Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Άνθρωπος και Κοινωνία > Οικολογικά θέματα
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #16  
Παλιά 21-06-07, 15:52
mariaserifos Ο χρήστης mariaserifos δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 11-03-19 04:44
ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ θέμα!
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 21-06-07, 15:59
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 20:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Που το ξέθαψες καλέ αυτό;
Εγώ έχω λύσει το πρόβλημά μου πάντος με ένα όμορφο πολύμπριζο που το κουμπάκι του είναι προσβάσιμο. Κλείνει τηλεόραση, Home Cinema, στερεοφωνικό κλπ...
Τον φούρνο και τα ψυγεία φυσικά δεν τα αγγίζω. Θεωρώ χαζομάρα το ότι το ρολογάκι του φούρνου που είναι και ηλεκτρονικό μπορεί να καίει πολύ ρεύμα.
Σε λίγο θα πρέπει να βγάζουμε και τα ξυπνητήρια από το ρεύμα!
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 22-06-07, 01:47
Το avatar του χρήστη Atomic_man
Atomic_man Ο χρήστης Atomic_man δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Πάρε παλιό που κουρδίζει! Τέτοιο έχουν και στα γραφεία της Grenpeace για να μην καταναλώνουν ματαρίες προφανώς, επίσης οι επικεφαλής της εικάζεται πως αντί για τζετ ταξιδεύουν ακόμα με ιστιοφόρα. Η Greenpeace μπορεί να συνεχίσει να αγωνίζεται για να μείνει υπανάπτυκτος ο τρίτος κόσμος ενώ εμείς θα βγάζουμε την τηλεόραση απο την πρίζα, θα αλλάζουμε δυο λάμπες και θα κοιμηθούμε με την συνείδησή μας ήσυχη πως πράξαμε το καθήκον μας. Goodnight Green(?)peace(?)
Χωρίς πλάκα, ένα ηλιακό ρολόι είναι ωραίο σε μια αυλή ως ντεκόρ και φυσικά είναι και αστρονομικό όργανο. Μικρός είχα φτιάξει.
__________________
Facebook ομάδα: "Θέλουμε το σιδηρόδρομο στην Πελοπόννησο!"

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Atomic_man : 22-06-07 στις 01:59
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 22-06-07, 09:52
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 20:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Atomic_man Εμφάνιση μηνυμάτων
Χωρίς πλάκα, ένα ηλιακό ρολόι είναι ωραίο σε μια αυλή ως ντεκόρ και φυσικά είναι και αστρονομικό όργανο. Μικρός είχα φτιάξει.
Αστρονομικό όργανο ένα ηλιακό ρολόι; Λέγε τίποτα να μαθαίνουμε ντε!
Αν και στην τσιμεντούπολη άντε να βρείς χώρο να το βάλεις στην ταράτσα...
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 22-11-10, 19:11
Το avatar του χρήστη Nelly
Nelly Ο χρήστης Nelly δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 09-05-12 11:04
Φύλο: Γυναίκα
που έχω σημειώσει σημαντική πρόοδο στη σοφή κατανάλωση ηλεκ. ρεύματος.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 22-11-10, 19:11
Το avatar του χρήστη Nelly
Nelly Ο χρήστης Nelly δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 09-05-12 11:04
Φύλο: Γυναίκα
που έχω σημειώσει σημαντική πρόοδο στη σοφή κατανάλωση ηλεκ. ρεύματος.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 22-11-10, 19:18
Το avatar του χρήστη Naias
Naias Ο χρήστης Naias δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-06-21 10:41
Φύλο: Γυναίκα
Αρχική Δημοσίευση από Nelly Εμφάνιση μηνυμάτων
που έχω σημειώσει σημαντική πρόοδο στη σοφή κατανάλωση ηλεκ. ρεύματος.
...θέλεις να μοιραστείς αυτή τη σοφία;
__________________
«Όποιος έχει το πόδι του έξω από τη φωτιά, μπορεί εύκολα να δώσει συμβουλές σ' αυτούς που καίγονται» Αισχύλος
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 22-11-10, 19:31
Το avatar του χρήστη Nelly
Nelly Ο χρήστης Nelly δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 09-05-12 11:04
Φύλο: Γυναίκα
Αρχική Δημοσίευση από Naias Εμφάνιση μηνυμάτων
...θέλεις να μοιραστείς αυτή τη σοφία;
Βεβαίως. (μισό, να βάλω τα γυαλιά μου. Οκ. )

Θα προσπαθείς να χρησιμοποιείς τις ηλεκτρικές συσκευές τις ώρες που ισχύει το μειωμένο τιμολόγιο. Αυτό δεν είναι πάντα εφικτό. Κάντο όποτε είναι. Μη χρησιμοποιείς πολλές συσκευές ταυτοχρόνως.

Τα υπόλοιπα θα τα ξέρεις μάλλον: το τελευταίο τέταρτο του μαγειρέματος/ψησίματος το κάνω με σβηστή την κουζίνα. Το νερό που περισσεύει (πολύ σπάνια, εδώ έχω θέμα ) από το θερμοσίφωνο, φροντίζω να χρησιμοποιηθεί είτε σε ρούχο που θέλω να πλύνω στο χέρι είτε σε άπλυτα πιάτα. Δεν αφήνω σε αναμονή συσκευές, κλείνω το φως του δωματίου όταν το εγκαταλείπω, έχω αντικαταστατήσει προ πολλού τους κοινούς λαμπτήρες με τους άλλους και άλλα τέτοια πανεύκολα μικρά.
Απάντηση με παράθεση
The Following 2 Users Say Thank You to Nelly For This Useful Post:
Easty (22-11-10), Naias (22-11-10)
  #24  
Παλιά 22-11-10, 19:57
Το avatar του χρήστη Easty
Easty Ο χρήστης Easty δεν είναι συνδεδεμένος
ό,τι προλάβουμε
 

Τελευταία φορά Online: 28-12-23 16:56
Φύλο: Άντρας
Πειράζει.


