Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Άνθρωπος και Κοινωνία > Ανθρώπινες Σχέσεις και Συναισθήματα
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Αξιολογήστε το θέμα Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 06-05-13, 11:39
Το avatar του χρήστη justin
justin Ο χρήστης justin δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 01-02-24 08:20
Φύλο: Άντρας
Η Τρακατρούκα!

«Η τρακατρούκα»

Το φετινό αναστάσιμο βράδυ ήταν υπέροχο, γεμάτο αναμνήσεις. Ίσως επειδή μεγαλώσαμε πολύ, ίσως γιατί τα τελευταία χρόνια η ανάσταση με βρίσκει μακριά απ’ το σπίτι μου, μα με ανεπανάληπτες συντροφιές. Τα φιλιά από τα εγγόνια μου, το άρωμα της ζωής δηλαδή.

Οι κρότοι από τις κροτίδες με ταξίδεψαν στο χωριό μου, στην άνοιξη της ζωής μου. Μάλιστα κάποια στιγμή ασυναίσθητα πήγε το χέρι μου στην τσέπη μου λες κι’ ήθελα να βρω κάποια «τρακατρούκα»

Οι «τρακατρούκες» ήταν αυτοσχέδιες κροτίδες, που κατασκευάζαμε μόνοι μας και τις ρίχναμε το Πάσχα, το βράδυ της ανάστασης, έκαναν δε πολύ ισχυρό κρότο. Ήταν όμως σχεδόν ακίνδυνες, δεν υπήρχαν θραύσματα, με χαρτί τις κατασκευάζαμε.
Τα υλικά που χρειάζονταν για να γίνει μια κροτίδα, ήταν μπαρούτι φιτίλι και χαρτί. Το μπαρούτι το αγοράζαμε από το μπακάλικο του χωριού. Το χρησιμοποιούσαν αποκλειστικά οι κυνηγοί για να γεμίζουν τα όπλα τους.
Την εποχή εκείνη τα κυνηγετικά όπλα, ήταν εμπροσθογεμή, δηλαδή το μπαρούτι και τα σκάγια, έμπαιναν στις κάνες των όπλων, από μπροστά με κάποια μεζούρα που είχαν για το σκοπό αυτό. Όσο για το φιτίλι, το χρησιμοποιούσαν για τους δυναμίτες που ανατίναζαν βράχια από το βουνό, για το χτίσιμο των σπιτιών.

Η κατασκευή της τρακατρούκας γινόταν ως εξής. Κόβαμε λουρίδες από χοντρό χαρτί, γύρω στο ένα μέτρο μήκος και τέσσερα με πέντε εκατοστά πλάτος. Κάναμε στην αρχή μία γωνία, τη γυρίζαμε μια δεύτερη φορά να σχηματιστεί ένα τρίγωνο που το γεμίζαμε με μπαρούτι, περίπου μισό κουταλάκι του γλυκού, συνεχίζαμε ύστερα να τυλίγουμε το χαρτί, ενώ συγχρόνως το πιέζαμε με δύναμη. Στο τέλος κολλάγαμε την άκρη του και είχαμε τότε μια κροτίδα σε σχήμα τριγώνου. Σειρά τώρα να ανοίξουμε μια τρύπα μ’ ένα χοντρό καρφί στη μια πλευρά του τριγώνου, μέχρι να φανεί η πυρίτιδα κι’ εκεί να τοποθετήσουμε το φιτίλι, που κόβαμε μ’ ένα μαχαίρι, γύρω στα δύο με τρία εκατοστά. Με ένα σπίρτο ανάβαμε τότε το φιτίλι, που σε λίγα δευτερόλεπτα αναλόγως το μήκος του, είχαμε ένα πολύ δυνατό κρότο και το χαρτί γινόταν χίλια κομμάτια.

Επιστροφή στην πραγματικότητα τη βραδιά της Ανάστασης, με το λευκό κερί να φωτίζει τις χαράδρες των χεριών τις γεμάτες αναμνήσεις.
Η μαγειρίτσα ύστερα από μέρες νηστείας ήταν νοστιμότατη.

Τα λόγια ενός φίλου, εδώ στην Άκρο, θυμήθηκα και είπα να ρίξω μια ματιά στον καθρέπτη, μπα καμιά αλλαγή, κανένα ίχνος από μαϊμού στο πρόσωπό μου, τώρα εάν στην ψυχή μου κάποιο ίχνος υπάρχει, «από τα μπογιαντίσματα του» ποιος μπορεί να την διαβάσει!


Πάντως στα τέσσερα χρόνια που ήμουνα υπεύθυνος για τα κανόνια του Λυκαβηττού, από τη σκέψη μου πέρναγε η ιδέα κάθε φορά που έλεγα «Πυρ» να τους έβαζα λέει μεγαλύτερο γέμισμα, έτσι που να ακουστούν σ’ όλη την Αττική.

Μια τρακατρούκα βρε παιδιά…. Πόσο θα ήθελα τον κρότο της ν’ ακούσω, έστω κι’ από τον σταθμό τον τελευταίο…
__________________
Έως αν τον έτερον προπέσειν
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην justin για αυτό το μήνυμα:
Xenios (06-05-13)
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης Αξιολογήστε αυτό το θέμα
Αξιολογήστε αυτό το θέμα:

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 23:12.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.