Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Επιστήμη
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 19-08-14, 08:57
fifisrikos Ο χρήστης fifisrikos δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Φύλο: Άντρας
Lightbulb ενας εφευρετης στην απομονωση

ΜΙΧΑΛΗΣ ΚΑΛΟΓΕΡΑΚΗΣ. ΕΝΑΣ ΕΦΕΥΡΕΤΗΣ ΣΤΗΝ ΑΠΟΜΟΝΩΣΗ

Ρεπορτάζ - Κάμερα - Επιμέλεια : Ιωσήφ Παπαδόπουλος

Ταξίδεψα μέχρι το Ηράκλειο της Κρήτης, για να συζητήσω μαζί του και να καταγράψω όσα έχει επινοήσει και κατασκευάσει, και δεν το μετάνοιωσα ούτε στιγμή! Μέχρι πριν από λίγες
ημέρες τα λέγαμε, μέσω skype, ενώ είχα δει πολλά βιντεάκια στο youtube και στην ιστοσελίδα του. Αυτά, ωστόσο, που είδαν τα μάτια μου και κατέγραψε ο φακός της βιντεοκάμεράς μου, ξεπέρασαν κάθε φαντασία!
Ο λόγος για τον Μιχάλη Καλογεράκη, έναν εφευρετικό Κρητικό, ο οποίος, εδώ και 18 χρόνια, έχει πάρει διαζύγιο από την Δ.Ε.Η. και τα πρατήρια καυσίμων! Έναν ιδιοφυή εφευρέτη ηλεκτρονικό μηχανικό, που θα μπορούσε (και θα έπρεπε) να ηγείται κάποιων επιδοτούμενων προγραμμάτων τεχνολογίας και έρευνας του Πολυτεχνείου αλλά, όπως κατά κανόνα συμβαίνει σ' αυτές τις περιπτώσεις, ζει άνεργος και απομονωμένος με την οικογένειά του στο χωριό Χάνι Κοκκίνη, λίγο έξω απ' το Ηράκλειο. Αυτό είναι, άλλωστε, το τίμημα που πληρώνουν σ' αυτή τη χώρα όσοι ξεχωρίζουν και υπερβαίνουν τη μετριότητα...
Ομιλητικός, χειμαρρώδης, αποφασιστικός, ένας Κρητίκαρος με όλη τη σημασία της λέξης, που δεν μασάει τα λόγια του και λέει τα πράγματα με τ' όνομά τους. Αυτός είναι ο Μιχάλης Καλογεράκης. Μου μίλησε για όλα και για όλους και με ξενάγησε ακόμη και στο υπόγειο πυρηνικό καταφύγιο του σπιτιού του! "Τι φοβάσαι και έχεις προετοιμαστεί τόσο καλά"; τον ρώτησα. "Εδώ και καιρό έχω την πεποίθηση ότι κάτι κακό θα συμβεί, κάτι πολύ κακό. Θέλω λοιπόν να μας βρει προετοιμασμένους...", απάντησε, και με έβαλε σε σκέψεις...
Μου έδειξε στη συνέχεια το δίτροχο "παπάκι" του, που δεν έχει πάει ποτέ στο βενζινάδικο, όπως λέει ο ίδιος με υπερηφάνεια, αλλά και ένα mountain bike που έχει μετατρέψει σε ένα δυνατό ηλεκτρικό μοτο-ποδήλατο, με ανωτάτη ταχύτητα 50 χλμ/ώρα, κίνηση και στους δύο τροχούς και τεράστια αυτονομία, αφού η μπατταρία του φορτίζει με τα πετάλια στις ευθείες και στις κατηφόρες!
