Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Υπολογιστές και Τεχνολογία > Τεχνολογικές ειδήσεις
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 10-02-13, 19:49
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Στον βωμό της λεπίδας

Για να γίνει επιτυχία ένα ξυραφάκι χρειάζεται την υποστήριξη δυνατής ομάδας με πολύ προχωρημένες γνώσεις μηχανολογίας, νανοτεχνολογίας, σχεδιασμού και εθνολογίας. Ναι, όλα για ένα ξυραφάκι με το οποίο θα ξυριστείς μερικές φορές και θα το πετάξεις μετά…



Μέσα στον ειδικό θάλαμο για την επίχριση με χρώμιο των λεπίδων, αφού εκδιωχθεί ο αέρας και επικρατήσει μια πίεση μόλις 3 χιλιοστών του Torr, εισάγεται αργόν, ένα αδρανές αέριο. Αυτό, με την κατάλληλη ηλεκτρική τάση, έρχεται σε κατάσταση πλάσματος. Χωρίζονται δηλαδή τα θετικά ιόντα από τα αρνητικά φορτισμένα ηλεκτρόνια και οδηγούμενα από την τάση καταφέρνουν να εκδιώξουν από ειδικούς στόχους φτιαγμένους με λεπτεπίλεπτες μεμβράνες άτομα χρωμίου, που πηγαίνουν και προσκολλώνται στην επιφάνεια της μεταλλικής λεπίδας. Η σαγηνευτική μπλε λάμψη οφείλεται στις ταλαντώσεις πλάσματος του αερίου αργού

Εχω απέναντί μου μια λεπίδα ξυρίσματος και την περιεργάζομαι, με απόλυτη συγκέντρωση και περιέργεια. Δεν υποφέρω από κατάθλιψη, δεν έχω αυτοκτονικές τάσεις, δεν θέλω να κοπώ με τη βοήθειά της. Απλά, μόλις έχω μάθει δυο-τρία πράγματα γι' αυτήν και έχω πραγματικά εντυπωσιαστεί. Εχω σπάσει τη θήκη όπου ήταν στερεωμένη. Περιεργάζομαι την αθέατη πλευρά της και τα 13 μικρά σημάδια στο μπροστινό μέρος που εντοπίζουν το πού έχει γίνει η συγκόλλησή της με το υπόστρωμα με τη βοήθεια ακτίνας λέιζερ. Πριν από λίγο βρισκόταν μαζί με τις δύο ή και τρεις άλλες… αδελφές της μονταρισμένη στην κεφαλή. Ψηλαφώ προσεκτικά και τις υπόλοιπες που μπορούν να κινούνται πάνω - κάτω ανεπαίσθητα και αυτό έχει τον λόγο του, δεν είναι αστοχία των σχεδιαστών. Ξέρω τώρα και γιατί είναι καλό ολόκληρη η κεφαλή να διαθέτει αυτή τη χαλαρή σύνδεση με την υπόλοιπη λαβή.

Επάνω λοιπόν σε ένα λίγων χρήσεων και φθηνό εργαλείο ξυρίσματος, που χρησιμοποιούν εκατομμύρια άνθρωποι καθημερινά, όχι μόνο τίποτε δεν είναι τυχαία κατασκευασμένο αλλά και τα πάντα προστατεύονται από παγκόσμιας εμβέλειας διπλώματα ευρεσιτεχνίας. Ταυτόχρονα όλες αυτές οι καινοτομίες αποτελούν και τα όπλα στον αδιάκοπο πόλεμο μεταξύ των δύο ή τριών το πολύ εταιρειών που έχουν καταφέρει να κρατηθούν στην παγκόσμια αγορά. Αλίμονο σε όποιον δεν τελειοποιεί τα όπλα του αδιάκοπα. Και η πίεση όμως για κάτι τέτοιο, όπως ο καθένας μπορεί να καταλάβει, είναι ανάλογα εξοντωτική. Και οι προϋπολογισμοί των εταιρειών επίσης τεράστιοι.

