Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Ελληνική Γλώσσα και Γλωσσολογία
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Αξιολόγηση: Αξιολόγηση θέματος: 1 Ψήφοι, 1,00 κατά μέσο όρο. Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 06-02-19, 20:07
befaios Ο χρήστης befaios δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος

Τελευταία φορά Online: Χθες 22:08
H ομοιότητα δεν υπάρχει μόνο στις δύο Γραμμικές αλλά αρχίζει από την Ιερογλυφική και περνά στην Γραμμική Ά και από εκεί στη ΄Β.

Όποιος παρακολουθήσει μερικά βιντεάκια που έδωσα (πάνω από 90 συνολικά πλέον) θα δει πολλά ενδιαφέροντα πράγματα.
https://www.youtube.com/channel/UCab...IX8O3Ng/videos)

Μάλιστα συνεχώς παρουσιάζει τον πίνακα με τις αντιστοιχίες στην Ιερογλυφική και φαίνονται συχνά οι όποιες ομοιότητες με τις Γραμμικές γραφές.
Εξάλλου και στην Βικιπαιδια αναφέρει για την κρητική Ιερογλυφική:
Πολλά από τα σύμβολα ομοιάζουν στην Γραμμική Α, έτσι που οι ειδικοί μπαίνουν στον πειρασμό να δίνουν την αντίστοιχη φωνητική αξία της Γραμμικής Β

Δεν ξέρω αλλά ο συγκεκριμένος με πείθει και φαίνεται ότι από πολύ παλιά είναι σε αυτή την έρευνα όπου έχει γαλουχηθεί και έχει παρακολουθήσει πολλούς ερευνητές όπου ταυτοποίησαν τις αντιστοιχίες των ήχων όπως ο Πολ Φωρ, ο Βέντρις, ο Τσάβγουίκ, ο Πέλμε, ο Καρατέλι, ο Σχηστόπουλος και τους αναφέρει σε αυτό το βίντεο:
https://www.youtube.com/watch?v=3vkNk2Rtms8
Όποιος θέλει μπορεί να παρακολουθήσει από το 2ο λεπτό μέχρι το 4:40 όπου δείχνει και έναν πίνακα 15 Ιερογλυφικών και την ομοιότητά τους με τις Γραμμικές.
Αλλά και στο 17:00 μέχρι το τέλος έχει σημαντικά πράγματα που αναφέρει.

Τώρα αν κάποιοι ισχυρίζονται ότι η Γραμμική Ά είναι άγνωστη σε αυτούς και ξένη ως προς την Γραμμική ΄Β και κάποιοι άλλοι παρουσιάζουν πράγματα και θάματα, θα παρακολουθήσω αυτούς που έχουν κάτι να δείξουν, τους άλλους δεν γίνεται να τους παρακολουθήσω.
Απάντηση με παράθεση
Παλιά 07-02-19, 20:51
Μέλος

Θα ήθελα να αναφέρω ότι στα κείμενα που παρουσιάζει ο κ. Πολύμερος και είναι πολλά, ότι υπάρχουν πάντα οι κανόνες των γραφών αυτών.
Δηλαδή και στις τρεις γραφές υπάρχει κανόνας αν μια λέξη τελειώνει σε φωνήεν και η επόμενη λέξη αρχίζει από φωνήεν, αυτό θα πρέπει πάντα να παραλείπεται.
Το ίδιο και αν μια λέξη βρίσκεται τελευταία και καταλήγει σε φωνήεν, αυτό το φωνήεν δεν αναγράφεται πάλι.
Επίσης ποτέ δεν υπάρχουν διπλά φωνήεντα (όμοια) ακόμα και μέσα στις λέξεις, είναι ίσως και ο ίδιος κανόνας παντού.
Στη Γραμμική ΄Β πάντως υπάρχει π.χ. το du-e-la =δούλα, αλλά σε ανόμοιο φωνήεν και δεν ξέρω αν παρουσιάζεται μόνο στη Γραμ.΄Β αυτό το φαινόμενο των δύο φωνηέντων μαζί (ανόμοιων).
Όλα αυτά λοιπόν φαίνονται σημαντικά για να πάρει κάποιος στα σοβαρά ότι παρουσιάζεται.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη befaios : 07-02-19 στις 21:01
Απάντηση με παράθεση
Παλιά 09-02-19, 17:23
Μέλος

Eπειδή θα καταλάβουν όλοι λάθος όπως κατάλαβα και εγώ και έγραψα λάθος.
Δεν ισχύει ότι όταν μια λέξη τελειώνει σε φωνήεν και η επόμενη λέξη αρχίζει από φωνήεν, αυτό θα πρέπει πάντα να παραλείπεται.

