Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Ελεύθερος Χρόνος και Ψυχαγωγία > Μοντελισμός και μαστορέματα
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 17-10-13, 13:21
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Ελληνική παραδοσιακή ναυπηγική

Ξεκίνησα με τον μοντελισμό, εντελώς τυχαία, πριν περίπου πεντέμιση χρόνια.
Τα πρώτα μου κατασκευάσματα, ήταν καθαρά από μνήμης, αυθαίρετα όσο δεν πάει. Έφτιαξα από μνήμη την Αργώ μια τριήρη και μερικά ακόμα. Δεν τα έχω πετάξει, γιατί απλά μου θυμίζουν πως ξεκίνησα.

Μετά ήρθε το διάβασμα, ήρθε η ζήλεια με τις φοβερές κατασκευές σπουδαίων μοντελιστών, που έκαναν απίστευτα πράγματα.

Η μελέτη συνεχίστηκε, για ένα περίπου μήνα, κατέβαινα σε ένα καρνάγιο στο Πέραμα και έβλεπα την δουλειά τους. Ο καραβομαραγκός με πήρε από κακό μάτι και με έστρωσε στην δουλειά…. Έξυνα παλιά πλοία, σε πλήρες 8ωρο παρακαλώ.
Στα διαλείμματα για τσιγάρο και καφέ, με μύησε στην αγάπη του για το ξύλο. Ο θεός να το αναπαύσει, ήταν για μένα ένα μπόλιασμα, για να κάνω σοβαρά αυτή την δουλειά.

Όταν μετά από μήνες, του πήγα δώρο, ένα τρεχαντήρι που είχα φτιάξει, πρώτα μου έκανε τις παρατηρήσεις του, τι να προσέξω. Μετά το έδειχνε με ανυπόκριτη χαρά, στους άλλους, ο μάστρο Στέλιο το έφτιαξε. Είχα πάρει προαγωγή, από παραγιός έγινε μάστορας.

Έφτιαξα πολλά τρεχαντήρια, διαβάζοντας και βλέποντας τα σχέδια των κατασκευών. Πάντα στο μυαλό μου είχα μια τριήρη… Αλλά ήταν ακόμα νωρίς.

Μετά ακολούθησαν όλα τα πλοία της Ελληνικής παραδοσιακής ναυπηγικής. Σακολέβα, Καραβόσκαρο, Πέραμα, Τσερνίκι, Βαρκαλάς, Λατίνια, Βυζαντινός Δρομέας κλπ.
Φτάσαμε στα ιστορικά πλοία τα μπρίκια Βασίλισσα Όλγα και Άρης και στην Νάβα Αχιλλεύς.

Μετά περάσαμε στην επίτευξη του διακαούς μου πόθου, τα αρχαϊκά πλοία και κυρίως στο να καταφέρω να κάνω μια τριήρη. Ξεκίνησα με την Αργώ, έφτιαξα τρεις εκδόσεις του πλοίου της Κερύνειας, το τελευταίο σκαλοπάτι πριν τον στόχο, η Διήρης Σάμαινα και μετά….

Ναι ήρθε η ώρα της Αθηναϊκής Τριήρους. 6 μήνες ήμουν μια στο νερό και μια στο γραφείο μου, να το πολεμάω. Το αποτέλεσμα με δικαίωσε.

Ο καλός μου φίλος και πολύ σπουδαίος Μοντελιστής από την Ρόδο, μου έστειλε ένα μήνυμα, όταν του έδειξα την Τριήρη.
«22/12/2011
Δεν περίμενα τίποτα λιγότερο από σένα αγαπητέ Στέλιο.
Κατάφερες να δημιουργήσεις την δικιά σου όψη, σ' όλα σου τα πλοία, σαν την υπογραφή του ζωγράφου, στους πίνακες των έργων τους.
Εγώ πλέον αναγνωρίζω τα πλοία σου, από την τεχνοτροπία σου και αυτό είναι μεγάλο επίτευγμα.
Θα μπορούσα να πω, ότι στο ίδιο σκαρί, συνυπάρχουν αρμονικά οι δύο καταγωγές σου, η Ιωνική και η Δωρική.
Αν φανταστεί κανείς ότι αυτό το αριστούργημα, έγινε χωρίς καν να έχεις ένα πλήρες εργαστήριο, φίλε Στέλιο υποκλίνομαι.»

Ήθελα να συνδέσω την ναυπηγική ιστορία της Ελλάδος 5000 χρόνων.
Ακολούθησαν δύο προσπάθειες, για ένα Μινωικό πλοίο, που μου έφερε θετικά σχόλια, από τον κατασκευαστή, του αντιγράφου του Μινωικού πλοίου, σε πραγματικό μέγεθος 1:1, από το Ναυτικό Μουσείο Ηρακλείου.

Ακολούθησαν τα τρία πρωτοκυκλαδικά πλοία, του 2800-3000 πΧ και ολοκλήρωσα αυτό το ταξίδι μόλις χθες, με τα δύο Μυκηναϊκά πλοία.

Σήμερα που μεταξύ άλλων δεινών, η Ευρωπαϊκή Ένωση, επιδοτεί τους ιδιοκτήτες των Ελληνικών Παραδοσιακών Ξύλινων πλοίων, στην καταστροφή των πλοίων τους.
Θέλω με τις μικρές μου δυνάμεις να υψώσω μια φωνή διαμαρτυρίας.
Θέλω επίσης να ζητήσω από την Ελληνική πολιτεία, να μην θεωρεί την κατοχή, ενός παραδοσιακού ξύλινου Ελληνικού πλοίου, ως κατοχή κότερου. Με τον τρόπο αυτό, θα γίνεται μια προσπάθεια ανακατασκευής των ξύλινων παραδοσιακών πλοίων και δεν θα χαθούν οι τελευταίοι καραβομαραγκοί από την πατρίδα μας.

Κουβαλάνε 5000 χρόνων, κάποιος να την σεβαστεί.

Έχω διακαή πόθο να δείξω στα νέα παιδιά, στους μαθητές κυρίως, στα μοντέλα μου έστω, αυτή την μακρόχρονη κατασκευαστική ιστορία. Δεν θέλω να έχω προσωπικό όφελος, θέλω να περάσω στα νέα παιδιά, την περηφάνια που νοιώθω, εγώ ένα στεριανός, για την μεγαλύτερη ναυπηγική παράδοση στον κόσμο όλο.

Ευχαριστώ

Σ.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
The Following 3 Users Say Thank You to Xenios For This Useful Post:
justin (17-10-13), Naias (17-10-13), Oasis (18-10-13)
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 19:28.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.