Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Υπολογιστές και Τεχνολογία > Πληροφορική και Επικοινωνία > Linux
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 03-11-08, 01:37
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 21:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Μια από τις κοινότερες απορίες όσων θέλουν να αλλάξουν από Windows σε Linux είναι «θα μπορώ να κάνω το Χ στο Linux;»

Ξεκινάω αυτό το thread με σκοπό να αλληλο-καλύψουμε τις απορίες μας σ'αυτό τον τομέα.
__________________
www.bedroomlan.org

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Morgul : 03-11-08 στις 14:22
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 03-11-08, 01:46
dimitrios83 Ο χρήστης dimitrios83 δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 11-09-18 04:16
Φύλο: Άντρας
Φίλε Morgul τα εισαγωγικά δεν είχαν υποτιμητικό χαρακτήρα..απλώς τα βαλα σε εισαγωγικά δεν είχα δηλαδή κάποιον συγκεκριμένο λόγο.

Τώρα ώς προς το θέμα..Ναι τα games είναι κάποιος λόγος που δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω linux. Επίσης μπορείς να τρέξεις με linux άλλες εφαρμογές όπως πχ τον windows messenger?

Eννοείται και θέλω να μου δώσεις πληροφορίες. Επειδή δεν έχω ασχοληθεί και επειδή έχω ακούσει ότι υπάρχουν πολλές εκδόσεις τους (μία "ubuntu" η κατι τέτοιο έχει πάρει το αυτί μου), ποιά έκδοση να χρησιμοποιήσω; Υπάρχει κάποιο πρόγραμμα με το οποιο να μπορώ να τρέχω παιχνίδια; Να χρησιμοποιώ Μsn? Γενικά το σερφάρισμα στο ίντερνετ θα ναι το ίδιο με τα windows καθώς και δυνατότητες για εγκατάσταση και χρησιμότητα άλλων προγραμμάτων; (πχ προγραμματα που να καίνε ταινίες, και άλλα τέτοια "καλούδια")

Ευχαριστώ έκ των προτέρων
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 03-11-08, 14:32
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Ενα απο τα μεγαλυτερα κενα του λινουξ ειναι στην επαγγελματικη γραφιστικη. Αυτα τα δυο δεν πανε μαζι και δεν το λεω μονο εγω. Κατ αρχας δεν υποστηριζεται cmyk και κατα δευτερον η χρηστικοτητα και οι δυνατοτητες των αντιστοιχων προγραμματων δεν εχουν μπει στη μαχη corel-adobe-κλπ (αποτελουν απλα υποκαταστατα ή "εναλλακτικες λυσεις")

Για παραδειγμα εχω μια ταμπλετα trust και χρησιμοποιω photoshop. Η trust δεν υποστηριζει λινουξ[1], και να υποστηριζε, το Gimp δεν εχει τους απαραιτηους για μενα αλγοριθμους του Photoshop για ρεαλιστικες γραμμες

[1] ναι, εχω δοκιμασει ματαια και καποιες οδηγιες για να την αναγνωρισει το Ουμπουντου
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 03-11-08 στις 14:50
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 03-11-08, 14:47
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από dimitrios83 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τώρα ώς προς το θέμα..Ναι τα games είναι κάποιος λόγος που δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω linux. Επίσης μπορείς να τρέξεις με linux άλλες εφαρμογές όπως πχ τον windows messenger?
Οπως και στα Γουιντοζ υπαρχουν εναλλακτικα προγραμματα που σε συνδεουν με το δικτυο ΜΣΝ, ετσι υπαρχουν και στο Λινουξ. Ενα απο τα πιο γνωστα ειναι το amsn (υπαρχει και στις δυο πλατφορμες). Φυσικα δεν περιεχουν ολες τις δυνατοτηες και τα "καλουδια" του κανονικου, αλλα ενιοτε εχουν και παραπανω λειτουργιες (πχ save as στο αβαταρ του συνομιλητη σου)

Αυτο που εχει το μσν και μου λειπει πιο πολυ στα αλλα, ειναι ο Κοινοχρηστος Φακελλος

Φυσικα τα παραπανω ειναι ελλειψεις των προγραμματων, οχι του Λινουξ. Το γεγονος ομως οτι ο Λινουξ εξαρταται αποκλειστικα απο αυτα, το κανει να το παιρνει και αυτο η μπαλα. Πχ στο παραδειγμα με την ταμπλετα που εγραψα παραπανω, δε φταιει το Λινουξ αλλα το Gimp. Το θεμα ομως ειναι οτι στο Λινουξ το μονο καλο προγραμμα ειναι το Gimp οποτε επαγγελματικα δεν μπορω να εργαστω απο Λινουξ