Μένω με το στόμα ανοιχτό όταν βάζει μπροστά μια τεράστια γεννήτρια, αντικαθιστώντας το πετρέλαιο με παλιό ελαιόλαδο! "Αυτό είναι το Κρητικό... πετρέλαιο που εμείς καλλλιεργούμε στο έδαφος!", λέει χαμογελώντας αφοπλιστικά, και συνεχίζει: "Δεν χρειάζεται να μπούμε στον κόπο να βγάλουμε το πετρέλαιο από τα βάθη της θάλασσας! Θα σου έλεγα μάλιστα να πας μέχρι το super market να αγοράσεις δέκα λίτρα ηλιέλαιο και να το βάλεις στο ρεζερβουάρ του αυτοκινήτου σου! ", μου λέει κάποια στιγμή και με ξαφνιάζει! "Θάβουν χιλιάδες τόνους ροδάκινων στις χωματερές οι αγρότες της βόρειας Ελλάδας και μετά ζητούν από την κυβέρνηση ενίσχυση για την αγορά πετρελαίου, ενώ θα μπορούσαν να αποστάξουν τσάμπα το δικό τους καύσιμο με τα ροδάκινα, τα σταφύλια, τα αχλάδια ή τα καρπούζια που πετούν, έχοντας παράλληλα φροντίσει να παράγουν από τον αέρα και τον ήλιο την δική τους ενέργεια εντελώς δωρεάν"!
Κάποια στιγμή η συζήτηση άρχισε να περιστρέφεται γύρω από τα τρέχοντα οικονομικά προβλήματα, τα χαράτσια, τη ΔΕΗ και τον Στουρνάρα. Ο Μιχάλης είναι φανερά θυμωμένος, παρ' όλο που έχει πάντοτε κρεμασμένο στα χείλη του ένα πλατύ χαμόγελο. "Έβγαλε στην αρχή ένα δικαστήριο την απόφαση πως το χαράτσι είναι παράνομο, αλλά πήγε στη συνέχεια ο Στουρνάρας στον Άρειο Πάγο και τους είπε : Ακούστε : εμείς προσδοκούμε έσοδα δύο δις από αυτό το χαράτσι. Αν εσείς το βγάλετε παράνομο, τότε θα πρέπει να πάρουμε από κάπου τα χρήματα αυτά. Τι περίμενες λοιπόν να γίνει; Να πουν οι δικαστές ότι το χαράτσι είναι παράνομο και να χάσουν τους μισθούς τους; Δυστυχώς, όπου κυβερνάει το χρήμα δεν υπάρχει Δικαιοσύνη!
Αλλά και με τα χωράφια των ανθρώπων, εδώ στην Κρήτη, δεν είδες τι έγινε; Ήρθαν τα ΜΑΤ και τους τα πήραν με το ζόρι, για να τα δώσουν στους ξένους, να τα κάνουν φωτοβολταϊκά πάρκα, χωρίς να δώσουν στους ιδιοκτήτες των χωραφιών ούτε ένα ευρώ! Και μας πουλάνε μετά οι ξένοι το ρεύμα που παίρνουν δωρεάν από τον αέρα και τον ήλιο μας! Αν γινόταν αυτό παλιά, θα τους έπαιρναν με τις πέτρες! Τώρα όμως οι άνθρωποι άλλαξαν και στήριξαν τις ελπίδες τους στη Δικαιοσύνη. Πάνε λοιπόν στα δικαστήρια, αλλά με τα λεφτά που διαθέτουν δεν μπορούν να δικαιωθούν. Οι άλλοι έχουν περισσότερα και έτσι κερδίζουν τις δίκες...".
Έφυγα από το σπίτι των Καλογεράκηδων, με τον Μιχάλη να μου δίνει οδηγίες παρασκευής ξινόχονδρου, ρακής χωρίς δηλητήρια, κρασιού χωρίς... ξύδι και σωστής χρήσης της ηλεκτρικής κουβέρτας! Την ίδια στιγμή η κυρία Καλογεράκη παραπονείτο ότι αν είχαν τα χρήματα που έχει ξοδεύσει ο άντρας της για τα πειράματά του, θα είχαν αγοράσει ένα σπίτι! Δέκα οκτώ χρόνια χωρίς ΔΕΗ, όμως, σκέφτηκα, δεν είναι και μικρό πράγμα! Χωρίς να συνυπολογιστεί η ηδονή της δημιουργίας, που διαγράφεται κάθε στιγμή στο πρόσωπο του Μιχάλη, και είναι ανεκτίμητη...
Το βίντεο που ακολουθεί έχει διάρκεια 50 περίπου λεπτών της ώρας. Θα μπορούσε, βεβαίως, να είναι και τρίωρο! Σας συνιστώ πάντως να το δείτε μέχρι τέλους. Στο κάτω κάτω δεν είναι ένα συνηθισμένο βίντεο, αλλά ούτε και από αυτά που βλέπετε κάθε μέρα...

