Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Ιατρικές συζητήσεις
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 05-06-11, 10:39
antele Ο χρήστης antele δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 24-02-12 23:57
Η διαθεσή μου τώρα:
καλημέρα ilpap.Εγώ έκανα ακτινογραφία μέσης και λεκάνης και βρέθηκε ιερολαγονίτιδα.Επειδή κανένα φάρμακο αντιφλεγμονώδες δεν μου κάνει τίποτα,μου μίλησε για antiTNF.Υποστηρίζει πως αυτό θα βοηθήσει και στην κολίτιδα.Εσύ πως τα καταφέρνεις;Αυτές τις ημέρες εγώ περνώ πολύ δύσκολα με κορτιζόνη,που φαίνεται πως δεν πιάνει,με ομοιοπαθητικά,με boswellia,προβιοτικά,βιταμίνες και xanax.Γενικώς είμαι σ.....ά.Ποιός σε παρακολουθεί για την κολίτιδα σου;To πανεπιστημιακό της Πατρας μου λέει για ελκώδη ενώ το Γενικό Κρατικό για crohn.Ενα μπάχαλο εν κατακλείδι.Τι να σου πώ.Εγώ έχω απογοητευθεί τελείως.Δεν μπορώ να δεχτώ πως η ζωή είναι μόνο πόνοι,διάρροιες και τουαλέτες.
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 05-06-11, 12:08
Ιντερ
Guest
 

Nοσος Crohn παραλληλα με αγγειλοπιτικη σπονδυλιτιδα

Καλημερα.
Διαβαζοντας την antelle νομιζα οτι διαβαζω την ιστορια μου. Πραγματικα εχω ακριβως τα ιδια συμπτωματα και οι χρονικες αντιστοιχιες συμπηπτουν.
Εδω και 7 χρονια υποφερω απο διαρροιες. Εκανα αρκετες κολονοσκοπησεις αλλα μεχρι πριν τρια χρονια δεν εβρισκαν τιποτα και μου ελεγαν οτι εχω κουσουρια...
Παραλληλα υπεφερα απο τρομερους πονους στην μεση και στα ισχυα. Τις νυχτες υπεφερα και δεν μπορουσα να κινηθω.
Πριν τρια χρονια νοσηλευτικα και διαγνωστικε νοσος crohn. Με αγωγη και προσοχη ως και πριν λιγο καιρο την παλευα και η ασθενεια ηταν σε υφεση. Ομως οι πονοι συνεχιζαν και σταματουσαν μονο οταν ημουν σε αγωγη με κορτιζονη.
Πριν 20 μερες νοσηλευτικα παλι με εξαρση της νοσου. Ο γιατρος ηταν λιγο πιο προσεκτικος και εδωσε βαση σε αυτα που του ειπα και εκανα ακτινογραφιες που εδειξαν οτι εχω ιερολαγονιτιδα. Μια μορφης αγγειλοπιτικης σπονδυλιτιδας.
Περιμενω ακομα τα εργαστηριακα για να γινει πληρη ταυτοποιηση της ρευματοπαθειας αλλα ο ρευματολογος ειναι 100% σιγουρος.
Προσπαθω να μην με παιρνει απο κατω. Ξερω οτι οταν ειμαι καλα ψυχολογικα ειμαι καλα και με τις ασθενειες μου. Λιγο προσοχη στα φαγητα θελει για το γαστρεντερολογικο προβλημα και πιστευω λιγη ασκηση παραπανω στην ζωη μου για να μπορω οσο τον δυνατον να ζω καλυτερα.
Οι γιατροι και εμενα μου συστησαν την βιολογικη θεραπεια γιατι αντιμετωπιζει και τις δυο ασθενειες. Ειδα πολλα παιδια που τα χρησιμοποιουν και ολα ηταν ευχαριστημενα. Ειμαι αισιοδοξος οτι ολα θα πανε καλα.