Eννοείται και θέλω να μου δώσεις πληροφορίες. Επειδή δεν έχω ασχοληθεί και επειδή έχω ακούσει ότι υπάρχουν πολλές εκδόσεις τους (μία "ubuntu" η κατι τέτοιο έχει πάρει το αυτί μου), ποιά έκδοση να χρησιμοποιήσω; Υπάρχει κάποιο πρόγραμμα με το οποιο να μπορώ να τρέχω παιχνίδια; Να χρησιμοποιώ Μsn? Γενικά το σερφάρισμα στο ίντερνετ θα ναι το ίδιο με τα windows καθώς και δυνατότητες για εγκατάσταση και χρησιμότητα άλλων προγραμμάτων; (πχ προγραμματα που να καίνε ταινίες, και άλλα τέτοια "καλούδια")
Οι "εκδοσεις" που αναφερεις λεγονται "διανομες". Οι βασικες διαφορες μεταξυ των διανομων ειναι η υποστηριξη και το προγραμμα εγκαταστασης (πχ οι πιο σκληροπυρηνικες απαιτουν να ρυθμισεις τα παντα με το χερι, οι πιο "καλες" εχουν καλυτερα προγραμματα detection των ρυθμισεων σου κλπ)

Προγραμματα καθημερινης χρησης που αναφερεις υπαρχουν, και πολλες φορες ειναι πιο βολικα και απο τα windows. Καταρχας υπαρχει αυτουσιος ο firefox οποτε δεν υπαρχει καμια διαφορα στο σερφαρισμα. Εγκαταστασεις προγραμματων ειναι και αυτες πιο ευκολες (σε γενικες γραμμες) εφοσον ολα γινονται σχεδον αυτοματα απο το ιντερνετ
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 03-11-08 στις 15:08
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 03-11-08, 15:04
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 21:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Για να έχουμε και λίγο ζουμί για συζήτηση, οι τρόποι να απολαύσει κανείς (;) λειτουργικότητα Windows στο Linux είναι πάνω-κάτω οι εξής:

Άμεσα διαθέσιμο πρόγραμμα

Το πρόγραμμα είναι διαθέσιμο από την κατασκευάστρια εταιρεία και για Windows και για Linux. Το γνωστότερο παράδειγμα είναι ο Firefox, αλλά υπάρχουν πάρα πολλά προγράμματα που είναι διαθέσιμα για πολλά λειτουργικά.

Επίσης, πολλά προγράμματα είναι γραμμένα εξ'αρχής σε portable περιβάλλοντα, όπως σε Java, κι αυτά τρέχουν παντού, ανεξαρτήτως λειτουργικού συστήματος.

Στην ίδια κατηγορία πέφτουν (περίπου) και τα προγράμματα που είναι γραμμένα σε C# για .NET framework. Υπάρχει .NET υποστήριξη για το Linux και για Mac, το Mono Project, και επιτρέπει να τρέξεις πάρα πολλά προγράμματα για .NET.

Παρόμοια πρόγραμματα με υπερσύνολο δυνατοτήτων

Αυτή η κατηγορία έχει τα περισσότερα δείγματα. Παρόμοιες ανάγκες στα δύο λειτουργικά καλύπτονται με παρόμοιους τρόπους. Μπορεί το πρόγραμμα για Windows να μην υπάρχει για Linux, αλλά αντίστοιχο πρόγραμμα μπορεί να κάνει την ίδια δουλειά, με περισσότερες δυνατότητες. Σε πολλές περιπτώσεις, οι λειτουργίες ενός προγράμματος Windows καλύπτονται από μέρος ενός μεγαλύτερου πακέτου για Linux.

Χαρακτηριστικό παράδειγμα τα πρωτόκολα δικτύου, πχ MSN Messenger, κλπ. Πολλές φορές (πχ Yahoo! Messenger), υπάρχουν παραπλήσια προγράμματα με παρόμοιες (συχνά καλύτερες) δυνατότητες. Σε άλλες περιπτώσεις, πχ, στον IM client Pidgin, οι δυνατότητες του MSN Messenger, του Yahoo! Messenger, του Google Talk, Skype, Jabber, AIM, ICQ, LJ Talk κλπ υλοποιούνται από ένα πρόγραμμα.

Προσοχή απαιτείται εδώ σε μία σημαντική λεπτομέρεια: μπορεί κάποια λεπτή αλλά σημαντική δυνατότητα να μην έχει υλοποιηθεί. Αυτό συνήθως συμβαίνει για λόγους νομιμότητας όταν το πρόγραμμα για Linux υλοποιείται στις ΗΠΑ, και η κατασκευάστρια του προγράμματος για Windows απειλεί με αυθαίρετες μηνύσεις ή παρενοχλήσεις όποιον κατασκευάζει παρόμοια προγράμματα. Δυστυχώς αυτό συμβαίνει. Πχ για παρόμοιους λόγους το Pidgin δεν έχει υποστήριξη webcam για MSN.

