Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Πολιτιστικά > Ελληνική παράδοση & Λαογραφία
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 22-01-08, 13:28
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Συζήτηση για την αρχαία ελληνική τεχνολογία

Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
τη νυχτα ειχαν αλλα πιο εξελιγμενα battle-droids με ειδικους αισθητηρες υπερυθρων
Μην το γελάτε. Ο Δαίδαλος δεν ήταν μυθικό πρόσωπο, αλλά ιστορικό, δυστυχώς έχουν μείνει ελάχιστες αναφορές στην ιδιοφυΐα του στις κατασκευές και στις εφευρέσεις του.

Δεν ήταν μόνο ο Tάλως ή η πτητική μηχανή του, στην Σικελία που κατέφυγε, μετά την Κρήτη, είχε κάνει μια σειρά εφευρέσεων, που μόνο ο θρύλος έχει διασώσει.

Εκτός από σπουδαίος αρχιτέκτονας και μηχανικός, ήταν και γνώστης όλων των επιστημών της εποχής, που σήμερα δυστυχώς μας είναι άγνωστες.

Η πολύ προχωρημένη τεχνολογία των αρχαίων Ελλήνων, δεν είχε διαδοθεί, γιατί απλά εθεωρείτο άκρως απόρρητο.

Έχω γράψει ένα μικρό βιβλιαράκι που μπορείτε να βρείτε εδώ, αναφέροντας, θέματα επιτεύγματα, τα οποία ήταν αδύνατον να τα κατασκευάσουν άνθρωποι, εκείνες τις εποχές, με τις περιορισμένες γνώσεις που κακώς νομίζουμε ότι είχαν.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 23-01-08, 18:35
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Παντως αδυνατω να καταλαβω το πως οι αναφορες του Ομηρου στο Δαιδαλο ειναι ενδειξεις οτι υπηρξε ιστορικο προσωπο
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 23-01-08, 19:40
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
Παντως αδυνατω να καταλαβω το πως οι αναφορες του Ομηρου στο Δαιδαλο ειναι ενδειξεις οτι υπηρξε ιστορικο προσωπο
Γιατί ο Όμηρος έγραψε για μια εκστρατεία φανταστική; Δεν είναι ιστορικό γεγονώς η άλωση της Τροίας;
Φυσικά έχει μέσα πολλά στοιχεία μυθολογίας, φυσικά έχει υπερβολές, αλλά ο Σλήμαν το απέδειξε.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 23-01-08, 22:50
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 21:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιατί ο Όμηρος έγραψε για μια εκστρατεία φανταστική; Δεν είναι ιστορικό γεγονώς η άλωση της Τροίας;
Φυσικά έχει μέσα πολλά στοιχεία μυθολογίας, φυσικά έχει υπερβολές, αλλά ο Σλήμαν το απέδειξε.
Θες να πεις ότι επειδή κάποια γεγονότα των Ομηρικών Επών έχουν συμβεί, αυτό σημαίνει ότι έχουν συμβεί όλα;

Ακόμα και πολύ πιο πρόσφατοι συγγραφείς, πχ ο Ηρόδοτος, που θεωρούνται πηγές πληροφοριών, είναι γνωστό ότι συχνά έσφαλαν, υπερέβαλαν, και άλλες φορές έδειχναν και δείγματα εξαιρετικής υποκειμενικότητας. Και το γράψιμο του Ηροδότου είναι λιγότερο λογοτεχνικό και περισσότερο επιστημονικό (παρ'όλο που τα έργα του είχαν σκοπό πρωτίστως την ψυχαγωγία και δευτερευόντως την ενημέρωση).

Για να δεις το σφάλμα λογικής στο οποίο πέφτεις, εξέτασε αν η φράση «η Acrobase υπάρχει και έχει 18 δισεκατομμύρια ενεργούς χρήστες» είναι αληθής ή ψευδής (ερώτηση-παγίδα). Δεν είναι όλα μόνο άσπρα ή μόνο μαύρα.

Στη λογοτεχνία έχεις το δικαίωμα να πεις «ψέμματα» για αληθινά γεγονότα και το αντίθετο. Γι'αυτό και δε μπορούμε, πχ, να χρησιμοποιήσουμε τον Άμλετ ως ιστορικό κείμενο για τη ζωή στη Δανία του 17ου αιώνα.
__________________
www.bedroomlan.org
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 23-01-08, 23:03
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Morgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Στη λογοτεχνία έχεις το δικαίωμα να πεις «ψέμματα» για αληθινά γεγονότα και το αντίθετο. Γι'αυτό και δε μπορούμε, πχ, να χρησιμοποιήσουμε τον Άμλετ ως ιστορικό κείμενο για τη ζωή στη Δανία του 17ου αιώνα.
Νομίζω ότι ήμουν σαφής στο κείμενο μου.
Ο Όμηρος σαν ποιητής, έγραψε απίστευτες υπερβολές, έμπλεξε μυθολογία με ιστορικά στοιχεία.

Μέχρι ο Σλήμαν να ανακαλύψει την Τροία του Πριάμου, ο Τρωικός Πόλεμος, ήταν μυθικός. Μέχρι να ανακαλύψει τις Μυκήνες επίσης, ήταν ακόμα πιο μυθικό.
Οι πρωταγωνιστές όμως, αποδεδειγμένα, ήταν ιστορικά πρόσωπα. Και ο Αγαμέμνονας υπήρχε και ο Οδυσσέας υπήρχε και ο Πρίαμος με τους γιους του υπήρχε και ο Αχιλλέας και όλοι οι άλλοι.

