Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Ιατρικές συζητήσεις
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 05-04-10, 17:21
ADAM Ο χρήστης ADAM δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 24-04-10 15:38
Wink

Γεια σας και Χριστος Ανεστη.
Ειμαι νεο μέλος και μου έκανε φοβερη εντυπωση που υπαρχουν και άλλοι
ανθρωποι που πάσχουν απο την ιδια νοσο με μενα.:
Μενει κάποιος απο εσας στην Θεσσαλονικη ???
Πόσα χρονια έχει που ανακαλύψατε οτι πάσχετε απο ιδιοπαθή θρομβοκυτταραιμια ???

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ADAM : 05-04-10 στις 17:25
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην ADAM για αυτό το μήνυμα:
LITSA (09-04-10)
  #32  
Παλιά 09-04-10, 17:08
LITSA Ο χρήστης LITSA δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 

Τελευταία φορά Online: 10-03-23 10:18
ιδιοπαθή θρομβοκυττάρωση

Γειά σου ADAM εγώ εδώ και 2,5 χρόνια πάσχω από αυτή τη νόσο, αν θες να μιλήσουμε σε στέλνω το email μου το οποίο είναι litsa.1234@yahoo.gr αν θες στείλε και το δικό σου

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη LITSA : 10-04-10 στις 09:28 Αιτία: Διόρθωση : Απαγορεύεται η δημόσια αποστολή email
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 09-04-10, 21:09
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αυτό το μήνυμα δεν θα το ξαναγράψω.

Σε δημόσιο μήνυμα δεν θα ξαναφήσεις Litsa, email ούτε τηλέφωνο.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 02-05-10, 15:19
yikagian Ο χρήστης yikagian δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 19-03-13 23:47
Αρχική Δημοσίευση από Lida Εμφάνιση μηνυμάτων
θα βγω από το site για απόψε. Καληνύχτα και ευχαριστώ. Αν κάποιος γνωρίζει κάτι ή πάσχει από τη νόσο, θα με ενδιέφερε να μιλήσω μαζί του.
πασχω απο την νοσο εδω και 9 χρονια τωρα ειμαι 46 και επαιρνα ανγρελανιδη και τωρα υδροχυουρεα αλλα τα αιμοπεταλια ειναι γυρω στισ 620.000
αν θελεισ επικοινωνησε μαζι μου να μιλησουμε σχετικα

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη pazo : 02-05-10 στις 16:05
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 30-06-10, 07:33
LITSA Ο χρήστης LITSA δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 

Τελευταία φορά Online: 10-03-23 10:18
καλημέρα τι κάνεις, εχεις ιδιοπαθή θρομβοκυττάρωση, πως εισαι τώρα, εγώ παίρνω υδροξυουρία και σαλοσπίρ εδώ και 3 χρόνια, να σε ρωτήσω πότε μπαίνεις εδώ για να μιλήσουμε, περιμένω απάντηση, χάρηκα
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 22-07-10, 13:21
jimgo Ο χρήστης jimgo δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 25-12-14 21:56
καλημερα σε ολους και ολες με λενε δημητρη και ειμαι 40 ετων , ειμαι και εγω ενας απο εσας εδω και 1 χρονο εχω και εγω ιδιοπαθης θρομβοκυταρωση , απο θεραπια εκανα στην xagrid αλλα επειδη αλλαξα νοσοκομειο και πηγα στον ευαγγελισμο πλεον κανω ιντερφερονη επερνα και σαλοσπιρ αλλα επειδη επεσαν τα αιμοπεταλια σε κανονικο αριθμο μου εκοψε το σαλοσπιρ και κανω μονο ιντερφερονη , εκανα και εγω μυελογραμμα περσι τον μαρτιο στον ερυθρο οπου και εγινε η διαγνωση και μεχρι τον σεπτεμβρη θα κανω και αλλο μυελογραμμα , ξεχασα να σας πω οτι οταν μπηκα στο νοσοκομειο με αιμοραγια απο την μυτη , οταν εκανα εξετασεις ειχα τον απιστευτο αριθμο του 1.500.000 ............ θα ηθελα να ρωτησω γιατι παρα πολλα ατομα μου λενε να καταθεσω τα χαρτια μου για αναπηρικη συνταξη , ισχυει κατι τετοιο ? ξερεις κανεις να μου πει ?
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 22-07-10, 18:35
dhmhtrhs Ο χρήστης dhmhtrhs δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 10-03-11 13:22
ιδιοπαθης θρομβοκυτταραιμια

