Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Ιατρικές συζητήσεις
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #91  
Παλιά 15-06-11, 13:38
Το avatar του χρήστη mamanicks
mamanicks Ο χρήστης mamanicks δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 28-07-14 12:39
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Gabriel_Knight Εμφάνιση μηνυμάτων
Να πάμε να τους .... χέσουμε!!!
Δεν νομίζω ότι έχει κάποιος πρόβλημα με την συγκεκριμένη ενέργεια εδώ μέσα!!
XAXAXAXAXAXAXAXAXA
Είσαι κυνικός....
Απάντηση με παράθεση
  #92  
Παλιά 15-06-11, 13:40
antele Ο χρήστης antele δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 24-02-12 23:57
Η διαθεσή μου τώρα:
EIΣΑΙ ΚΑΙ Ο ΠΡΩΤΟΣ!ΧΑ!ΧΑ!ΧΑ!
Απάντηση με παράθεση
  #93  
Παλιά 16-06-11, 01:56
greg Ο χρήστης greg δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 17-07-11 23:15
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
καλησπερα κι απο εμενα.εχω καιρο να γραψω.η πρωτη διαγνωση της νοσου εγινε το 2002 αν θυμαμαι καλα και απο τοτε παιρνω αζα.μετα απο μια εγχειρηση και αρκετες εξαρσεις αγκαλια με κορτιζονη τα τελευταια τρια χρονια ειμαι πολυ καλα.3 αζα την ημερα λεει ο γιατρος (εγω παιρνω 2 και αρκετες φορες κανενα γιατι το ξεχναω)εξετασεις καθε τρεις μηνες που καμια φορα φτανουν και τους 7-8.καπνιζω κανονικα πανω απο ενα πακετο και η ζωη συνεχιζεται φυσιολογικα.συμφωνωμε οσους ειπαν οτι ολα ειναι μες το μυαλο,οσο ξεχναμε τη νοσο μας ξεχναει και αυτη.ζηστε την καθε στιγμη.οποιαδηποτε απορια με χαρα να σας βοηθησω..
Απάντηση με παράθεση
  #94  
Παλιά 16-06-11, 09:25
antele Ο χρήστης antele δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 24-02-12 23:57
Η διαθεσή μου τώρα:
Καλημέρα!Ηθελα να ρωτήσω τον greg: κορτιζόνη¨παίρνεις συνέχεια επί τρία χρόνια;Και αν αυτό συμβαίνει,πόση;
Απάντηση με παράθεση
  #95  
Παλιά 16-06-11, 11:59
greg Ο χρήστης greg δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 17-07-11 23:15
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
καλαμερα antele.οχι κορτιζονη δεν παιρνω.εχω παρει παλιοτερα στις εξαρσεις αρκετες φορες για κανενα τριμηνο η καθε μια
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην greg για αυτό το μήνυμα:
antele (16-06-11)
  #96  
Παλιά 16-06-11, 17:14
Το avatar του χρήστη mamanicks
mamanicks Ο χρήστης mamanicks δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 28-07-14 12:39
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από greg Εμφάνιση μηνυμάτων
καλαμερα antele.οχι κορτιζονη δεν παιρνω.εχω παρει παλιοτερα στις εξαρσεις αρκετες φορες για κανενα τριμηνο η καθε μια
Καλησπερα... Ειναι αληθεια οτι η κορτιζονη σε πρηζει και πρεπει να αποφευγεις τον ηλιο;
Απάντηση με παράθεση
  #97  
Παλιά 16-06-11, 18:03
greg Ο χρήστης greg δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 17-07-11 23:15
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
νζι ειναι αληθεια το οτι η κορτιζονη σε πρηζει,κανει κατακρατηση υγρων οπως το ιδιο κανει και το αλατι,φι αυτο πρεπει να αποφευγεται στην διαρκεια της θεραπειας.οσο για τον ηλιο και αυτο ειναι αληθεια γιατι αλλη μια παρενεργεια της ειναι οτι λεπταινει το δερμα,ο ιστος,οποτε ειναι πιο ευκολο να παθεις εγκαυματα.εγω ως επι το πλειστον επαιρνα καλοκαιρι την κορτιζονη ομως με καλο αντιηλιακο και με προσοχη ποτε δεν ειχα τετοιο θεμα.