Τα βασίλεια και οι πόλεις που αναφέρει ο Όμηρος υπήρχαν, τα όπλα και τα μέσα της εποχής υπήρχαν, δεν υπήρχε το μυθικό των περιγραφών και το μπλέξιμο με τους θεούς. Μ’ αυτό δεν θέλω να πω σε καμιά περίπτωση ότι όλα όσα αναφέρεται ο Όμηρος ήταν υπαρκτά, όπως πχ οι αναφορές του στον Τάλως, απλά οι περιγραφές του Πλάτωνα, συμπίπτουν με την αναφορά του Ομήρου.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 24-01-08, 00:07
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 21:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
οι αναφορές του στον Τάλως, απλά οι περιγραφές του Πλάτωνα, συμπίπτουν με την αναφορά του Ομήρου.
Δεδομένου ότι ο Πλάτωνας, όπως όλοι οι Έλληνες, γαλουχήθηκε με τα Ομηρικά Έπη, οι αναφορές του δε μπορεί να αποκλίνουν ουσιαστικά — ως πηγή, ο Πλάτωνας δεν είναι πρωτογενής.

Τι εννοώ;

Έστω ότι θέλω να ισχυριστώ ότι όλοι οι σκύλοι έχουν πεντέμιση πόδια. Για να το κάνω αυτό επιστημονικά, μπορώ είτε να εμφανίσω πρωτότυπη έρευνα που το αποδεικνύει, είτε να αναφερθώ σε πηγές που έχουν ήδη ασχοληθεί με το θέμα.

Μία πηγή είναι μια αρχή. Αν θέλω να αποδείξω κάτι όμως, χρειάζομαι πολλές, πρωτογενείς πηγές.

Αν ο Μιχάλης ισχυριστεί ότι όλοι οι σκύλοι έχουν πεντέμιση πόδια, αποδείξει την πρότασή του, και δημοσιεύσει ακαδημαϊκά τα αποτελέσματα, αυτή είναι πρωτογενής πηγή.

Έστω τώρα ότι εσύ χρησιμοποιείς το Μιχάλη ως πηγή σου για να ισχυριστείς το ίδιο.

Αν έρθω εγώ τώρα δε μπορώ να πω ότι όλοι οι σκύλοι έχουν πεντέμιση πόδια επειδή το είπε ο Μιχάλης κι εσύ, μια και η δική σου θέση δεν είναι πρωτογενής, δεν αποτελεί έρευνα. Αποτελεί αναφορά. Το βάρος του επιχειρήματός μου είναι σαφώς μικρότερο.

Αν τώρα αποδειχθεί ότι ο Μιχάλης κακώς ισχυρίστηκε ότι οι σκύλοι έχουν πεντέμιση πόδια, τότε και οι δύο μου πηγές είναι άχρηστες.

Όσο σωστή κι αν είναι η δική σου έρευνα, αφού βασίστηκε σε τελικώς εσφαλμένα δεδομένα, συνεχίζει να είναι λάθος (χωρίς όμως να λέει κάτι για τη δική σου αξία ως επιστήμονα).

Ο Πλάτωνας είναι κατά πολύ μεταγενέστερος των Ομηρικών Επών, άρα τα έπη και τα έργα του Πλάτωνα δε μπορούν να θεωρηθούν ότι έχουν ανεξάρτητες πηγές, άρα και τα ίδια δεν είναι ανεξάρτητες πηγές.

Αν είχαμε μια πηγή απομακρυσμένη από τα Ομηρικά Έπη, πχ αν ανακαλύπταμε ένα Αιγυπτιακό κείμενο με κάποιες σχετικές περιγραφές, τότε θα είχαμε κάτι πραγματικά ενδιαφέρον.
__________________
www.bedroomlan.org
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 23-01-08, 23:25
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρα το οτι 'ο Δαιδαλος αναφερεται στον Ομηρο' δεν μπορει να αποτελει αποδειξη της ιστορικοτητας του
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 23-01-08, 23:51
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
Αρα το οτι 'ο Δαιδαλος αναφερεται στον Ομηρο' δεν μπορει να αποτελει αποδειξη της ιστορικοτητας του
Σου ανέφερα τις δύο πηγές γραπτών κειμένων που έχουμε για τον Δαίδαλο. Τον Όμηρο και τον Πλάτωνα.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 23-01-08, 23:55
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Ο Πλατωνας δεν ηταν ιστορικος, και ανεφερε πολλες φορες μυθους ως παραβολες. Δεν εκανε ιστορικη ερευνα για να αποδειξει την υπαρξη το βιο και τα εργα του

Ο Πλατωνας αναφερει και τον Επιμυθεα σε μια παραβολη του.. θα πει οτι ηταν ιστορικο προσωπο; Η μηπως για να τον θεωρησουμε ιστορικο πρεπει να τον αναφερει και ο Ομηρος;

Οποτε παλι αδυνατω να καταλαβω πώς τα παραπανω αποτελουν αποδειξεις ιστορικης υπαρξης καποιου προσωπου ως Δαιδαλου
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 24-01-08 στις 00:00
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 13:37.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.