https://www.youtube.com/watch?v=iehzjEhM1DU

_
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 22-08-14, 03:09
Το avatar του χρήστη Nikoscot
Nikoscot Ο χρήστης Nikoscot δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-01-17 17:24
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Τον κ.Καλογεράκη τον έχω γνωρίσει από κοντά, μιας και δούλευα στο σουπερμάρκετ του Χαλκιαδάκη, στου Κοκκίνη το Χάνι.
Έχουμε πιάσει κουβέντα για τις εφευρέσεις του και μιλάει με πάθος για αυτές.
Ελπίζω κάποια στιγμή να βρεί συμπαραστάτες από κάποιο φορέα όπως το Ι.Τ.Ε. για παράδειγμα.
Αναρωτιέμαι αν στο Ι.Τ.Ε. γνωρίζουν για την δουλειά του.
__________________
"We are all in the gutter, but some of us are looking at the stars." Oscar Wilde
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 22-08-14, 12:22
Το avatar του χρήστη zefuros
zefuros Ο χρήστης zefuros δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 11-09-23 23:41
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Πολύ συνωμοσιολογικο το κείμενο θα μου επιτρέψετε να πω......

Περί του βιοντίζελ τα πράγματα είναι γνωστά, ηδη εχει προχωρήσει αρκετά το θέμα και στα επόμενα χρόνια αναμένεται να αυξηθεί η συμμετοχή του στο μίγμα καυσίμων. Το σημαντικότέρο θέμα ειναι προφανώς το κόστος και οι προδιαγραφές του.

Αν κάποιος θέλει να πάει να βάλει ηλιέλαιο στο αμάξι του, ας το κάνει. Αν του σκάσει κανενας κινητηρας να μην κλαιγεται μετα όμως.... ΒΕβαια 1ευρω/λτ κανει το Ηλιελαιο, ακριβότερο από το πετρέλαιο (μην μπερδευεστε, το πετρέλαιο εχει πανω του φόρους.... αν αυριο ολοι βαζαμε Ηλιελαιο στις δεξαμενές μας, μεθαυριο θα υπηρχε "Ειδικός φόρος κατανάλωσης Ηλιελαίου")

Για τους ιδιοκτήτες τω χωραφιών - που δεν ξερω την ιστορία - τα παράπονα του στο κράτος, το οποίο προφανώς θεωρει τις εκτάσεις Δημόσιες.

ΑΥτά. :-)
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην zefuros για αυτό το μήνυμα:
Xenios (22-08-14)
  #4  
Παλιά 22-08-14, 15:24
fifisrikos Ο χρήστης fifisrikos δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Φύλο: Άντρας
ειχα την ευχαριστηση να γνωρισω απο κοντα τον συναδερφο Μ.Καλογερακη στο σπιτι και στο εργαστηριο του στην κρητη.

διαπιστωσα πως αυτος ο ανθρωπος ειναι σπουδαιος σε πολλα θεματα.
ειναι ο πιο οξυδερκης ανθρωπος που εχω συναντησει στην ζωη μου.
φιλικος, προθυμος να δειξει, να εξηγησει τις εφευρεσεις και τις κατασκευες του.

αυτοι που τον γνωριζουν καταλαβαινουν πως το εργο του ειναι σημαντικο.
ο τροπος ζωης του και ο τροπος σκεψης του ειναι παραδειγματικα.
τα εργα του σαν εφευρετης τα θαυμασα.

εκανα βολτα με το παπακι του που καιει το βιοκαυσιμο.
η αληθεια ειναι πως μολις πηγα να ανοιξω γκαζι μου εσβησε αλλα μετα πηγαμε βολτα με αυτο δικαβαλο, κανενα προβλημα, το μηχανακι που εκαιγε το βιοκαυσιμο ειχε ροπη, ηθελε μονο λιγο ζεσταμα στην αρχη διοτι αυτο το "δωρεαν" καυσιμο δεν εχει οκτανια οπως η βενζινη.
ακομα ειδα το ηλεκτροκινητο τετρατροχο οχημα που εφτιαξε, με αυτο δεν πηγα βολτα αλλα εκανα ενδοσκοπηση του οχηματος μεσα στο εργαστηριο.

ειδα στην ταρατσα του φωτοβολταϊκα 10KW και 2 ανεμογγενητριες, την μια την εφτιαξε μονος του.
ειδα στο μηχανοστασιο του σπιτιου του τα μεγαλα χειροποιητα ινβερτερ που παρεχουν ενεργεια στο σπιτι του, δικης του κατασκευης.
και εγω φτιαχνω ινβερτερ-εναλλακτες αλλα τα δικα του τα θαυμασα.