Υποστήριξη μέσω WINE

Αν το πρόγραμμα δεν υπάρχει στο Linux, και τα αντίστοιχα προγράμματα δεν παρέχουν κάποια σημαντική για μας λειτουργία, υπάρχει ακόμα ελπίδα. Το πρόγραμμα για Windows μπορεί να τρέχει στο Linux μέσω WINE.

Το WINE (που σημαίνει WINE Is Not an Emulator) είναι ένα ολοένα και πληρέστερο περιβάλλον Windows για Linux workstations με αρχιτεκτονική x86, amd64 ή em64t. Το WINE δεν είναι emulator (όπως λέει και το όνομα), και γι'αυτό η αρχιτεκτονική του Η/Υ πρέπει να είναι ικανή να τρέξει Windows (πχ δεν υπάρχει WINE για G4 ή G5 Macs με Linux, αλλά αυτό αλλάζει για Intel Macs). Αντί να εξομειώνει κάθε εντολή του επεξεργαστή, απλά υλοποιεί όσο περισσότερο από το λειτουργικό μπορεί, και επιτρέπει στα προγράμματα για Windows να τρέξουν στο Linux desktop με εξαιρετικό desktop integration (με εξαίρεση την εμφάνισή τους, είναι αδύνατο να τα ξεχωρίσεις από native προγράμματα μια και εμφανίζονται στα κατάλληλα μενού του linux desktop κλπ). Μια και δεν είναι emulator, η ταχύτητα των εφαρμογών είναι σχεδόν ίδια με των Windows (σε μερικά πράγματα είναι λίγο ψηλότερη, σε άλλα λίγο χαμηλότερη — στην πράξη θα προσέξεις καθυστέρηση μόνο στην εκκίνηση της εφαρμογής).

Πρόσφατες εκδόσεις του WINE υποστηρίζουν εξαιρετικά περίπλοκα προγράμματα. Στο παρελθόν (2002 — πολλές εκδόσεις πίσω) το έχω καταφέρει να τρέξει AutoCAD.

Μπορείς να το κάνεις να τρέξει πρόσφατο Microsoft Internet Explorer, πράγμα πολύτιμο για όσους ασχολούνται με τη σχεδίαση εφαρμογών για το web. Αυτό το χρησιμοποιώ τακτικά.

Το WINE project διατηρεί μια τεράστια database με προγράμματα κάθε κατηγορίας και πληροφορίες για το αν και πόσο καλά δουλεύουν σ'αυτό το περιβάλλον.

Virtualisation — Η τελευταία πρακτική λύση

Αν, παρ'όλα αυτά, τίποτα δε μπορεί να κάνει την εφαρμογή να λειτουργήσει στο Linux, υπάρχουν ακόμα λύσεις.

Η καλύτερη απ'αυτές είναι το Virtualisation — η δυνατότητα να τρέχεις εικονικούς Η/Υ στον Η/Υ σου. Κάθε εικονικός Η/Υ μπορεί να έχει ό,τι λειτουργικό σύστημα θέλεις, αρκεί αυτό το λειτουργικό σύστημα να μπορεί να τρέξει στον επεξεργαστή σου. Όπως το WINE, ούτε αυτή η λύση είναι emulation.

Σε αντίθεση με το WINE, όμως, έχεις το overhead ολόκληρου του λειτουργικού συστήματος. Ο εικονικός Η/Υ σου κάνει boot, και το λειτουργικό σηκώνεται κανονικά. Για να τρέξεις Windows XP, πχ, θες τουλάχιστον 512 Mb RAM για άνεση. Ο πραγματικός σου Η/Υ πρέπει να έχει αρκετά παραπάνω από 512 Mb RAM. Η ταχύτητα των εφαρμογών είναι πάνω κάτω ίδια με των Windows.

Το Virtualisation σου παρέχει πολλές βολικές δυνατότητες: πέρα από το ότι μπορείς να τρέξεις ό,τι εφαρμογή θέλεις για Windows, έχεις και μερικές βολικές δυνατότητες, όπως Undo: εγκαθιστάς ένα πρόγραμμα και σου καταστρέφει το registry; Μπορείς να κάνεις Undo όλο τον εικονικό Η/Υ σε μια προηγούμενη κατάσταση (κάτι σαν restore από backup, αλλά πιο βολικό). Μερικά παιχνίδια μπορεί να είναι προβληματικά, αλλά δεν είναι κάτι που έχω δοκιμάσει — τα πιο πολλά παιχνίδια που παίζω είναι παλιά και/ή δουλεύουν και σε WINE.