(Στην ερώτηση του Σύσσωπα: Πειράζει να σας μεταφέρω το διάλογο σε άλλο θέμα που ταιριάζει περισσότερο; )
__________________
Ό,τι προλάβουμε
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 22-11-10, 20:10
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Πόσο συμφέρει η εξοικονόμηση ενέργειας;

Η χρήση των ορυκτών καυσίμων (λιγνίτης, πετρέλαιο, φυσικό αέριο) για την ηλεκτροπαραγωγή απελευθερώνει στην ατμόσφαιρα διοξείδιο του άνθρακα (CO2), το σημαντικότερο αέριο του θερμοκηπίου. Εσύ πόσα χρήματα πετάς κάθε χρόνο σε φουσκωμένους λογαριασμούς της ΔΕΗ για να καταστρέψεις το κλίμα; Συμπλήρωσε τα πορτοκαλί πεδία με βάση τις συνήθειές σου και μέτρησε πώς μπορείς να σώσεις το κλίμα και την τσέπη σου! Η σχετικά σελίδα είναι εδώ.

Πηγή : GreenPeace
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 12-08-14, 17:59
fifisrikos Ο χρήστης fifisrikos δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Φύλο: Άντρας
Είναι ολοφάνερο πως οι κρατικοί μηχανισμοί και οι κυβερνήσεις σε όλες τις χώρες του κόσμου δεν ενδιαφέρονται για την αλλαγή του ενεργειακού μοντέλου, αλλά απλώς επιδρούν σπασμωδικά στις όποιες πιέσεις των ψηφοφόρων φορολογούμενων πολιτών τους.
Οι κυβερνήσεις ανησυχούν περισσότερο μήπως χάσουν πολύτιμα έσοδα από τη φορολόγηση του πετρελαίου και λιγότερο για την καταστροφή του περιβάλλοντος ή για το οικονομικό κόστος που επωμίζονται οι κατώτερες εισοδηματικά τάξεις, υποχρεωμένες να καταναλώνουν το ακριβοπληρωμένο πετρέλαιο που τους πουλάνε μονοπωλιακά.
Σε καμία περίπτωση δε θα ήθελαν να έχει ο καθένας μας κι από μια ιδιωτική δεξαμενή Υδρογόνου στην αυλή του σπιτιού του. Όχι τόσο για λόγους ασφάλειας, αλλά επειδή αντιλαμβάνονται το «τεχνικό πρόβλημα» της συλλογής φόρων από ένα ανεξέλεγκτο ιδιωτικό δίκτυο παραγωγής και χρήσης Υδρογόνου ή κάποιας άλλης μορφής ενέργειας που θα παράγεται κατ’ οίκον.

Για τα κράτη και για το πετρελαϊκό σύμπλεγμα συμφερόντων η τεχνολογία Ελεύθερης Ενέργειας αποτελεί το χειρότερο εφιάλτη τους, καθώς απειλεί τον απόλυτο έλεγχο και την εκμετάλλευση που ασκούν στους πολίτες-καταναλωτές τους.
Γι αυτούς η Ελεύθερη Ενέργεια αποτελεί κίνδυνο, επειδή οδηγεί στην αποσταθεροποίηση του συγκεντρωτικού συστήματος ελέγχου που έχουν εγκαθιδρύσει εδώ και δεκαετίες.

Όμως η ανθρωπότητα δεν έχει πλέον την πολυτέλεια να βασίζεται σε ένα απαρχαιωμένο ενεργειακό μοντέλο.
Χρειάζονται επειγόντως ένα νέο αποκεντρωτικό ενεργειακό μοντέλο στο οποίο το Υδρογόνο θα παίζει βασικό ρόλο.
Σε πείσμα των πολέμιων της ενεργειακής απελευθέρωσης δεκάδες χιλιάδες άνθρωποι προετοιμάζουν εδώ και τουλάχιστον
δύο δεκαετίες την πολιτική και το τεχνολογικό υπόβαθρο για ένα ενεργειακό σύστημα βασισμένο στο συχνότερο στοιχείο του σύμπαντος.
Όλοι τους μιλούν με ενθουσιασμό για την έλευση της νέας εποχής του Υδρογόνου. Το ζήτημα όμως είναι οι καταναλωτές να αγοράζουν Υδρογόνο από τα πρατήρια του μέλλοντος ή να το παρασκευάζουν μόνοι τους;
Θα οδηγηθούμε και πάλι σε συγκεντρωτικό ενεργειακό μοντέλο με βάση το Υδρογόνο ή μήπως η «Εποχή του Υδρογόνου» θα οδηγήσει την ανθρωπότητα σε μια πρωτόγνωρη ενεργειακή αποκέντρωση;
-
Απόσπασμα από «Ελεύθερη Ενέργεια η επόμενη πλανητική επανάσταση» - Γιώργος Στάμκος – Εκδόσεις ΑΡΧΕΤΥΠΟ
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 13:36.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.