ειδα τους αντιδραστηρες υδρογονου και τα τροφοδοτικα τους. τι να πω, ειναι ανωτερα απο τα δικα μου σε διαστασεις και αποδοση...

εαν δεν εχει ενας ανθρωπος τις γνωσεις και την ικανοτητα να καταλαβει το μεγαλειο το πνευματος, ευκολα μπορει να βγαλει λανθασμενα συμπερασματα βλεποντας ενα βιντεο-ρεπορταζ.

ο Μ.Καλογερακης ειναι 100% αληθινος, αυτα που παρουσιαζει ειναι εργο πραγματικο που μπορει να εντυπωσιασει επιστημονες. βεβαιωνω πως οτι ειδα στο εργαστηριο σχετικα με μηχανικα, ηλεκτρονικα, χημικα, ειναι εργα δικα του, εφευρεσεις μοναδικες στον ελληνικο χωρο.

εαν καποιοι δεν καταλαβαινουν την σπουδαιοτητα να μπορει ενα σπιτι/οικογενεια να εχει αυτονομη ενεργεια ηλεκτρισμο, βιοκαυσιμο, υδρογονο, Α.Π.Ε.
ε τοτε ας μην παραδειγματιστουν απο αυτον. αλλωστε δεν ειναι ολοι εφευρετες ηλεκτρονικοι και πολυμηχανοι ανθρωποι σαν αυτον.

θεωρω τιμη μου που συναντησα και μιλησα με αυτον τον σπουδαιο ανθρωπο. μακαρι να ηταν περισσοτεροι ανθρωποι σαν αυτον.
_

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fifisrikos : 22-08-14 στις 15:28
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 22-08-14, 15:53
fifisrikos Ο χρήστης fifisrikos δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από zefuros Εμφάνιση μηνυμάτων
Πολύ συνωμοσιολογικο το κείμενο θα μου επιτρέψετε να πω......

Περί του βιοντίζελ τα πράγματα είναι γνωστά, ηδη εχει προχωρήσει αρκετά το θέμα και στα επόμενα χρόνια αναμένεται να αυξηθεί η συμμετοχή του στο μίγμα καυσίμων. Το σημαντικότέρο θέμα ειναι προφανώς το κόστος και οι προδιαγραφές του.

Αν κάποιος θέλει να πάει να βάλει ηλιέλαιο στο αμάξι του, ας το κάνει. Αν του σκάσει κανενας κινητηρας να μην κλαιγεται μετα όμως.... ΒΕβαια 1ευρω/λτ κανει το Ηλιελαιο, ακριβότερο από το πετρέλαιο (μην μπερδευεστε, το πετρέλαιο εχει πανω του φόρους.... αν αυριο ολοι βαζαμε Ηλιελαιο στις δεξαμενές μας, μεθαυριο θα υπηρχε "Ειδικός φόρος κατανάλωσης Ηλιελαίου")
κατι δεν καταλαβες καλα. το βιοκαυσιμο που παραγει ο Μ. Καλογερακης προερχεται απο φρουτα που σαπιζουν στα χωραφια γιατι δεν ειναι καλης ποιοτητας, οπως καρπουζια κα, και ζαχαροκαλαμα που καλλιεργει ο ιδιος στο χωραφι του. αυτα τα ειδα καθως και την διαδικασια της ζυμωσης και της αποσταξης. ειδα την ερευνα για την αναπτυξη του μυκητα που χρησιμοποιει για την ζυμωση (μαγιά).
δεν καταλαβαινω πως και γιατι σκεφτηκες το ηλιελαιο, ο ανθρωπος δεν χρησιμοποιει ηλιελαιο ουτε αλλο ελαιο για το βιοκαυσιμο.