Υπάρχουν πολλοί ισχυροί Hypervisors (προγράμματα για virtualisation) στο Linux με διαφορετικές δυνατότητες.

Αυτή την εποχή χρησιμοποιώ το εμπορικό VMware Workstation (γιατί πιστεύω ότι οι καλές προσπάθειες πρέπει να ανταμοίβονται, και γιατί το χρησιμοποιούμε και στη δουλειά μου), αλλά στο παρελθόν έχω χρησιμοποιήσει 5-6 παρόμοια δωρεάν με εξαιρετικά αποτελέσματα.
__________________
www.bedroomlan.org

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Morgul : 03-11-08 στις 15:08
Απάντηση με παράθεση
The Following 3 Users Say Thank You to Morgul For This Useful Post:
Archmage (03-01-11), dimitrios83 (05-11-08), trooper (10-12-08)
  #6  
Παλιά 03-11-08, 15:18
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Μπορεις να πεις περιπου πως "καταφερνεις" να τρεξεις κατι στο Wine και γιατι πρεπει να το "καταφερεις";

Προσωπικα δεν εχω καταφερει να τρεξω τιποτα. Ισα Ισα μου ειχε ανοιξει το Photoshop και κρασαρε λιγα δευτερολεπτα μετα
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 03-11-08, 15:32
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 21:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Αρχική Δημοσίευση από dimitrios83 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τώρα ώς προς το θέμα..Ναι τα games είναι κάποιος λόγος που δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω linux.
Κάτι βασικό που φαίνεται να αγνοεί πάρα πολύς κόσμος αυτή την εποχή (και δεν ξέρω γιατί): μπορείς να έχεις όσα λειτουργικά συστήματα θέλεις στον Η/Υ σου.

Μια εποχή είχα Linux, OpenBSD, FreeBSD και Windows 2000.

Δε χρειάζεται να έχεις πολλούς δίσκους ή πολλούς Η/Υ για να έχεις και Windows και Linux. Στην εκίνηση του Η/Υ εμφανίζεται ένα boot menu όπου διαλέγεις τι θέλεις να τρέξεις.

Πολλά Linux distributions ξέρουν και να σου μικρύνουν το Windows partition ώστε δε χρειάζεσαι ούτε backup ούτε ταρζανιές με partitions πριν την εγκατάσταση.

Αρχική Δημοσίευση από dimitrios83 Εμφάνιση μηνυμάτων
Επίσης μπορείς να τρέξεις με linux άλλες εφαρμογές όπως πχ τον windows messenger?
Κοίταξα στο WINE Application Database και δεν βρήκα πολύ ενθαρρυντικά λόγια για τον Messenger. Αλλά υπάρχουν καμμιά δεκαριά native Linux προγράμματα που υποστηρίζουν MSN, και τα περισσότερα επιτρέπουν πολλαπλούς λογαριασμούς MSN (και άλλα πρωτόκολα, πχ ICQ, Yahoo, Google Talk κλπ).


Αρχική Δημοσίευση από dimitrios83 Εμφάνιση μηνυμάτων
Επειδή δεν έχω ασχοληθεί και επειδή έχω ακούσει ότι υπάρχουν πολλές εκδόσεις τους (μία "ubuntu" η κατι τέτοιο έχει πάρει το αυτί μου), ποιά έκδοση να χρησιμοποιήσω;
Το Ubuntu είναι πολύ βολικό για αρχαρίους, χωρίς να έχει περιορισμένη λειτουργικότητα κάτω από το καπώ.

Θέλει μόνο λίγη προσοχή στην έκδοση που θα διαλέξεις γιατί μερικές έχουν μικρά ενοχλητικά bugs. Προσωπικά δεν το χρησιμοποιώ (τρέχω Debian, στο οποίο είναι βασισμένο το Ubuntu, αλλά δεν έχει την ίδια ευκολία χρήσης αν δεν ξέρεις από Unix).

Αρχική Δημοσίευση από dimitrios83 Εμφάνιση μηνυμάτων
Υπάρχει κάποιο πρόγραμμα με το οποιο να μπορώ να τρέχω παιχνίδια;
Αν δεις το τεράστιο μήνυμά μου πιο πάνω θα βρεις μερικές λύσεις για παιχνίδια. Προσωπικά αν θέλω να παίξω κάτι πρόσφατο και βαρύ (τελευταία παραδείγματα: Mass Effect και Bioshock) γυρνάω σε Windows. Παλιότερα παιχνίδια μπορεί και να τρέχουν καλύτερα σε Linux+WINE απ'ότι σε Windows (τα Vista έχουν δημιουργήσει αρκετές ενοχλητικές ασυμβατότητες αν έχεις προσεξει).