Υπάρχουν λέξεις όπου τελειώνουν σε φωνήεν και η επόμενη αρχίζει πάλι από φωνήεν.
Υπάρχουν λέξεις όπου τελειώνουν σε σύμφωνο και η επόμενη αρχίζει πάλι από σύμφωνο.
Απλά μερικές φορές πρέπει οπωσδήποτε να παραλείπεται και το σύμφωνο και το φωνήεν, λόγο του ελαττώματος να μην υπάρχουν καθαροί ήχοι συμφώνων.
Δηλαδή αν κάποιος θέλει να γράψει μόνο τον ήχο π.χ. «Κ» δεν μπορεί παρά μόνο ως ΚΑ, ΚΕ, ΚΙ, ΚΟ, ΚΟΥ και ούτω καθεξής για όλα τα σύμφωνα...
Μόνο τα φωνήεντα μπορούν να γραφτούν και μόνα τους.

Παράδειγμα μια λέξη είναι το: «Άρακον» = αρακάς
Αυτή η λέξη σπάνια μπορεί να γραφτεί με το «ν» στο τέλος γιατί θα πρέπει να επιλεχτεί ένα από τα «ν» που υπήρχαν, δηλαδή ΝΑ, ΝΕ, ΝΙ, ΝΟ, ΝΟΥ.
Αν η επόμενη λέξη αρχίζει από ένα από τα παραπάνω φωνήεντα (α, ε, ι, ο, ου) έχει καλώς, αν όμως δεν αρχίζει τότε παραλείπεται.

Π.χ.: Α-RΑ-ΚΟ-ΚU-PA = άρακο(ν) κούπα
Eδώ η λέξη «άρακον» γράφεται ως «άρακο» γιατί η επόμενη αρχίζει με το ΚU

Άλλο παράδειγμα με φωνήεν:
SI-TA-E-PO-NI-STA = Σίτα επ' ονιστά.
Το «επί» γράφεται ως «επ» επειδή η επόμενη λέξη είναι το «ονιστά» και αρχίζει με «Ο».
Το «PO» χωρίζεται σε δύο λέξεις όπου το «P» Πάει στην πρώτη λέξη και το «O» πάει στην επόμενη λέξη.

Kαι θα πει κάποιος ότι στην περίπτωση του «SI-TA-E-PO-NI-STA» μπορεί να γίνει: «SI-TA-E-PI-O-NI-STA» αφού πρέπει να γραφτεί έτσι.
Σωστό, αλλά και σήμερα ενώ μπορούμε να γράψουμε «και ήρθε», γράφουμε: «κι' ρθε» οπότε αν τα γράφανε έτσι μερικά δεν σημαίνει κάτι.
Εξάλλου οι κομμένες λέξεις ήταν κάτι υπερβολικά συνηθισμένο και στην δεύτερη περίπτωση πρέπει κάποιος να προσθέσει ένα γράμμα παραπάνω, κάτι που πολλές φορές δεν χρειαζόταν γιατί οι λέξεις ήταν πολύ γνώριμες ή δεν έφτανε πολλές φορές ο χώρος του γραψίματος.

Από την άλλη στο «Α-RΑ-ΚΟ-ΚU-PA » δεν μπορεί να γίνει απολύτως τίποτα με καμία άλλη παραλλαγή.
Το φαινόμενο λοιπόν να κόβουνε τις λέξεις ήταν πάρα πολύ συνηθισμένο.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη befaios : 09-02-19 στις 17:53
Απάντηση με παράθεση
Παλιά 13-02-19, 16:13
Το avatar του χρήστη Moai
Moai Ο χρήστης Moai δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος

Τελευταία φορά Online: 02-08-19 22:07
Αρχική Δημοσίευση από befaios Εμφάνιση μηνυμάτων
Τώρα αν κάποιοι ισχυρίζονται ότι η Γραμμική Ά είναι άγνωστη σε αυτούς και ξένη ως προς την Γραμμική ΄Β και κάποιοι άλλοι παρουσιάζουν πράγματα και θάματα, θα παρακολουθήσω αυτούς που έχουν κάτι να δείξουν, τους άλλους δεν γίνεται να τους παρακολουθήσω.
Δεν ακουσα κανέναν να λέει κάτι τέτοιο. Ειναι αποδεκτό οτι η Β είναι θυγατρική της Α και οτι η Α ειναι θυγατρικη των ιερογλυφικών. Η Α ομως εχει περισσοτερους γλυφους, που δεν υπαρχουν δηλαδη στη Β και ειναι αγνωστοι. Οσον αφορα τους γνωστους, δεν ειναι σιγουρο οτι εχουν την ιδια αξια στα 2 συστηματα.
Παλιά 14-02-19, 17:13
Μέλος