μαλιστα σε αλλη ιστοσελιδα υπαρχει η συνταγη παραγωγης βιοκαυσιμου με ζαχαρη

αυτο το βιοκαυσιμο για να χρησιμοποιηθει πρεπει να γινουν αλλαγες στον κινητηρα του οχηματος οπως πλανισμα στα καπακια, αλλαγη συμπιεσης, προθερμανση...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 22-08-14, 16:08
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Ο Στάθης (Zefuros) δεν αντιλέγει ότι τα βιοκαύσιμα, μπορεί να δουλεύσουν σαν υλικό καύσης, αλλά μιλάει για το κόστος παραγωγής, που μαζί με την σχετική φορολογία, γίνεται μη ανταγωνιστικό.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 22-08-14, 16:30
fifisrikos Ο χρήστης fifisrikos δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο Στάθης (Zefuros) δεν αντιλέγει ότι τα βιοκαύσιμα, μπορεί να δουλεύσουν σαν υλικό καύσης, αλλά μιλάει για το κόστος παραγωγής, που μαζί με την σχετική φορολογία, γίνεται μη ανταγωνιστικό.
ο σταθης ανεπτυξε την θεωρια του διχως να προσεξει πως το βιοκαυσιμο προερχεται απο φρουτα που δεν μπορουν να διατεθουν για καταναλωση, και δημιουργειται με Ανανεωσιμες Πηγες Ενεργειας (Α.Π.Ε.) δηλαδη διχως την μεσολαβηση της δεη.

ο ιδιος ο Μ.Καλογερακης αναφερει πως δεν εχει ηλεκτρικη παροχη απο την δεη.
βεβαια ο ανθρωπος εχει κανει επενδυση ομως δεν ειναι θεωρια συνωμοσιας οτι ο Μ.Καλογερακης ειναι ενεργειακα ελευθερος ανθρωπος..

ειμαι σιγουρος πως οι ανθρωποι που εχουν συμφεροντα απο την πωληση των πετρελαιων και των αλλων καυσιμων, που θεωρουν τους καταναλωτες υποδουλους του μονοπολιου τους, δεν θα συμπαθουν καθολου τον Μ.Καλογερακη που σαν συγχρονος προμηθεας προσπαθει να ανοιξει τα ματια του κοσμου, να τους δειξει τον δρομο της ενεργειακης αυτονομιας.

ο Μ.Κ. λεει πως η καλυτερη σχεση που μπορει να εχει ο ελληνας με το δημοσιο ειναι να μην παιρνει απο το δημοσιο και να μην δινει (ουτοπια).

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fifisrikos : 22-08-14 στις 17:15
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 22-08-14, 16:50
Το avatar του χρήστη justin
justin Ο χρήστης justin δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 01-02-24 08:20
Φύλο: Άντρας
Ο σεισμικός απέκτησε γιό ή κόρη; Θα δείξει…
__________________
Έως αν τον έτερον προπέσειν
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 25-08-14, 13:09
Το avatar του χρήστη zefuros
zefuros Ο χρήστης zefuros δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 11-09-23 23:41
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Πάμε παρα πολύ συντομα:

Α) Για το Ηλιέλαιο δεν το λέω εγώ, το λεέι το 1ο μηνυμα που παρεθεσες:

"Μένω με το στόμα ανοιχτό όταν βάζει μπροστά μια τεράστια γεννήτρια, αντικαθιστώντας το πετρέλαιο με παλιό ελαιόλαδο! "Αυτό είναι το Κρητικό... πετρέλαιο που εμείς καλλλιεργούμε στο έδαφος!", λέει χαμογελώντας αφοπλιστικά, και συνεχίζει: "Δεν χρειάζεται να μπούμε στον κόπο να βγάλουμε το πετρέλαιο από τα βάθη της θάλασσας! Θα σου έλεγα μάλιστα να πας μέχρι το super market να αγοράσεις δέκα λίτρα ηλιέλαιο και να το βάλεις στο ρεζερβουάρ του αυτοκινήτου σου! ", μου λέει κάποια στιγμή και με ξαφνιάζει!"

Β) Ειδα και την συνταγη και βιοκαυσιμο απο ζαχαρη. Χωρίς να παραθετει αναλυτικά στοιχεία, βγάζει λέει κόστος 70 λεπτά ανά λίτρο. Ως παρατηρήσεις, λέει πως δεν εχει υπολογισει το ενεργειακό κόστος. Ας το βάλει στην εξίσωση και αυτό. Επισης προφανώς δεν εχει υπολογιστει κοστος επενδυσεων κτλ κτλ. Κάποιος μηχανολόγος ας μας πει αν καυσιμο με 20% νερό μπορεί να καεί κανονικά σε κινητηρα. Ας μας πει αν χρειάζεται αλλου ειδους κιητηρες/καταλύτες κτλ κτλ.