Αρχική Δημοσίευση από dimitrios83 Εμφάνιση μηνυμάτων
Να χρησιμοποιώ Μsn?
Προσωπικά χρησιμοποιώ Pidgin (multi-protocol). Αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένο σε: δύο λογαριασμούς ICQ, δύο MSN, δύο AIM, ένα Faceboook Chat, και τέσσερεις XMPP/Jabber.

Αρχική Δημοσίευση από dimitrios83 Εμφάνιση μηνυμάτων
Γενικά το σερφάρισμα στο ίντερνετ θα ναι το ίδιο με τα windows[;]
Όχι. Η χρήση Internet θα είναι καλύτερη σε ο,τιδήποτε Unix-based. Όλα αυτά τα λειτουργικά σχεδιάστηκαν από την αρχή για δικτύωση. Τα Windows απέκτησαν δικτύωση πρόσφατα, και από μερικές απόψεις ακόμα προσπαθούν να υλοποιήσουν ένα ώριμο network stack.

Ως προς την εμπειρία του χρήστη, πέρα από το γεγονός ότι η δικτύωση είναι ομαλότερη, έχεις καλύτερους web browsers από τον Explorer (πχ Firefox και Opera), τα ίδια plugins (video, audio, flash), και σημαντικά καλύτερη προστασία από κακόβουλους (κομμένες διαφημήσεις, κομμένο spam, και δεν κολλάς και ιούς). Προσωπικά έχω πολλά χρόνια να δω κάποιο site που δε δουλεύει σε Linux. Συνήθως ήταν sites που δε δούλευαν επειδή ο ηλίθι8ος κατασκευαστής μπλόκαρε ο,τιδήποτε εκτός από Explorer — κανένα πρόβλημα, οι περισσότεροι browsers μπορούν να προσποιηθούν ότι είναι Explorer (ή οποιοσδήποτε άλλος browser).

Αν, παρ'όλα αυτά έχεις ανάγκη να τρέξεις Explorer, μπορείς να το κάνεις κι αυτό με WINE.

Αρχική Δημοσίευση από dimitrios83 Εμφάνιση μηνυμάτων
[...] δυνατότητες για εγκατάσταση και χρησιμότητα άλλων προγραμμάτων; (πχ προγραμματα που να καίνε ταινίες, και άλλα τέτοια "καλούδια")
Φυσικά. Και, επειδή τα Unix-based λειτουργικά φέρονται σε όλο τον Η/Υ σα να είναι συλλογή αρχείων, μπορείς να κάνεις διάφορα ενδιαφέροντα.

Πχ: για να κάνω rip audio CD, ανοίγω το CD στον file manager, και κάνω drag τα tracks σε ένα folder στο δίσκο μου. Ο Η/Υ τα κάνει rip αυτόματα σε Ogg Vorbis, WAV, FLAC, MP3 ή ό,τι άλλο του έχεις πει.

Μπορώ να κάνω το αντίθετο αν κάνω drag MP3 ή άλλο αρχείο ήχου στο CD/DVD burner μου. Για να μετατρέψω ένα DivX σε DVD κάνω ακριβώς το ίδιο (drag — αν δε μπορεί να κάνει autodetect ό,τι χρειάζεται, με ρωτάει).

Οι δυνατότητες υπάρχουν, και συνήθως είναι και πολύ φιλικές στο χρήστη.
__________________
www.bedroomlan.org
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην Morgul για αυτό το μήνυμα:
dimitrios83 (05-11-08)
  #8  
Παλιά 03-11-08, 15:47
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 21:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
Ενα απο τα μεγαλυτερα κενα του λινουξ ειναι στην επαγγελματικη γραφιστικη. Αυτα τα δυο δεν πανε μαζι και δεν το λεω μονο εγω.
Αυτό αληθεύει 100%. Οι γραφίστες δεν ακουμπάνε «περίπλοκα» πράγματα, και οι Unixάδες δε φημίζονται για την αγάπη τους για τη γραφιστική (ή τους γραφίστες). Σοβαρό πρόβλημα για όσους έχουν ανάγκη από τέτοιες λειτουργίες όπως εσύ κι εγώ.

Περιμένω 5 χρόνια να δω μια έκδοση του Gimp με υποστήριξη για πάνω από 8 bits per channel, πχ. Το Cinepaint (που το κάνει) είναι ΦΡΙΚΑΛΕΟ, και γεμάτο bugs.