γεια σας,ειμαι ο Δημητρης,εχω κι εγω ιδιοπαθης θρομβοκυτταραιμια κ θρομβοφιλια συγχρονως.τα αιμοπεταλια μου τωρα ειναι 627,000 κ το INR 2,63
τωρα παιρνω syntrom για τη θρομβοφιλια k salospir για την ιδιοπ.θρομβοκυταραιμια,ο γιατρος λεει οτι για να μου δωσει υδροξυουρια
πρεπει να φτασουν τα αιμοπεταλια το 1,000,000.μηπως ξερει καποιος κατι σχετικο να με ενημερωσει;
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 23-07-10, 07:17
LITSA Ο χρήστης LITSA δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 

Τελευταία φορά Online: 10-03-23 10:18
gei;a soy Δημήτρη, ναι και εγώ πάσχω από αυτή τη νόσο εδώ και 4 χρόνια παίρνω σαλοσπίρ και υδροξυουρία καθημερινα΄, έκανες μυελόγραμα και οστεομυελική βιοψία , τί έδειξαν, αν θέλεις να συζητήσουμε στείλε μου μήνυμα στο litsa.1234@yahoo.gr
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 23-07-10, 13:00
jimgo Ο χρήστης jimgo δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 25-12-14 21:56
Αρχική Δημοσίευση από ΣΤΑΧΤΟΘΗΚΗ Εμφάνιση μηνυμάτων
καλησπέρα..! ακη, και γω περνώ "ηυδροχυουρια" , "σαλοσπιρ" και xagrid. έχω και γω κατά διαστήματα ταχυκαρδίες..έχω την εντύπωση πως τα χάπια τις προκαλούν..!!! μπορείς να διαβάσεις το φυλλάδιο κάθε χαπιού και να dis..! πάντως εφόσον εξής κάνει τις εξέτασης αυτές και είναι όλα ok, δε χρειάζεται να φοβάσαι και να αγχώνεσαι!


kalispera..! akh, kai gw pernw hydroxyuria , salospir kai xagrid. exw kai gw kata diastimata taxikardies..exw tin entipwsi pws ta xapia tis prokaloun..!!! mporeis na diavasis to filadio kathe xapiou kai na dis..! pantws efoson exis kani tis eksetasis aftes kai einai ola ok, de xriazete na fovasai kai na agxwnesai!


η μετατροπή έγινε με το http://speech.ilsp.gr/greeklish/greeklishdemo.asp
και εμενα το xagrid μου προκαλουσε ταχυκαρδιες ιδικα το βραδυ που επερνα 2 χαπια , μου το εκοψε ο γιατρος και τωρα κανω ιντερφερονη

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη jimgo : 23-07-10 στις 14:00
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 23-07-10, 14:25
dhmhtrhs Ο χρήστης dhmhtrhs δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 10-03-11 13:22
dhmhtrhs

γιασου λιτσα ναι εκανα οστεομυελικη εξεταση και η απαντηση ειναιδιοπαθους θρομβοκυταροση αικανα και καριοτιπω αλλα δεν ειρθε ακομα η απαντηση πες μου οτι ξερεις γιατι δεν ξερω σχεδων τιποτα για αυτην την αρρωστια και οι γιατροι μου λενε ενα καρο ψεματα και μου εχουν σπασει τα νευρα σε ευχαρειστω εκ των προτερων
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 23-07-10, 15:02
dhmhtrhs Ο χρήστης dhmhtrhs δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 10-03-11 13:22
Αρχική Δημοσίευση από LITSA Εμφάνιση μηνυμάτων
gei;a soy Δημήτρη, ναι και εγώ πάσχω από αυτή τη νόσο εδώ και 4 χρόνια παίρνω σαλοσπίρ και υδροξυουρία καθημερινα΄, έκανες μυελόγραμα και οστεομυελική βιοψία , τί έδειξαν, αν θέλεις να συζητήσουμε στείλε μου μήνυμα στο litsa.1234@yahoo.gr
akoma δεν τα καταφερνω καλα στω email αλα θα μαθω που θα μου πα
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 23-07-10, 20:39
LITSA Ο χρήστης LITSA δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 