Γ) Γενικότερα, ας κάνουν τις τεχνοοικονομικές μελέτες και ας δουν τί βγαινει. Ας ψαξουν την νομοθεσία που θελέι να βάλει τα βιοκαυσιμα στο ενεργειακό μίγμα.

Δ) Τα παντα ειαι θεμα τεχνικοοικονομικής μελετης. Αν πχ αυριο συμφωνησουμε σαν κοινωνια να πληρώνουμε περίπου διπλάσια τιμή ρεύματος, μεθαυριο σας εχω ετοιμη λύση 100% απο ανανεώσιμες πηγές χωρίς να ξαναγοράσουμε ουτε ενα λιτρο πετρελαίου στο μέλλον, ουτε για ρευμα, ουτε για αυτοκίνητα ουτε για τιποτα.

Ε) Να μην ξεχνάμε στην εξισωση πως ρευμα απο ΑΠΕ δε ειναι δωρεάν... υπάρχει το κο΄στος εγκαταστασης. Και εκεί πρέπει κανείς να κάνει τους υπολογισμούς του για αν δει τί τον συμφέρει και τί οχι.

ΣΤ)

"ο Μ.Κ. λεει πως η καλυτερη σχεση που μπορει να εχει ο ελληνας με το δημοσιο ειναι να μην παιρνει απο το δημοσιο και να μην δινει (ουτοπια)."

ΠΟλύ ενδιαφέρον, υποθέτω πως θα κατασκευαζει μονος του τους δρόμους για να οδηγει το παπάκι του, ενώ προφανώς αν αρρωστήσει θα έχει φτιάξει και ενα δικό του νοσοκομείο.....

ΡΕΖΟΥΜΕ:

Δεν εχω αντίρρηση για αν αξιοποιούμε τα πάντα και να μην πεταμε τπτ, αλλά ας εχουμε στο νου πως κάποια πράγματα ειναι ακριβό σπορ....
Απάντηση με παράθεση
The Following 2 Users Say Thank You to zefuros For This Useful Post:
fifisrikos (25-08-14), Xenios (25-08-14)
  #10  
Παλιά 25-08-14, 17:24
fifisrikos Ο χρήστης fifisrikos δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Φύλο: Άντρας
α γεια σου, τωρα μιλας σωστα..
συμφωνω 99% με οσα γραφεις σταθη και εαν διαφωνω 1% ειναι για τα γραμματα που σου ξεφυγαν

η μεθοδος του Μ.Καλογερακη δεν ειναι καταλληλη για ολους, ειναι μόνο για εφευρετες στην απομονωση..
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 13-01-19, 23:33
Το avatar του χρήστη seismic
seismic Ο χρήστης seismic δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 01-03-20 21:08
Αυτό που έκανε ο Μιχάλης Καλογεράκης είναι ότι αντικατέστησε τις μπαταρίες με την παραγωγή και την αποθήκευση του υδρογόνου. Όπως είναι γνωστό χωρίς αέρα δεν δουλεύουν οι ανεμογεννήτριες και χωρίς ήλιο τα φωτοβολταϊκά. Όταν υπάρχει πολύ αέρας ή ήλιος έχουμε περίσσια ηλεκτρική ενέργεια. Για τον λόγο αυτό υπάρχουν οι μπαταρίες για να αποθηκεύουν την περίσσια ενέργεια. Ο Μ.Κ αντί να αποθηκεύει την ενέργεια σε μπαταρίες προερχόμενη από φωτοβολταϊκά και ανεμογεννήτριες, αυτός μέσο της ηλεκτρόλυσης διασπά το νερό σε οξυγόνο και το υδρογόνο το οποίο το αποθηκεύει σε φιάλες για να το χρησιμοποιήσει σαν ενέργεια αλλού. Το ερώτημα που μπαίνει είναι αν συμφέρουν οι μπαταρίες ή η ηλεκτρόλυση ως μέσον αποθήκευσης της ενέργειας. Πάντως αυτό δεν είναι κάτι το νέον αφού το υδρογόνο είναι το κύριο καύσιμο για πολλά στρατιωτικά μηχανήματα εδώ και πολλές δεκάδες χρόνια.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη seismic : 13-01-19 στις 23:36
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 16:19.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.