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 05-06-11, 18:47
antele Ο χρήστης antele δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 24-02-12 23:57
Η διαθεσή μου τώρα:
Γειά σου Inter.Χαίρομαι πάρα πολύ που βρήκα έναν ακόμα σύντροφο και συνάμα συνοδοιπόρο σε αυτό το δρόμο χωρίς επιστροφή.Ακόμη πιό πολύ χαίρομαι που έχεις τόσο κουράγιο και είσαι τόσο αισιόδοξος.Εμένα αυτή τη φορά με πήρε από κάτω, αν και οι διάρροιες δεν είναι αιματηρές.Ισως φταίει που είναι καλοκαίρι,που οι παραλίες αρχίζουν και γεμίζουν,που τα καράβια πάνε στις Κυκλάδες ,που εγώ δεν μπορώ πια όύτε να προγραμματίσω ,ούτε να ταξιδέψω εύκολα.Εσύ θα μπείς άμεσα στη θεραπεία;Σε ποιό νοσοκομείο;Οσο για την δίαιτα εγώ 7 χρόνια έχω διαγράψει τα λαχανικά,τα όσπρια και τα φρούτα,ό,τι πιο πολύ αγαπούσα.Δεν βαριέσαι!καλό κουράγιο σε όλους μας.
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 06-06-11, 01:40
Elli Ο χρήστης Elli δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 29-03-16 02:12
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από stathakis Εμφάνιση μηνυμάτων
Γεια σας κι από μένα! Είμαι νέο μέλος στο φόρουμ και μόλις χθες έμαθα ότι έχω κι εγώ κι αυτή την νόσο.Εγώ επειδή είμαι "φρέσκος" και έχει 3 μέρες που παίρνω φάρμακα (Salofalk 500 και Budenofalk 3mg) φυσικά δεν έχω κάποια αποτελέσματα ακόμα μιας και περιμένω ακόμα να πάρω τα αποτελέσματα βιοψίας κι έχω πολύ δρόμο ακόμα.Έχω κάποιες εξετάσεις ακόμα να κάνω για να έχουν μια πιο ολοκληρωμένη εικόνα οι γιατροί.Οι μόνες παρενέργειες που έχω από αυτά τα χάπια είναι ότι έβγαλα εξανθήματα στο σώμα και στα χέρια αλλά ΔΕΝ φαίνονται σε "κοινό φως",φαίνονται πιο πολύ αν τα φωτίσω με κάποιο φακό ή είμαι στον ήλιο (ευτυχώς που δεν φαίνονται δλδ).

Τα συμπτώματα σε μένα είναι πόνοι στην κοιλιά, διάρροιες, απώλεια βάρους και αδυναμία.Είμαι 30 χρονών και κάτοικος Θεσσαλονίκης, με "επιβλέπουν" στο Ιπποκράτειο νοσοκομείο όπου και σύντομα όταν τελειώσω με κάποιες εξετάσεις θα μου ανοίξουν φάκελο για να έχουν το ιστορικό μου.

Τώρα στο θέμα της ψυχολογίας, όταν μου εξήγησε ο γιατρός τί έχω κατάλαβα οτι δια βίου θα παίρνω χάπια και θα πηγαίνω "συχνά" στο νοσοκομείο για εξετάσεις και παρακολούθηση, κάτι που δεν μου άρεσε φυσικά γιατί ήμουν υγιείς και τα απέφευγα στην ζωή μου,όχι επειδή φοβάμαι ή κάτι τέτοιο απλά πάντα ήμουν υγιείς και δεν πήγαινα "τακτικά" στο νοσοκομείο.
Πηγαίνοντας σπίτι και αναζητώντας πληροφορίες στο ίντερνετ κι έπεσα στις συζητήσεις σας κατάλαβα ότι είναι πιο σοβαρό απ' όσο πίστευα και με 'βαλε σε σκέψεις για το μέλλον της ζωής μου του στυλ "πως θα τα καταφέρω να δουλεύω και να έχω κι αυτό να με τυραννάει", "γιατί να μην είμαι υγιείς όπως και οι άλλοι","γιατί κι εγώ να μην τρώω άνετα όπως και οι άλλοι" και πολλά άλλα ακόμα.Κατάλαβα ότι πρέπει να σοβαρευτώ και να προσπαθήσω να το παλέψω αλλιώς θα υποφέρω μια ζωή, πρέπει να βρω κουράγιο και να μάθω να ζω μ'αυτό.Δεν ξέρω ακόμα πως θα με επηρεάσει στο μέλλον και φυσικά δεν ξέρω τι μου επιφυλλάσει το μέλλον με αυτή τη νόσο, ελπίζω η επιστήμη όσο ζούμε να μπορέσει να "αποκωδικοποιήσει" τί φταίει και να βρούμε όλοι την υγειά μας! Η υγεία πάνω απ' όλα! Ελπίζω να μην σας κούρασα....εδώ θα 'μαστε να προβληματιζόμαστε και να συζητάμε πάντα με αισιοδοξία!
