Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Υπολογιστές και Τεχνολογία > Πληροφορική και Επικοινωνία > Linux
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 09-02-11, 01:14
Το avatar του χρήστη Archmage
Archmage Ο χρήστης Archmage δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-03-18 00:30
Φύλο: Άντρας
Remote desktop (?) από linux σε linux

Πώς μπορώ να κάνω remote desktop από ένα linux Α (ubuntu) σε ένα linux Β (ubuntu) και να δω ένα κανονικό και πλήρες gnome session (ή όποιο άλλο window manager έχω στο Β); Το Β δεν έχει πληκτρολόγιο, ποντίκι, οθόνη.

Προσοχή: Ως remote desktop εννοώ αυτό που κάνουν τα windows, δηλαδή εμφάνιση του παραθύρου που ζητά username/password και μετά εμφάνιση και λειτουργία του desktop σαν να ήταν ο χρήστης τοπικά στο μηχάνημα Β. Στο νετ το έχουν μπλέξει αρκετά, επειδή θεωρούν ότι "κάνω remote desktop στο Β" = "βλέπω κάποιο desktop session που ήδη έχει ξεκινήσει ένας χρήστης τοπικά στο Β".

Σημειώνω ότι μπορώ να κάνω αυτή τη δουλειά από windows προς το Β, αν στο Β εγκαταστήσω το πακέτο xrdp.
__________________
may you live in interesting times
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 09-02-11, 01:56
alan Ο χρήστης alan δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 17-02-21 22:33
Η διαθεσή μου τώρα:
Εννοείς κάτι σαν VNC ?
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 09-02-11, 02:31
Το avatar του χρήστη Archmage
Archmage Ο χρήστης Archmage δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-03-18 00:30
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από alan Εμφάνιση μηνυμάτων
Εννοείς κάτι σαν VNC ?
Πιθανόν. Δε θέλω να προκαταβάλλω κάποια απάντηση διότι, όπως έγραψα ήδη, στους διάφορους όδηγούς μπερδεύουν την έννοια του remote desktop - άσε δε το γεγονός ότι α) υπάρχουν αμέτρητες εκδόσεις αμέτρητων πακέτων και δεν είναι πάντα προφανές τι συνεργάζεται με τι και β) μπερδεύουν συνέχεια την ιστορία με vnc-over-ssh που δε (νομίζω ότι) θέλω. Πάντως ούτε το x11vnc ούτε το tightvnc κάνουν σε μένα αυτά που λένε οι οδηγοί ότι πρέπει να κάνουν, βγάζουν λάθη, ζητάνε έξτρα αρχεία, passwords κλπ. Αν δεν έχω σετάρει κάτι σωστά, πιθανόν δεν το λένε οι οδηγοί ή έχω άλλη έκδοση λειτουργικού (10.10) ή δεν ξέρω τι μου γίνεται!

Όπως έγραψα, από windows το έκανα σχεδόν χωρίς παραμετροποίηση απλώς εγκαθιστώντας το xrdp στο Β. Μου φαίνεται περίεργο να πρέπει να κάνω όλα αυτά για κάτι μεταξύ δύο linuxιων - αντίθετα, θα περίμενα ότι θα ήταν πολύ πιο εύκολο Ίσως από αυτή την ιδέα να ξεκινά και το μπέρδεμά μου...

Προς το παρόν έχω βρει ένα ημί-μετρο με το ssh -X ώστε να ανοίγω τοπικά κάποια X-apps του Β, πλην όμως δε δουλεύει καλά σε όλα (πχ το nautilus βγάζει λάθη) και δε με αφήνει να τρέξω κάποια admin-thingies (πχ synaptic).
__________________
may you live in interesting times
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 09-02-11, 09:30
Qluser Ο χρήστης Qluser δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 24-02-23 19:01
Αρχική Δημοσίευση από Archmage Εμφάνιση μηνυμάτων
Ως remote desktop εννοώ αυτό που κάνουν τα windows, δηλαδή εμφάνιση του παραθύρου που ζητά username/password και μετά εμφάνιση και λειτουργία του desktop σαν να ήταν ο χρήστης τοπικά στο μηχάνημα Β.
Μάλλον θέλεις XDMCP, το οποίο δυστυχώς είναι σπασμένο στο gdm του Ubuntu 10.10. Δες αυτό για λεπτομέρειες, απ'ότι φαίνεται μπορείς να το κάνεις να δουλέψει αλλάζοντας το display manager.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 09-02-11, 10:50
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 21:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Μόλις νοστάλγησα X Terminals (Sun 3/{50,60,75}, NCD) με τον Athena XDMCP chooser.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 09-02-11, 12:38
Το avatar του χρήστη Archmage
Archmage Ο χρήστης Archmage δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-03-18 00:30
Φύλο: Άντρας
Λοιπόν.. φαίνεται πως υπάρχει μια απλή λύση στο θέμα, που βρήκα ψάχνοντας όλα τα παραπάνω link:

Υπάρχει ήδη εγκατεστημένο το rdesktop, για ευκολία βάζω και το grdesktop (gnome front end) και κάνω αυτό που θέλω "εξομοιώνοντας" windows terminal services για τη σύνδεση, δεδομένου ότι ο Β τρέχει ήδη xrdp.

Εεε... δεν είναι "κάπως";
__________________
may you live in interesting times
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 22:18.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.