Απάντηση με παράθεση
  #98  
Παλιά 17-06-11, 12:41
Gabriel_Knight Ο χρήστης Gabriel_Knight δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 22-04-13 11:27
Η διαθεσή μου τώρα:
Καλημέρα

Σχετικά με την κορτιζόνη επειδή έπαιρνα prezolone για μεγάλο διάστημα, και είχα αρκετές παρενέργειες, σας προτείνω , σε όσους πρέπει να πάρουν κορτιζόνη, την Budenofalk.
Είναι συνθετική κορτιζόνη με σχεδόν καμία παρενέργεια, φανταστείτε ότι παίρνω εδώ και τρεις μήνες και τον τελευταίο μήνα τρώω και αλάτι χωρίς κανένα πρόβλημα. Απλώς δεν είναι τόσο δυνατή όσο η prezolone αλλά την έξαρση την γυρνάει..
Απάντηση με παράθεση
  #99  
Παλιά 17-06-11, 19:07
antele Ο χρήστης antele δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 24-02-12 23:57
Η διαθεσή μου τώρα:
Οταν λες παρενέργειες τί εννοείς;Eγώ την έπαιρνα 8 μήνες χωρίς ιδιαίτερες παρενέργειες και παράλληλα έτρωγα και αλάτι και ζάχαρη.Ούτε παραπάνω βάρος,ούτε κατακράτηση.Μόνο τα λευκά ήταν΄λίγο ανεβασμένα.Τώρα που την ξανάρχησα όμως δεν δείχνει να κάνει και πολλά πράγματα.Οσο για το budenofalk εμένα δεν μου έκανε τίποτε,μόνο διάρροιες.Είναι μια τρέλλα με εμένα ,διότι η επιστήμη έχει σηκώσει τα χέρια ψηλά.Μερικές φορές σκέφτομαι πως έχω κάτι άλλο.
Απάντηση με παράθεση
  #100  
Παλιά 17-06-11, 23:09
marypez Ο χρήστης marypez δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 07-09-11 23:14
Η διαθεσή μου τώρα:
Φιλοι μου καλησπερα. σημερα ειμαι πολυ στεναχωριμενη! Η αδελφη μου εδω και καποιους μηνες εχει διαροιες, ετσι εκανε κολονοσκοπηση και οταν εφτασε ο γιατρος στον τελικο ειλεο, παρατηρησε ελκη και φλεγμονες! Ειλειτιδα ειπε και πηρε βιοψιες. Υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα να ειναι νοσος crohn πραγμα που αν συμβει θα τρελαθω! Δεν μπορει δυο αδελφες να υποφερουμε και οι δυο απο τη νοσο. Αρα υπαρχει κληρονομικοτητα! Σε μια εβδομαδα θα ξερουμε! υπαρχει καποιος που να του εχει συμβει κατι παρομοιο?
Απάντηση με παράθεση
  #101  
Παλιά 17-06-11, 23:15
marypez Ο χρήστης marypez δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 07-09-11 23:14
Η διαθεσή μου τώρα:
Angry

[QUOTE=marypez;481641]Φιλοι μου καλησπερα. σημερα ειμαι πολυ στεναχωριμενη! Η αδελφη μου εδω και καποιους μηνες εχει διαροιες, ετσι εκανε κολονοσκοπηση και οταν εφτασε ο γιατρος στον τελικο ειλεο, παρατηρησε ελκη και φλεγμονες! Ειλειτιδα ειπε και πηρε βιοψιες. Υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα να ειναι νοσος crohn πραγμα που αν συμβει θα τρελαθω! Δεν μπορει δυο αδελφες να υποφερουμε και οι δυο απο τη νοσο. Αρα υπαρχει κληρονομικοτητα! Σε μια εβδομαδα θα ξερουμε! υπαρχει καποιος που να του εχει συμβει κατι παρομοιο?