Γλυπτική σε ατσάλι

Οι λεπίδες γεννιούνται από αυτές τις λεπτές χαλύβδινες ταινίες που πρώτα θα διατρηθούν στη μία πλευρά τους για να μπορούν να στερεώνονται εύκολα στις επόμενες διαδικασίες. 400 χιλιόμετρα τέτοιας ταινίας μπορεί να απαιτούνται για την παραγωγή μιας ημέρας

Για να κατασκευαστεί μια λεπίδα που θα ξυρίζει τουλάχιστον ανώδυνα, χρειάζονται σήμερα επενδύσεις εκατομμυρίων! Για έρευνα, κατασκευή μηχανημάτων, δημιουργία συνθηκών ασταμάτητης παραγωγής. Ενα ποσό τουλάχιστον 35 εκατ. ευρώ είναι μια αρκετά ρεαλιστική προσέγγιση στο τι χρειάζεται να επενδύσει μια εταιρεία σε έναν μόνο χρόνο, αν δεν θέλει να μείνει πίσω στον ανταγωνισμό με τις άλλες. Για παράδειγμα, μόνον η επεξεργασία της λεπίδας απαιτεί από επτά ως δέκα στάδια. Ερχεται από την Ιαπωνία συνήθως, σε μορφή λεπτής και ελαστικής ανοξείδωτης χαλύβδινης κορδέλας, και στο πρώτο στάδιο γίνεται το λεγόμενο stamping, το τρύπημα δηλαδή στη μία πλευρά της για να μπορεί να στηρίζεται και να ξετυλίγεται από τα διάφορα μηχανήματα. Ακολουθεί η σκλήρυνσή της περίπου τρεις φορές μεγαλύτερη από πριν, οπότε αποκτά δομή μαρτενσίτη, όπως θα έλεγε ένας μεταλλουργός.

Μετά πρέπει να ακονιστεί, και τότε μηχανήματα υψηλότατης τεχνολογίας καθιστούν τη μία πλευρά της ταινίας σε ένα από τα πιο αιχμηρά αντικείμενα που υπάρχουν στον πλανήτη. Διότι, αν δεχθούμε ότι μια ανθρώπινη τρίχα κατά μέσον όρο έχει διάμετρο κοντά στα 100 εκατομμυριοστά του μέτρου, η αιχμή της λεπίδας που θα τη συναντήσει και έχει το προφίλ σφήνας είναι 2.000 φορές λεπτότερη (άρα κοντά στα 50 νανόμετρα). Οπως λένε με υπερηφάνεια οι κατασκευαστές, «σκίζει τους ατομικούς δεσμούς» κυριολεκτικά, και αυτό το παρακολουθούν και με τη βοήθεια ηλεκτρονικού μικροσκοπίου, που απαραιτήτως πρέπει να υπάρχει σε τέτοιου επιπέδου εργοστασιακές εγκαταστάσεις. Τα πάθη όμως της λεπίδας δεν έχουν τελειώσει. Θα πρέπει να αποκτήσει αντιδιαβρωτική προστασία, που είναι διαφορετική ανάλογα με το τμήμα του πλανήτη στο οποίο θα χρησιμοποιηθεί, χάρη στην επικάλυψη με χρώμιο, με πάχος μόλις 50 δισεκατομμυριοστά του μέτρου(!) σε συνθήκες πίεσης μόλις 3 χιλιοστών του Torr και από επάνω να επικαλυφθεί και με ένα λιπαντικό σε στερεά μορφή (με πάχος 500 δισεκατομμυριοστά), που είναι συνήθως το PTFE (δηλαδή πολυτετραφθοροαιθυλένιο).

Πλήρες άρθρο και πηγή : Το Βήμα

Σχόλιο : Στην ενασχόληση μου με τον μοντελισμό, όσο προχωρούσα επένδυα και πιο πολλά χρήματα σε λεπίδες κοπής ξύλου.

Η λεπίδα που χρησιμοποιώ τώρα, από ατσάλι, έχει κεφαλή επεξεργασμένη δεν ξέρω με τι υλικά και η φθορά της καθυστερεί πολύ, ειδικά αν την χρησιμοποιώ μόνο στην ξυλεία του μισού και του ενός χιλιοστού που θέλω μεγάλη ακρίβεια.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην Xenios για αυτό το μήνυμα:
Nikoscot (11-02-13)
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 23:38.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.