φιλε μου επειδη είσαι καινουργιος θα ηθελα να σου πω ότι τα εξανθηματα πιστευω οτι ειναι απο την νοσο και οχι απο τα φαρμακα ,ειχα βγαλει τρομερες πληγες στο στομα και με ταλαιπωρουσανε δεν μπορουσα ουτε να φάω ....αλλα τωρα εχουν φυγει οταν αρχισα humira οι 15 ημερες δεν εκαναν τιποτα οταν ομως εκανα την ενεσε καθε 10 εξαφανιστηκα...ειχα κανει και βιοψια στν οδοντιατρικη του απθ και μου επιβεβαιωσαν την νοσο...λεσ και ειχα καμια αμφιβολία ...τεσπα τα φαρμακα που περνεις αυτη την στιγμη ειναι τα πιο ηπια που υπαρχουν(πιο ηπια και απο το depon πιστευω.....χαχαχ)οποτε μην φοβασε...εγω που είμαι σχετικα μικρη αρχισα με τα βαρια(βιολογικα)...και ειμαι προς το παρον καλα....οποτε ολα ο.κ
κατι ακομα που ηθελα να σου πω επειδη το εψαξα πολυ το ιπποκρατιο εχει καλους γαστρεντερολογους αλλα το παπανικολαου έχει ξεχωριστη κλινικη και ειναι από 'τι έμαθα συνδεδεμενο με το εξωτερικο και ότι νεο προτοκολλο για φαρμακα ,μιλώντας παντα για την crohn, ξεκιναει απο εκει .....
δικη σου επιλογη εγω απλος ηθελα να σου πω τι εχω μαθει...
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 06-06-11, 01:49
Elli Ο χρήστης Elli δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 29-03-16 02:12
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Githeo k Εμφάνιση μηνυμάτων
ευχομαι πραγματικα να μην εχεις ουτε για πλακα την crohn ,οχι γτ ειναι θανατηφορα η τπτ τετοιο,απλα γτ ταλαιπωρει αφανταστα και σου αλλαζει την ζωη.αμα σου λενε οτι δεν εχεις ,απλα δεν την εχεις
διαφονω μην καθησυχαζεσε αμα σου λενε οτι δεν εχεις τιποτα πανε σπιτι σου ψαξω πανε και σε αλλους και σε αλλους γιατρους....και εμενα ετσι μου ελεγα για καμια ιοσουλα καιμε πλακωναν στις αντιβιωσεις και οπως καταλαβαινεις με κατεστρεφαν.ειχα παρομοια συμπτωματα εμμετο ,δυσκοιλια αφανταστο πόνο στην κοιλια που ηρεμουσα μονο αμα εκανα εμετο....αμαν τυχον σταματισεια να πηγενεις στην τουαλετα τοτε να ανησυχισεις περισσοτερο..Ευχομαι να μην ειναι τιποτα και να περασει αλλα αμα συνεχισει μην το αγνωεις η προληψη σωζει
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 06-06-11, 10:31
Το avatar του χρήστη stathakis
stathakis Ο χρήστης stathakis δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 24-09-21 17:02
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Elli Εμφάνιση μηνυμάτων
φιλε μου επειδη είσαι καινουργιος θα ηθελα να σου πω ότι τα εξανθηματα πιστευω οτι ειναι απο την νοσο και οχι απο τα φαρμακα ,ειχα βγαλει τρομερες πληγες στο στομα και με ταλαιπωρουσανε δεν μπορουσα ουτε να φάω ....αλλα τωρα εχουν φυγει οταν αρχισα humira οι 15 ημερες δεν εκαναν τιποτα οταν ομως εκανα την ενεσε καθε 10 εξαφανιστηκα...ειχα κανει και βιοψια στν οδοντιατρικη του απθ και μου επιβεβαιωσαν την νοσο...λεσ και ειχα καμια αμφιβολία ...τεσπα τα φαρμακα που περνεις αυτη την στιγμη ειναι τα πιο ηπια που υπαρχουν(πιο ηπια και απο το depon πιστευω.....χαχαχ)οποτε μην φοβασε...εγω που είμαι σχετικα μικρη αρχισα με τα βαρια(βιολογικα)...και ειμαι προς το παρον καλα....οποτε ολα ο.κ
κατι ακομα που ηθελα να σου πω επειδη το εψαξα πολυ το ιπποκρατιο εχει καλους γαστρεντερολογους αλλα το παπανικολαου έχει ξεχωριστη κλινικη και ειναι από 'τι έμαθα συνδεδεμενο με το εξωτερικο και ότι νεο προτοκολλο για φαρμακα ,μιλώντας παντα για την crohn, ξεκιναει απο εκει .....