Ευτυχώς που η δυνατότητα import RAW από φωτογραφικές μηχανές (dcraw, ufraw κλπ) είναι καλή, γιατί αλλιώς θα έκλαιγα.

Για πιο ειδικευμένα πράγματα, πχ για HDR Tonemapping, έχουμε καλά προγράμματα, αλλά πάσχουν από φρικαλέα user interfaces. Προσωπικά χρησιμοποιώ έναν εμπορικό tonemapper για Windows, που τρέχει τέλεια κάτω από WINE.


Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
Κατ αρχας δεν υποστηριζεται cmyk και κατα δευτερον η χρηστικοτητα και οι δυνατοτητες των αντιστοιχων προγραμματων δεν εχουν μπει στη μαχη corel-adobe-κλπ (αποτελουν απλα υποκαταστατα ή "εναλλακτικες λυσεις")
Για bitmap η κατάσταση είναι λίγο πολύ μονοπώλιο: Photoshop για Windows, GIMP για Linux. Το Gimp υποτίθεται ότι θα υποστηρίξει >8bpc (>24bpp), CMYK και άλλα colourspaces από την επόμενη (major) έκδοση. Αλλά οι αλλαγές που θα πρέπει να γίνουν θα είναι τεράστιες, γιατί όταν ξεκίνησε η υλοποίηση η σχεδίαση των δομών δεδομένων ήταν κάπως στενόμυαλη. Για να δούμε... Το σίγουρο είναι ότι το 99% των plugins θα σπάσουν άσχημα, ή απλά θα δουλεύουν μόνο μέχρι RGB (8,8,8) ή RGBA (8,8,8,8).

Για vector, έχεις δοκιμάσει κάποιο από τα native; Το Inkscape έχει πάρει τα πάνω του τους τελευταίους μήνες (αλλά δεν έχω χρειαστεί να το δουλέψω με ταμπλέτα κι έτσι δεν ξέρω πώς είναι εκεί), και υπάρχει κι άλλο ένα εξαιρετικό του οποίου το όνομα μου διαφεύγει (γιατί προτιμώ το Inkscape λόγω του SVG support του).

Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
Για παραδειγμα εχω μια ταμπλετα trust και χρησιμοποιω photoshop. Η trust δεν υποστηριζει λινουξ[1], και να υποστηριζε, το Gimp δεν εχει τους απαραιτηους για μενα αλγοριθμους του Photoshop για ρεαλιστικες γραμμες
Γενικά, όταν αγοράζεις hardware πρέπει να σιγουρεύεσαι ότι δουλεύει στον Η/Υ σου. Το ότι το 90% των κατασκευαστών δεν γράφουν τίποτα για Linux support δεν λέει κάτι: κοιτάς online πριν αγοράσεις κάτι. Προσωπικά έχω μια Wacom Graphire A5 (με pressure sensing αλλά δυστυχώς χωρίς tilt sensing) την οποία χρησιμοποιώ για ρετουσάρισμα φωτογραφιών στο Gimp και δουλεύει υπέροχα. Αν εγκατασταθεί σωστά, στο Gimp εμφανίζονται επιπλέον επιλογές για ταμπλέτες. Αν δεν εγκατασταθεί σωστά, το Linux την βλέπει ως absolutely positioned HID device, αλλά δεν ξέρει τίποτα για pressure, tilt και τα διαφορετικά εργαλεία που έρχονται μαζί της.

Αν κάνεις lsusb, τι σου βγάζει για την ταμπλέτα σου; (υποθέτω ότι είναι USB)
__________________
www.bedroomlan.org

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 03-11-08 στις 15:52
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 03-11-08, 15:54
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 21:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπορεις να πεις περιπου πως "καταφερνεις" να τρεξεις κατι στο Wine και γιατι πρεπει να το "καταφερεις";

Προσωπικα δεν εχω καταφερει να τρεξω τιποτα. Ισα Ισα μου ειχε ανοιξει το Photoshop και κρασαρε λιγα δευτερολεπτα μετα
Πολλές εφαρμογές μπαίνουν αγόγγυστα, άλλες θέλουν πείραγμα. Το κατά συνθήκη user interface του WINE χρειάζεται βελτίωση σ'αυτό τον τομέα.

Υπάρχουν 2-3 μυστικά για το WINE. Πχ ξέρεις ότι όσο πιο πολλές εφαρμογές έχεις στα Windows, τόσο πιο πολύ δυσλειτουργούν; Το ίδιο ισχύει και στο WINE. Τον τελευταίο καιρό σου προτείνουν να εγκαθιστάς κάθε εφαρμογή σε διαφορετικό WINE 'instance' (σα να έχεις Windows με μόνο μία εφαρμογή). Μια και κάθε άδεια instance θέλει κάπου 30k στο δίσκο, αυτό είναι εύκολη λύση.

