Ίνκα είμαι προφανώς ένα δίποδο αρσενικό ζώο με μειωμένη αυτοπεποίθηση και μειωμένη σεξουαλικότητα..ειλικρινά πρέπει να έχεις μεγάλη τραυματική εμπειρία από ένα ΆΤΥΧΟ pitbull,π το μονό του έγκλημα ήταν να πέσει σε λάθος χεριά..έβαλα τα γέλια αλήθεια!

Εχω μεγάλη εμπειρία με πολλές ράτσες σκύλων,από ηλικία π ίσα θυμάμαι είχαμε στο σπίτι ένα Malinoua κ ένα Boxer,στα 11 μου πήρα ένα Rottweiler κ μας δώσανε κ ένα Poumerania αφού είχαμε χάσει λόγο ηλικίας τα 2 προηγούμενα σκυλάκια μας..από ατύχημα στα 2,5 της χάσαμε κ την Ιρμα το Rott μου,κ άργησα να πάρω ξανά σκυλί.στα 23 πήρα την Zina μου που είναι ένα pitbull "δολοφονος",ναι καλά το ακούσατε αυτό το Pitbull 13 μηνών μας πεθαίνει πραγματικά στο γλύψιμο...ειδικά τον 12χρόνο αδερφό μου!μην σας πω με τη 5χρονη ανηψια μου τη της κάνει..τη παίρνει στη πλάτη κ τη πεθαίνει στην ιππασία...

Ειλικρινά ξέρεις από σκυλιά φίλε μου,η απλά άκουσες κ διάβασες μερικά άρθρα από ξένες χώρες..ΒΆΣΕΙΣ κυνομαχιων όπως Αγγλία,Βουλγαρία,Αμερική.Τ σκυλιά αυτά από την εμπειρία μου..(πίστεω καθόλου μικρή) είναι όντως από τις πιο τρυφερές φυλές κ οποίος θέλει σχετικές πληροφορίες να γίνει μέλος στην ομάδα "American Pitbull Terrier" στο FB...όλοι έχουν κ από ένα Pitbull "δολοφονο",κάποιοι κ παραπάνω από 1..xaxaaxax!ειλικρινά είναι μονό σε αυτή την ομάδα 300+ μελοι,γιατί όμως κανένας δεν έχει δει το σκυλί του να επιτεθείτε??

Φίλε Ίνκα αν είδες pitbull να επιτεθείτε κ dn το ανέφερες σε κυνοφιλικο όμιλο,δεν νομίζω να σου πέφτει λόγος όσον αφορά τα σκυλιά..γιατι απλά δεν είσαι "φιλος" αυτών των ζωών...προκαλώ ανοιχτά κ λέω οποίος είναι τόσο κάθετος να μ βρει ένα τέτοιο Πιτ π επιτεθείτε κ να μ το δώσει για 6 μήνες..κ μετά ελατέ να το δείτε..μονό η ευγνωμοσύνη που θα δείξουν αυτά τα άτυχα σκυλιά αρκεί για να γίνει ακόμα πιο φιλικό από ότι θα γινόταν...δεν θέλει πολύ μυαλό ούτε είναι μαθηματικά...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ManosJDM : 06-05-12 στις 17:01
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 02-05-12, 22:29
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Φίλε Μάνο δυστυχώς τα μηνύματα σου είναι σε Greeklish και συμπιεσμένα, αυτό τα κάνει αδύνατο να διαβαστούν.

Γράψε ότι θες, στα Ελληνικά μόνο και με παραγράφους.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 03-05-12, 15:09
ManosJDM Ο χρήστης ManosJDM δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 06-05-12 17:01
Δεν ηξερα οτι δεν επιτρεποντουσαν τα greeklish..συγγνωμη,ωστοσο ας μεινει η απαντηση ωστε να την διαβασει οποιος εχει καποια απορεια,η καποια λαθος γνωμη επι του θεματος.Ευχαριστω!
Και για να συμπληρωσω κατι,η γνωμη η δικια μου μπορει να μην πεισει,μπορειτε να δειτε σχετικη εκπομπη π μιλαει σε καθε επισοδειο για διαφορετικη ρατσα σκυλων.Η εκπομπη στο "YouTube",λεγεται "Dogs 101",εξηγει πολλα,κ προθανως μιλανε ΓΝΩΣΤΕΣ,εκπαιδευτες σκυλων,ακομα κ μελοι κυνοφιλικων ομιλων σε αυτη την εκπομπη..κ κατι περιεργο,κανεις δεν εχει την ιδια γνωμη με αυτη τη καραμελα που πιπιλανε πολλοι "wannabe" φιλοζωοι.Αν εισαστε τοσο εμπειροι λοιπον ανεραιστε τη δικη τους γνωμη...Καλημερα..

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ManosJDM : 03-05-12 στις 15:19
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 03:02.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.