δικη σου επιλογη εγω απλος ηθελα να σου πω τι εχω μαθει...
Τελικά ύστερα από μια βδομάδα που παίρνω τα φάρμακα εξαφανίστηκαν και τα εξανθήματα.Όντως,το Παπανικολάου έχει ειδική κλινική για τη νόσο του Crohn αλλά άμα δεν έχεις αμάξι πως πας ως εκεί "τακτικά" ?? Είναι δύσκολο.Ενώ εγώ μένω δίπλα (δόξα τω θεώ) στο Ιπποκράτειο! Μόλις 2 λεπτά με τα πόδια.Κι ευτυχώς έχει καλούς γαστρεντερολόγους! Τώρα όσο για τα φάρμακα, μου είχαν πει για αρχή θα παίρνω αυτά και μετά θα αλλάξουν,αυτή την Παρασκευή θα πάρω τις βιοψίες μου (επιτέλους!) και θα ξαναπάω να μου πουν τα "νέα".
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 06-06-11, 10:41
Ιντερ
Guest
 

Αρχική Δημοσίευση από antele Εμφάνιση μηνυμάτων
Γειά σου Inter.Χαίρομαι πάρα πολύ που βρήκα έναν ακόμα σύντροφο και συνάμα συνοδοιπόρο σε αυτό το δρόμο χωρίς επιστροφή.Ακόμη πιό πολύ χαίρομαι που έχεις τόσο κουράγιο και είσαι τόσο αισιόδοξος.Εμένα αυτή τη φορά με πήρε από κάτω, αν και οι διάρροιες δεν είναι αιματηρές.Ισως φταίει που είναι καλοκαίρι,που οι παραλίες αρχίζουν και γεμίζουν,που τα καράβια πάνε στις Κυκλάδες ,που εγώ δεν μπορώ πια όύτε να προγραμματίσω ,ούτε να ταξιδέψω εύκολα.Εσύ θα μπείς άμεσα στη θεραπεία;Σε ποιό νοσοκομείο;Οσο για την δίαιτα εγώ 7 χρόνια έχω διαγράψει τα λαχανικά,τα όσπρια και τα φρούτα,ό,τι πιο πολύ αγαπούσα.Δεν βαριέσαι!καλό κουράγιο σε όλους μας.

Εγω ειμαι στρατιωτικος. Η διαγνωση εγινε σε στρατιωτικο νοσοκομειο. Στο 401 ΓΣΝΑ. Νομιζω οτι ειμαι τυχερος γιατι και το γαστρεντερολογικο τμημα αλλα και το ρευματολογικο ειναι απο τα καλυτερα στην Ελλαδα και εχω πληρη εμπιστοσυνη στους Γιατρους.
Την θεραπεια οποτε θα την κανω μαλλον στο 401 εκτος και αν βρεθει τροπος να την κανω στο μερος μου για να μην ταξιδευω συνεχως.

Το φαγητο ειναι μεγαλη αμαρτια... Πριν την διαγνωση δεν καλο ετρωγα οσπρια - λαχανικα - φρουτα - πρασινα. Απο τοτε οπου τα δω τρελαινομαι. Δυστηχως ομως με πειραζουν οποτε τα φαω. Για να ειμαι ειλικρινης δεν τα σταματησα εντελως. Τα τρωω και απλα προσεχω την ποσοτητα (να μην σκασω κιολας).

Με το θεμα εργασιας ειμαι προβληματισμενος πλεον τι θα γινει. Οσο πιο πολλα διαβαζω για την αγγειλοπιτικη σπονδυλιτιδα συνειδητοποιο οτι δεν θα μπορω σιγα σιγα να κανω οτι εκανα ως τωρα. Το νοιωθω ηδη κιολας αφου κουραζομαι πιο ευκολα και δεν μπορω να σηκωνω οτι και πιο παλια. Πραγματικα δεν ξερω τι πρεπει να κανω για αυτο το θεμα που στην τελικη ειναι και βασικο θεμα επιβιωσεις για εμενα και την οικογενεια μου.