Έπειτα, κάθε εφαρμογή είναι στην πραγματικότητα τουλάχιστον ΔΥΟ: ο installer, οι επιπλέον installers (πχ DirectX, Microsoft Redistributables, Acrobat Reader κλπ), και η ίδια η εφαρμογή. Για μερικές εφαρμογές απαιτούνται «κολπάκια», και για τις πιο δημοφιλείς υπάρχουν ολόκληρα site.

Πχ ο Explorer δε μπαίνει με τίποτα, αλλά ένας καλός κύριος έχει φτιάξει ένα πρόγραμμα που εγκαθιστά όποια έκδοσή του θέλεις και την κάνει να δουλεύει.

Για το Photoshop έχεις κοιτάξει αυτά;

http://luiscosio.com/how-to-adobe-ph...buntu-10-steps

http://wiki.winehq.org/AdobePhotoshop

Προσωπικά δεν έχω τα χρήματα να το αγοράσω και προς το παρόν κάνω τη δουλειά μου (bitmap και vector) άψογα με ό,τι έχω.
__________________
www.bedroomlan.org
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 03-11-08, 16:33
Το avatar του χρήστη Archmage
Archmage Ο χρήστης Archmage δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-03-18 00:30
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Morgul Εμφάνιση μηνυμάτων
«θα μπορώ να κάνω το Χ στο Linux;»
Θα μπορώ να παίζω το witcher στο linux? Ομοίως για Fallout 3 και μερικά άλλα ζόρικα.
__________________
may you live in interesting times
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 04-11-08, 12:40
Το avatar του χρήστη Cyberpunk
Cyberpunk Ο χρήστης Cyberpunk δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 26-01-17 19:18
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Archmage Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα μπορώ να παίζω το witcher στο linux? Ομοίως για Fallout 3 και μερικά άλλα ζόρικα.
Εδώ καλά καλά αυτά δεν τρέχουν στα Windows

(το fallout 3 με έχει πεθάνει στα crash)

Αλλα μια και είμαστε εδώ, μεγάλοι guru των πιγκουίνων, έχετε καμιά ιδέα πως θα μου παίξει το teamspeak 2 με μικρόφωνο στο ubuntu? (το teamspeak θέλει ντε και καλά oss ενώ εγώ το μικρόφωνο μου δεν έχω καταφέρει να το χρησιμοποιήσω οπουδήποτε εκτός από alsa consumers).

Then again, δεν επέμεινα και πολύ στο 5ο παρανοικό suggestion από τα community forums I gave up
__________________
μη πσικ ήνγκλαντ βέρη μπεστ
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 23-11-08, 10:28
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Morgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν κάνεις lsusb, τι σου βγάζει για την ταμπλέτα σου; (υποθέτω ότι είναι USB)
Το μονο σχετικο ειναι

Bus 002 Device 002: ID 5543:0005 UC-Logic Technology Corp. Genius MousePen 8x6 Tablet
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 08-12-08, 22:43
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Χμμμ σημαντικοι περιορισμοι στο λογισμικο του Λινουξ που δεν υποστηριζει λειτουργιες που χρησιμοποιω καθε μερα στα Windows

Δεν μπορω σε μια εφαρμογη που παιρνει filename path να γραψω url... στα Windows γινεται. Ετσι μπορω να ανοιξω εικονες που βρισκονται online χωρις να χρειαστει να τις κατεβασω

Επισης το Gimp δεν εχει (ορατη) επιλογη να ανοιγει νεα εικονα βασει του μεγεθους στο clipboard και πρεπει να παιζω τζοκερ για να ανοιξω εικονα ακριβως στο μεγεθος αυτης που εχω στη μνημη
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 08-12-08 στις 22:46
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 09-12-08, 04:20
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 21:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν μπορω σε μια εφαρμογη που παιρνει filename path να γραψω url... στα Windows γινεται. Ετσι μπορω να ανοιξω εικονες που βρισκονται online χωρις να χρειαστει να τις κατεβασω
Αν χρειάζεσαι κάτι τέτοιο, τότε σου συνιστώ να εγκαταστήσεις GNOME και/ή KDE. Δεν καταλαβαίνω γιατί δεν χρησιμοποιείς ήδη ένα απ'αυτά.