Nαι φυσικά λένε ότι οι γραφές έχουν μια χρονική ιστορική πορεία ως προς τα σύμβολα μόνο, την ίδια στιγμή δεν υπάρχει καμία παραδοχή συσχέτισης των γραφών ως προς την έννοια, δηλαδή μας λένε ότι δεν είμαστε σίγουροι για τίποτα.
Μέγα νεφέλωμα αγνωσίας σκεπάζει τα πάντα...
Μάλιστα έχω διαβάσει ισχυρισμούς ότι η Ιερογλυφική και η Ά αντιπροσωπεύουν λογικά μη ελληνικές γλώσσες, εξάλλου γι΄ αυτό το λόγο άρχισε και το παρόν νήμα και γίνεται αναφορά πάνω σε αυτά που λέει ο Τσικριτσής.
Όταν κάποιος όμως βγάζει γύρω στα 100 βίντεο και δείχνει ότι οι γραφές είναι αναγνώσιμες και από πίσω του υπήρξαν τόσοι και τόσοι ερευνητές (όπως ο Σταματάκος που αναφέρει συνέχεια), δεν γίνεται να ισχύουν τα δεν ξέρουμε τίποτα.
Τουλάχιστον όπως είπα, από αυτόν θα ακούσω και κάτι.
Τώρα από εκεί και πέρα για να καταλάβει κάποιος τι λέει ο Πολύμερος, πρέπει να καθίσει να τον παρακολουθήσει.
Απάντηση με παράθεση
Παλιά 14-02-19, 17:19
Μέλος

Από κάποια βίντεο έχω συλλέξει τις έννοιες και μπορώ να τις δώσω για να διαβάσει όποιος θέλει.
Δεν ξέρω αν είναι όμως παράνομο, γι' αυτό ας με ενημερώσετε πρώτα.
Απάντηση με παράθεση
Παλιά 28-06-19, 00:04
Μέλος

O δίσκος της Φαιστού σύμφωνα με το βίντεο λέει αυτά:
https://www.youtube.com/watch?v=nCGCSzPv1Ok

Α πλευρά
Ιέρεια ανακτορική φώναξε δυνατά για να γίνω καλά.
Ιερά ιμάτια έφερα δω πάνω σ' εσένα.
Σεβαστή, σφάγια τέλεια, για τα ανάκτορα έφερα εδώ πάνω για σένα, ιερά με γαϊδουράκια έφερα εδώ επάνω.
Η Πυθία μου είπε να έρθω σε σένα κι αφού κάνω μεγάλο ιλασμό να θυσιάσω δέκα γίδες στην κοιλάδα και θα φύγω πεζή αφού σταθώ στα πόδια μου.
Ολα σου δίνω τα νοσήλεια και θα σου δώσω άλλα τόσα. Και γίνε μου εύφορη γη, θεραπεύτρια της αρρώστιας μου.

Β πλευρά
Το κάλιστο δίνω και μάλιστα έφιππη. (λόγω αναπηρίας)
Το κάλιστο δώρο δίνω για σένα γη και ας λάβω την προστασία σου σοφή γη,
Γη προστασίας έχω ανάγκη συμπόνιας, λυπήσουμε εσύ που κατοικείς στα φαράγγια και στις ρεματιές,
Γη προστασίας βάζω τον εαυτό μου μπροστά σου έφιππη (λόγω αναπηρίας),
Γη προστασίας έχω ανάγκη συμπόνιας, παντρόφε γη, εσύ που είσαι εύφορη, έρχομαι σε σένα και προστασία δώσε, εσύ που δεν νοσείς, εσύ που δίνεις την υγεία, σφάγια και 2 βόδια όλα τα δίνω γη.

(πάντα με την προϋπόθεση ότι ο δίσκος διαβάζεται σύμφωνα με τους ήχους που έχει η Γραμμική ΄Β και από μέσα προς τα έξω)
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης Αξιολογήστε αυτό το θέμα
Αξιολογήστε αυτό το θέμα:

Δικαιώματα - Επιλογές