Τελευταία φορά Online: 10-03-23 10:18
ιδιοπαθή θρομβοκυττάρωση

Γειά σου Δημήτρη, τι κάνεις, να σου πω η νόσος αυτή είναι επικίνδυνη, αλλά παλεύεται προς το παρόν με σαλοσπίρ και υδροξυουρία, τίποτα άλλο, η υδροξυουρία σταθεροποιεί τα αιματολογικά και παρατείνει την ασθένεια. Να σε ρωτήσω η οστεομυελική βιοψία έδιεξε για μυελοίνωση, τί ακριβώς γράφει, το μυελόγραμμα γράφει παρακολούθηση για μυελοίνωση, αν έκανες, τα λέμε
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 23-07-10, 20:41
LITSA Ο χρήστης LITSA δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 

Τελευταία φορά Online: 10-03-23 10:18
Αρχική Δημοσίευση από jimgo Εμφάνιση μηνυμάτων
και εμενα το xagrid μου προκαλουσε ταχυκαρδιες ιδικα το βραδυ που επερνα 2 χαπια , μου το εκοψε ο γιατρος και τωρα κανω ιντερφερονη
γεια σου jimgo, να σε ρωτήσω ε΄χεις ιδιοπαθή θρομβοκυττάρωση, αν ναι και θέλεις να συζητήσουμε στείλε μου μήνυμα , ευχαριστώ
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 26-07-10, 15:04
dhmhtrhs Ο χρήστης dhmhtrhs δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 10-03-11 13:22
dhmhtrhs

Αρχική Δημοσίευση από LITSA Εμφάνιση μηνυμάτων
Γειά σου Δημήτρη, τι κάνεις, να σου πω η νόσος αυτή είναι επικίνδυνη, αλλά παλεύεται προς το παρόν με σαλοσπίρ και υδροξυουρία, τίποτα άλλο, η υδροξυουρία σταθεροποιεί τα αιματολογικά και παρατείνει την ασθένεια. Να σε ρωτήσω η οστεομυελική βιοψία έδιεξε για μυελοίνωση, τί ακριβώς γράφει, το μυελόγραμμα γράφει παρακολούθηση για μυελοίνωση, αν έκανες, τα λέμε
giasoy λιτσα η απαντηση γραφει ερμηνευονται στα πλαισιαμυελουπερπλαστικου συνδρομου με γνωρισμαιδιοπαθους θρομβοκυταρωση σημεωννεται οτι η αυξη των δικτυωτων επιβαλει την παρακολουθηση και επανεκτιμηση του ασθενους πεσμου σε παρακαλω οτι ξερεις??????
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 27-07-10, 00:13
jimgo Ο χρήστης jimgo δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 25-12-14 21:56
Εμενα η ΟΣΤΕΟΜΥΕΛΙΚΗ ΒΙΟΨΙΑ γραφει οτι , η ολη εικνα στην υπο μελετη οστεομυελικη βιοψια , με μορφολογικα και ανοσοφαινοτυπικα κριτηρια και σε συνδυασμο με τα ως ανω δεδομενα δικαιολογει διαφοοδιαγνωστικο προβληματισμο μεταξυ
1. Αλλοωσεων του μυελου στα πλαισια της δευτεροπαθους θρομβοκυτταρωσης και
2. Ενος δυσταξινομητου μυελουπερπλαστικου συνδρομου συνδυασμενου προς θρομβοκυτταρωση.
Οι ιδιαιτεροτητες του περιστατικου , κυριως ομως η παρουσια αλλοιωσεων απο το στρωμα και τις οστεοδοκιδες και η ινωση , δικαιολογουν τοσο τον πληρη κλινικοεργαστηριακο ελεγχο του ασθενους , συμπεριλαμβανομενου και του κυτταρογενεικου (del 5q) και την επανεκτιμηση του μυελου σε σχετικα συντομο χρονικο διαστημα .
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 3 (0 μέλη και 3 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 22:04.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.