Όλες οι εφαρμογές GNOME έχουν τη δυνατότητα να ανοίξουν αρχεία σε γενικευμένα URIs. Πχ μόλις άνοιξα ένα nautilus και του είπα να συνδεθεί στο URI sftp://alexios@SOME_HOSTNAME/ κι αυτό μου ζήτησε σύνθημα και άνοιξε κανονικά παράθυρο (το SFTP είναι υπο-πρωτόκολο του SSH για μεταφορά αρχείων).

Κοινές εφαρμογές GTK και GNOME (πχ το gxine που μόλις δοκίμασα) χρησιμοποιούν το standard File → Open... dialogue το οποίο επιτρέπει ό,τι URI θες (το δοκίμασα ξανά με sftp:). Απλά βάλε το URI που θέλεις στο πεδίο Location: (πρόσεξε ότι δεν ονομάζεται «Filename» αλλά «Location») και πίεσε Enter. Αν είναι directory θα πάρεις κατάλογο των αρχείων του (αν είναι σε απομακρυσμένο μηχάνημα θα περιμένεις λίγο, φυσικά). Αν είναι αρχείο, το πρόγραμμα θα το ανοίξει (ξανά, μετά από κάποια καθυστέρηση ανάλογα με το μέγεθος του αρχείου και τη θέση του server).

Επίσης το GIMP έχει από τις πρώτες του εκδόσεις το File → Open Location... που ανοίγει URLs. Η δική μου έκδοση δεν καταλαβαίνει VFS URIs στο απλό File → Open....

Οι εφαρμογές KDE έχουν ένα ακόμα πιο γενικευμένο πλαίσιο (I/O Slaves). Αν τρέξεις το kinfocenter και πας στο Protocols θα δεις πλήρη κατάλογο των υποστηριζόμενων πρωτοκόλων (πάνω από 80 στο κουτί μου). DAV, WebDAV, SCP, SFTP, SSH (fish://), SMB, SVN, LDAP, FTP, HTTP, IMAP, Bluetooth, CD Audio (δοκίμασε konqueror cdda://localhost/dev/cdrom με ένα Audio CD στο drive), κλπ κλπ, το KDE χρησιμοποιεί αυτό το μηχανισμό για κάθε προσπέλαση δικτύου ή εσωτερικού πόρου.

Και τα δύο μεγάλα Desktops (KDE και Gnome/GTK+) σου δίνουν τη δυνατότητα να σώσεις τα περίπλοκά σου URI ως bookmarks στα Open... dialogues (στα sidebars στα αριστερά του χώρου επιλογής αρχείων).

Τέλος, αν σου είναι αδύνατο να τρέξεις KDE ή Gnome, διάβασε για το autofs και το FUSE. Το πρώτο κάνει αυτόματα mount συσκευές όταν «ακουμπάς» τα mount-point directories τους. Η παραδοσιακή χρήση του είναι για να κάνεις nfs-mount remote directories όταν αυτά χρειάζονται. Πχ όταν πάω στο /net/titan/disk/fs/1a/, το autofs αυτόματα κάνει mount κάποιο filesystem μέσω δικτύου. Αλλά δεν είναι περιορισμένο σε NFS (κάνει απλό mount).

Το FUSE σου επιτρέπει να δεις διάφορα ασυνήθιστα πράγματα ως filesystems (όπως κάνει το Plan 9). Πχ websites, FTP sites, κλπ κλπ. Συνδυαστικά με το autofs, μπορείς να έχεις τις δυνατότητες που σου προσφέρει το Gnome και το KDE και σε εφαρμογές που δε χρησιμοποιούν ούτε VFS ούτε I/O Slaves (πχ command-line εντολές). Επί παραδείγματι μπορείς να πεις cp /net/http/www.acrobase.gr/designs/images/acro_blue.png ~/ για να αντιγράψεις τοπικά το banner της Acro.

Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
Επισης το Gimp δεν εχει (ορατη) επιλογη να ανοιγει νεα εικονα βασει του μεγεθους στο clipboard και πρεπει να παιζω τζοκερ για να ανοιξω εικονα ακριβως στο μεγεθος αυτης που εχω στη μνημη
File → Acquire → Paste as New (Shift-Ctrl-V). Κάνει ακριβώς ό,τι λέει (κι ακριβώς αυτό που ζητάς). Tο GIMP μου είναι το 2.4.6, αλλά ξέρω ότι αυτή η επιλογή βρίσκεται εκεί εδώ και καιρό.
__________________
www.bedroomlan.org
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 09-12-08, 09:31
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Ο default image viewer του Gnome παντως (eye of Gnome) δεν αναγνωριζει URLs στο open. Ειναι μια λειτουργια που εκανα πολυ συχνα με το irfanview στα Παραθυρα
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 09-12-08 στις 09:36
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 11:15.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.