Απάντηση με παράθεση
  #102  
Παλιά 19-06-11, 17:33
nina_ Ο χρήστης nina_ δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 22-01-12 04:47
Καλησπερα!Marypez απο πειραματα που εχουν γινει φαινεται οτι η νοσος σχετιζεται με γονιδιακες μεταλλαξεις σε μια σειρα γονιδιων αλλα δεν εχουν βρεθει σε ολους τους ασθενεις και επιπλεον παιζει πολυ μεγαλο ρολο ο περιβαλλοντικος παραγοντας.Συγκεκριμενα σε μελετες που εχουν γινει σε ομοιοζυγωτικα διδυμα (που σημαινει οτι παρουσιαζουν ακριβως το ιδιο γενετικο υλικο) αν το ενα ατομο εχει κρον τοτε υπαρχει 50% πιθανοτητα να νοσησει και το αλλο.Αυτο σημαινει οτι ακομα και αν εισασταν ομοιοζυγωτικα διδυμα και ειχατε ακριβως τα ιδια γονιδια υπηρχε 50% πιθανοτητα να μην παρουσιασετε και οι δυο τη νοσο.Αρα το περιβαλλον παιζει πολυ μεγαλο ρολο στην εκδηλωση της νοσου.Επισης, για να εμφανιστει η νοσος και στα δυο αδερφια αν δεν ειναι διδυμα και εχει το ενα τη νοσο το ποσοστο ειναι πολυ μικρο..
Ελπιζω να βοηθησα!
Απάντηση με παράθεση
  #103  
Παλιά 19-06-11, 19:03
Simone26 Ο χρήστης Simone26 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 04-02-13 00:05
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Καλησπέρα κ από μένα.Επειδη άρχισα πέρσι το καλοκαίρι κορτιζόνη,για ενα τρίμηνο περίπου,αρχικά, πρήστηκα.Εγινα σαν την πανσέληνο!!!! Επίσης πάχυνα και όχι απλώς ζεσταινόμουν αλλα ''τσουρουφλίστηκα''!Οσο για τον ηλιο θα συμφωνήσω με τον προλαλήσαντα.Δεν επαθα εγκαύματα αλλα γέμισα σπυράκια στο πρόσωπο και στους ώμους.Προφανώς γιατι εκει με εβλεπε καθημερινα ο ηλιος.Ελπίζω αυτο το καλοκαιρι να είναι πιο....δροσερό!
Απάντηση με παράθεση
  #104  
Παλιά 20-06-11, 09:56
exe Ο χρήστης exe δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 20-06-11 09:57
xairetai se olous... h8ela me kapoio tropo na sas euxaristhsw giati tous teleuutaious mhnes exw perasei apo apeires e3etaseis (kai pistepste me den exw arrwsthsei pote sth zwh mou) kai telika mou eipan oti exw noso tou kron. htan 3eka8aro e3 arxhs kai den 3erw gt me talaipwrhsan toso. alla diabazontas dikes sas "peripeteies" phra polu kouragio. opws kai na xei (mias kai den 3erw kanenan me th noso) einia alliws na ta akous apo enan an8rwpo kai alliws apo ena giatro. elpizw oloi na ginoume kala...
Απάντηση με παράθεση
  #105  
Παλιά 20-06-11, 11:34
Το avatar του χρήστη mamanicks
mamanicks Ο χρήστης mamanicks δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 28-07-14 12:39
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από exe Εμφάνιση μηνυμάτων
xairetai se olous... h8ela me kapoio tropo na sas euxaristhsw giati tous teleuutaious mhnes exw perasei apo apeires e3etaseis (kai pistepste me den exw arrwsthsei pote sth zwh mou) kai telika mou eipan oti exw noso tou kron. htan 3eka8aro e3 arxhs kai den 3erw gt me talaipwrhsan toso. alla diabazontas dikes sas "peripeteies" phra polu kouragio. opws kai na xei (mias kai den 3erw kanenan me th noso) einia alliws na ta akous apo enan an8rwpo kai alliws apo ena giatro. elpizw oloi na ginoume kala...
Καλώς ήρθες exe στην παρέα μας....
Βέβαια καλό θα ήταν να μην ασχοληθείς ποτέ με αυτόν το μίτο αλλά αφού σου τα έφερε και σένα έτσι η τύχη να σου ευχηθώ καλή υπομονή και πολύ χαμόγελο.. τα πιο σημαντικά, για μένα, στοιχεία για την αντιμετώπιση της νόσου...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 5 (0 μέλη και 5 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 14:05.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.