Αν καποιος εχει να μου δωσει χρησιμες συμβουλες θα με βοηθουσε παρα πολυ.
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 06-06-11, 17:49
antele Ο χρήστης antele δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 24-02-12 23:57
Η διαθεσή μου τώρα:
Γειά σε όλους.Βλέπω αυξανόμαστε και πληθυνόμαστε επικινδύνως.Ανησυχητικο!Ήθ ελα να ρωτήσω τον terror 1.πόσο slippery elm παίρνεις την ημέρα και πόσο boswellia?2.Έχεις δοκιμάσει ποτέ να πάρεις μουρουνέλαιο;Εγώ παίρνω εδώ και μερικούς μήνες και νομίζω πως με βοηθάει.3. Παίρνεις κάθε ημέρα πολυβιταμίνη;Eυχαριστώ εκ των προτέρων.Οσο για τον Ιντερ,θέλω να σου πω πως σε καταλαβαίνω απόλυτα,αν αυτό σε παρηγορεί.Εγώ είμαι εκπαιδευτικός,δεν κάνω βαρειές δουλειές αλλά είναι κάποιες ημέρες που δεν μπορώ να ανασηκωθώ από το κρεβάτι χωρίς βοήθεια ή να περπατήσω κανονικά από τους πόνους στα γόνατα και τις φτέρνες,ειδικά το πρωί.Εδώ και 3 ημέρες έχω ξεκινήσει boswellia και νομίζω πως με έχει βοηθήσει πολύ.Μπορείς να την αγοράσεις στο φαρμακείο,είναι γνωστής εταιρίας βιταμινών.Σας χαιρετώ όλους και σας εύχομαι κουράγιο
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 06-06-11, 18:13
terror Ο χρήστης terror δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 27-09-11 02:18
Δεν παιρνω boswellia ουτε μουρουνελαιο διοτι το Slippery Elm εκανε την δουλεια του.

Τωρα για το Slippery Elm παιρνω 10 γραμμαρια την ημερα σε σκονη. 5 το πρωι και 5 το βραδυ.
Επισης την βαζω μαζι με την γλουταμινη (ιδια ποσοτητα) και το χτυπω στο μιξερ. Πολυβιταμινες επαιρνα καθε μερα αλλα τωρα που σταματησαν οι διαρροιες τις παιρνω καθε 2 μερες.
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην terror για αυτό το μήνυμα:
antele (06-06-11)
  #40  
Παλιά 06-06-11, 18:29
Simone26 Ο χρήστης Simone26 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 04-02-13 00:05
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Καλησπέρα κ απο μένα. Είμαι 26 ετών και είμαι καινούρια στην παρέα αλλά όχι και στη νόσο. Την έχω μαζί μου εδώ και ένα χρόνο. Το ανακάλυψα τελείως τυχαία μετά από μια επίσκεψη στη γυναικολόγο μου. Πήρα κορτιζόνη και αζαθιοπρίνη. Τη δεύτερη εξακολούθω και την παίρνω. Δυστυχώς δεν έχω κόψει το κάπνισμα. 'Ενιωθα και εγώ απίστευτη κόπωση και είχα διάρροιες. Πέρασα δύσκολα με τη γαστροσκόπηση, την κολονοσκόπηση και ειδικά με την εντερόκλυση. Χωρίς αναισθησία, 3 ώρες στο ίδιο σημείο. Η γαστροσκόπηση πλέον μου φαίνεται παιχνιδάκι.Τώρα ευτυχώς είμαι καλά. Δεν ξέρω αν είναι ιδέα μου αλλά όποτε στεναχωρηθώ ή νευριάσω με κάτι πονάω κατευθείαν. Τι νιώθετε στην έξαρση; Είναι σαν συνεχόμενος πόνος; Και τι είναι το remicade; Καλό κουράγιο σε όλους μας. ΥΓΕΙΑ!
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 06-06-11, 19:26
antele Ο χρήστης antele δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 24-02-12 23:57
Η διαθεσή μου τώρα:
Το slippery elm που κατάφερα να βρώ είναι σε κάψουλες των 230mg και η δοσολογία είναι 2 καψουλες το ανώτερο την ημέρα.Μήπως κάνει παρενέργειες παραπάνω;Αυτές που μπόρεσα να βρω είναι lifeplan και τις πήρα από Αγγλία.
