Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Άνθρωπος και Κοινωνία > Ανθρώπινες Σχέσεις και Συναισθήματα
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Αξιολογήστε το θέμα Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 17-09-14, 13:55
fifisrikos Ο χρήστης fifisrikos δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Φύλο: Άντρας
Lightbulb έλεγχος θυμού

Δεν θέλω τα δώρα σου, ευχαριστώ!

- Τι όμορφη μέρα! σκέφτηκε ο ασκητής Φασκ καθώς καθόταν στη σκιά μιας φτελιάς. Ο ήλιος λάμπει, τα πουλιά κελαηδούν και μ’ αρέσει να κοιτάζω τα κλαδιά των δέντρων να χορεύουν στο ζεστό αεράκι.
- Τι άσχημη μέρα! γκρίνιαξε ο αρκούδος Τρομάρας, καθώς ποδοπατούσε τα λουλούδια. Ο ήλιος με πειράζει στα μάτια, τα πουλιά τσιρίζουν και κράζουν, τα δέντρα μπαίνουν μπροστά στο δρόμο μου και ο αέρας αναμαλλιάζει τη γούνα μου!
Ο αρκούδος Τρομάρας εξακολούθησε να περπατάει κλωτσώντας και ποδοπατώντας ό,τι εύρσκε μπροστά του, μέχρι που έφτασε στο μέρος όπου καθόταν ήσυχα ο ασκητής Φασκ.
- Τι κάνεις εδώ καθισμένος πάνω στο δρόμο μου; ρώτησε ο Τρομάρας.
Ο Φασκ συνέχισε να κάθεται και να χαμογελά ατάραχος. Άκουσε προσεκτικά τον Τρομάρα αλλά δεν είπε τίποτα.
- Φύγε από το δρόμο μου! τον διέταξε ο αρκούδος Τρομάρας σμίγοντας τα φρύδια του. Αλλιώς θα σου δώσω μια στο κεφάλι!
Ο ασκητής Φασκ απλά χαμογελούσε.
- Γιατί δε λες τίποτα; Θέλεις να σου στρίψω κανένα κόκαλο; στρίγκλισε ο Τρομάρας, νιώθοντας να του ανεβαίνει το αίμα στο κεφάλι.
Ο ασκητής Φασκ απλά χαμογελούσε.
- Δεν άκουσες τι είπα; βρυχήθηκε ο Τρομάρας ακόμα πιο δυνατά, κουνώντας απειλητικά την πατούσα του μπροστά στο πρόσωπο του Φασκ. Θες να φας μια γερή γροθιά στη μύτη;
Ο ασκητής Φασκ απλά χαμογελούσε.
Ο αρκούδος Τρομάρας τα έχασε! Ο Φασκ δεν αντιδρούσε καθόλου κι αυτός δεν είχε πια τόσο μεγάλη όρεξη να ποδοπατήσει τη γη και να φωνάξει, όμως ένιωθε ακόμα αρκετά θυμωμένος.
- Έχεις κάτι να πεις; ρώτησε.
Ο Φασκ κοίταξε τον Τρομάρα.
- Δεν έχω τα γενέθλιά μου σήμερα, είπε χαμογελώντας του.
Τι; … Γιατί μου λες ότι δεν έχεις τα γενέθλιά σου; ρώτησε ο Τρομάρας. Δε με νοιάζουν τα γενέθλιά σου!
- Τότε γιατί προσπαθείς να μου κάνεις δώρα; απάντησε ευγενικά ο Φασκ.
- Τι δώρα; ρώτησε μπερδεμένος ο Τρομάρας.
Προσπάθησες να μου δώσεις ένα χτύπημα στο κεφάλι, ένα στρίψιμο στα κόκαλα και μια γροθιά στη μύτη.
Δε θάλελα αυτά τα δώρα ακόμα κι αν ήταν τα γενέθλιά μου, είπε ήρεμα ο Φασκ. Νομίζω ότι θα αναγκαστείς να κρατήσεις όλο το θυμό σου για τον εαυτό σου.
Ο αρκούδος Τρομάρας αγριοκοίταξε το Φασκ που καθόταν πάνω στο γρασίδι ανάμεσα στα λουλούδια. Γρύλισε μπροστά στο χαμογελαστό πρόσωπο του ασκητή:
- Δεν είμαι θυμωμένος! φώναξε ποδοπατώντας μια μαργαρίτα.
- Αλήθεια; ρώτησε ο Φασκ ανασηκώνοντας τα φρύδια του και δείχνοντας το τσακισμένο λουλούδι κάτω από το πόδι του Τρομάρα.
Ο Τρομάρας σήκωσε το πόδι του και μάζεψε τη διαλυμένη μαργαρίτα.
- Δεν το έκανα εγώ αυτό!…διαμαρτυρήθηκε. Το έκανα;
Ο Φασκ καθόταν απλά και χαμογελούσε αλλά δεν είπε τίποτα.
Ο Τρομάρας κοίταξε τη μαργαρίτα σμίγοντας τα φρύδια του. Ήταν ένας μεγαλόσωμος αρκούδος, αλλά κατά βάθος δεν είχε ποτέ την πρόθεση να πληγώσει κανένα ούτε να καταστρέψει κάτι.
- Συγνώμη, λουλουδάκι, δεν ήθελα να σε διαλύσω. Ήμουν… ήμουν θυμωμένος, παραδέχτηκε. Δε σε είδα. Αλλά θα προσπαθήσω να μην καταστρέψω άλλα λουλούδια σήμερα.
Ο Τρομάρας κράτησε το λόγο του κι όλη την υπόλοιπη μέρα ήταν πολύ προσεκτικός με όλα τα λουλούδια του δάσους, με όλα τα πουλιά και με όλα τα δέντρα!
Ο αρκούδος Τρομάρας ξόδευε τόσο πολύ χρόνο με το να είναι θυμωμένος ώστε είχε ξεχάσει ότι ήταν θυμωμένος.