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 06-06-11, 20:30
antele Ο χρήστης antele δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 24-02-12 23:57
Η διαθεσή μου τώρα:
Καλώς ήρθες simone.Kατ'αρχην θα σου έλεγα να προσπαθήσεις να μην αγχώνεσαι διότι καθώς έχεις καταλάβει είναι ο νούμερο 1 παράγοντας για έξαρση.Είμαι καπνίστρια σαν εσένα πολλά χρόνια.Ξέρεις ποιό είναι το αστείο;Στην αρχή μου έλεγαν οτι έχω ελκώδη κολίτιδα και συνιστούσαν να καπνίζω,μετά οτι έχω crohn και να σταματήσω,ήξεις αφίξεις.Πάντως ένα πράγμα έχω καταλάβει:όταν κάνεις αυτό που θέλεις και αγαπάς όλα αντιμετωπίζονται πιο εύκολα.Μην το βάζεις κάτω γιατί ό,τι δεν μας σκοτώνει,μας κάνει πιο ΔΥΝΑΤΟΥΣ.
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 07-06-11, 01:56
Casper Ο χρήστης Casper δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 04-10-11 11:12
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Καλησπέρα σας! Θα σας παρακαλούσα για τη βοηθεία σας γιατί πραγματικά έχω απελπιστεί! Είμαι 32 ετών και παιδεύομαι απο τα 20 με κολικούς συχνές διάρροιες, αίμα κάποιες φορές και συχνότερα βλέννες στα κόπρανα και μεταναστευτική αρθρίτιδα...Έκανα την τρίτη κολονοσκόπηση πριν λίγες μέρες με βιοψίες αλλά δε διαγνώστηκε νόσος crohn αλλά μη ειδική κολίτιδα, μη ειδική ειλείτιδα και δωδεκακτυλίτιδα όλα σε με ελαφρές αλοιώσεις και χρόνιες, οι αιματολογικές άριστες... εδώ και 2 μήνες όμως έχω ξεκινήσει πάλι διάρροιες πόνο στη κοιλιά ναυτίες έχω χάσει 9 κιλά και στη ψηλάφιση το εντερό μου είναι ιδιαίτερα παχύ. Ο γιατρός μου είπε πως έχω όλη τη συπτωματολογία για τη νόσο και επειδή δε μπορεί να το αποκλείσει ακόμη θέλει να κάνω μαγνητική εντερόκλυση. Δε με φοβίζει καθόλου η διαδικασία αλλά αν είχα crohn δε θα φαινόταν στις άλλες εξετάσεις???Αν γνωρίζετε σας παρακαλώ απαντήστε!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Casper : 07-06-11 στις 02:02
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 07-06-11, 02:07
terror Ο χρήστης terror δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 27-09-11 02:18
Αρχική Δημοσίευση από antele Εμφάνιση μηνυμάτων
Το slippery elm που κατάφερα να βρώ είναι σε κάψουλες των 230mg και η δοσολογία είναι 2 καψουλες το ανώτερο την ημέρα.Μήπως κάνει παρενέργειες παραπάνω;Αυτές που μπόρεσα να βρω είναι lifeplan και τις πήρα από Αγγλία.
Σε καψουλες ειναι διαφορετικο διοτι ειναι πιο δυνατη η δοσολογια λογικα. Παρενεργειες δεν ξερω αν κανει παντως εγω που το παιρνω σε σκονη υπαρχει φορες που παιρνω μεχρι 15g και μονο καλο μου κανει..
Κοιταξε το χαρτι που εχει μεσα στην συσκευασια και σιγουρα θα γραφει κατι..
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 07-06-11, 11:17
Simone26 Ο χρήστης Simone26 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 04-02-13 00:05
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Απ'ο,τι ειχαν πει σε μενα μονο με την εντεροκλυση μπορουν να καταλαβουν κ να καταληξουν αν ειναι η νοσος.Κ εγω ειχα κανει μαγνητικη,υπερηχους,γαστρο σκοπησεις και κολονοσκοπησεις αλλα με την εντεροκλυση κατεληξαν στο οτι εχω τη νοσο.
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην Simone26 για αυτό το μήνυμα:
Casper (07-06-11)
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 4 (0 μέλη και 4 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 22:43.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.