Δεν είμαστε υποχρεωμένοι να θυμώνουμε μόνο και μόνο επειδή κάποιος άλλος είναι θυμωμένος. Είναι καλύτερα να μην φορτωνόμαστε το θυμό του άλλου ακόμα κι αν εκείνος προσπαθεί να μας τον μεταδώσει.

Πηγή: zentails.com.au

και

Τι να κάνετε για να ελέγξετε τον θυμό
Θυμηθείτε πάντα, ότι δεν πρέπει να αφήσετε την επιθετικότητα να σας τρελάνει ή να σας αρρωστήσει. Αντίθετα, πάρτε τα μέτρα σας για να ηρεμήσετε, ώστε να διατηρήσετε την καρδιά σας υγιή.

Προσπαθήστε να εντοπίσετε τις καταστάσεις που σας ενοχλούν περισσότερο και κάντε ότι καλύτερο μπορείτε για να τις αλλάξετε.

Μάθετε να αναγνωρίζετε τα προειδοποιητικά συμπτώματα της συσσωρευμένης έντασης όπως ταχυπαλμία, γρήγορη αναπνοή ή αίσθηση νευρικότητας.
Όταν αναγνωρίσετε αυτά τα σημάδια, ανακουφίστε την ένταση πριν φτάσει σε σημείο έκρηξης. Πολλές φορές, κάτι απλό, όπως ένας σύντομος περίπατος ή η κατανάλωση ενός σνακ μπορεί να σας ηρεμήσει.

Να χτίζετε δυνατές σχέσεις και να εκφράζετε τα συναισθήματά σας αντί να τα εγκλωβίζετε μέσα σας.

Να βάζετε προτεραιότητες.

Να θέτετε ρεαλιστικούς στόχους και να προχωράτε αργά, βρίσκοντας χρόνο για χαλάρωση.

Να κοιμάστε αρκετά.

Μην προσπαθείτε να ηρεμήσετε με νικοτίνη, αλκοόλ ή ναρκωτικά.

Να σκέφτεστε θετικά και να βρίσκετε χρόνο για ευχάριστες δραστηριότητες.

Σκεφτείτε την πιθανότητα να μάθετε να διαλογίζεστε, ή πειραματιστείτε με ασκήσεις βαθιάς αναπνοής:
>Αναπνεύστε από τη μύτη, αργά και βαθιά, σπρώχνοντας την κοιλιά έξω ώστε το διάφραγμα να συστέλλεται όσο περισσότερο γίνεται.
>Κρατήστε την αναπνοή σας για λίγα δευτερόλεπτα.
>Εκπνεύστε αργά από το στόμα και σκεφτείτε ‘χαλάρωσε’.
>Επαναλάβετε 5 έως 10 φορές έχοντας συγκεντρωθεί στην αργή και βαθιά αναπνοή.

Μπορείτε να χρησιμοποιήσετε και συμπεριφορικές τεχνικές που θα σας βοηθήσουν να μείνετε ήρεμοι, εξασκώντας τες στην καθημερινότητά σας.

Οδηγείτε το αυτοκίνητο σας στη δεξιά αργή λωρίδα.

Χρησιμοποιείτε την κόρνα μόνο για να αποτρέψετε ατυχήματα και όχι για να ξεθυμάνετε.

Τρώτε αργά.

Μιλάτε αργά και προσπαθείστε να μη διακόπτετε τους άλλους.

Μη θέλετε να έχετε τον τελευταίο λόγο σε μια διαμάχη, ακόμα και αν πιστεύετε πως έχετε δίκιο.

Μην αυξάνετε τον τόνο της φωνής σας.

Μην επιτρέπετε στον εαυτό σας ξεσπάσματα θυμού. Αντ’ αυτού περιμένετε λίγα λεπτά, πάρτε βαθιές αναπνοές και εκφραστείτε ήρεμα.

απο: iatronet.gr
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης Αξιολογήστε αυτό το θέμα
Αξιολογήστε αυτό το θέμα:

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 00:20.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.