Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Φιλοσοφία
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 08-12-08, 10:41
Το avatar του χρήστη pero
pero Ο χρήστης pero δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 23-08-14 17:59
Φύλο: Άντρας
Το παράδοξο του Ζήνωνος.

Ζήνων ο Ελεάτης.
Λέγεται πως ήταν ο πιο αγαπημένος μαθητής του Παρμενίδη. Έμεινε όμως στην Ιστορία γνωστός κυρίως για το παράδοξο του.
Με τα παράδοξα του Ζήνωνα ασχοληθηκαν μεγαλοι σύγχρονοι μαθηματικοί και φιλόσοφοι μέχρι και τις μέρες μας.
Το παράδοξο του Ζήνωνος εξηγεί πολύ απλά γιατό ο Αχιλλέας, ο γνωστότερος καλύτερος δρομέας της μυθολογίας δεν θα μπορούσε ποτέ να ξεπεράσει στο τρέξιμο μια χελώνα, αν αυτή προηγούταν του Αχιλλέως.
Το γεγονός πως στην πράξη οποιοσδήποτε (άρα και ο Αχιλλέας) θα προσπερνούσαν την χελώνα είναι που κάνει την απόδειξη αυτή να ονομάζεται παράδοξο.
Ας υποθέσουμε λοιπόν πως η χελώνα προηγείται του Αχιλλέως ένα στάδιο (περίπου 200 μέτρα) και ο Αχιλλέας τρέχει εκατό φορές πιο γρήγορα από την χελώνα.
Σε χρόνο t ο Αχιλλέας θα είχε καλύψει το στάδιο, όμως στον ίδιο χρόνο η χελώνα θα είχε καλύψει μια απόσταση ίση με το ένα εκατοστό του σταδίου.
Σε χρόνο t1 ο Αχιλλέας θα καλύψει το ένα εκατοστό του σταδίου όμως η χελώνα θα εξακολουθεί να προπορεύεται διότι στον ίδιο χρόνο t1 θα έχει διανύσει μια νέα απόσταση (πολύ μικρή) ίση με το ένα εκατοστό του εκατοστού το σταδίου.
Με αυτόν τον τρόπο ο Αχιλλέας δεν θα μπορούσε ποτέ να ξεπεράσει την χελώνα η οποία μονίμως θα ήταν μπροστά του έστω και για ελάχιστη απόσταση.

Με αυτήν την απλή απόδειξη λοιπόν ασχολήθηκαν και ασχολούνται πολλοί μαθηματικοί και φιλόσοφοι μέχρι τις μέρες μας.
Το σφάλμα του (το ότι πρόκειται για σφάλμα, εξάγεται από το ότι καταρρίπτεται στην πράξη) είναι κατά την γνώμη μου κατ' αρχάς φιλοσοφικό.
Όμως θα ήθελα σε όσους έχουν όρεξη να προσπαθήσουμε να συζητήσουμε το που έχει κάνει σφάλμα (αν έχει κάνει )στον συλλογισμό του ο Ζήνωνας.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 08-12-08, 10:49
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αν οπτικοποιησουμε το παραδοξο στην πραξη, θα δουμε οτι ο Αχιλλεας και η χελωνα επιβραδυνονται σιγα σιγα σε απειροστο βαθμο (στυλ Ματριξ) μεχρι που φαινομενικα ακινητοποιουνται...

η περιγραφη του παραδοξου απλα αναλυει μια σκηνη σε υποδιαιρεσεις του χρονου

Ο χρονος ομως δεν επιβραδυνεται και ξεπερναει τις απειροστες υποδιαιρεσεις του... επιβραδυνεται μονο ο παρατηρητης

Το παραδοξο που σχηματιζετια λοιπον ειναι το εξης: αν η αποσταση εχει απειρες υποδιαιρεσεις, γιατι δε χρειαζεται απειρος χρονος για να τις διανυσουμε;
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 08-12-08 στις 11:10
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 08-12-08, 13:07
Το avatar του χρήστη pero
pero Ο χρήστης pero δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 23-08-14 17:59
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
Το παραδοξο που σχηματιζετια λοιπον ειναι το εξης: αν η αποσταση εχει απειρες υποδιαιρεσεις, γιατι δε χρειαζεται απειρος χρονος για να τις διανυσουμε;
Μήπως τελικά γιατί και ο χώρος και ο χρόνος δεν μπορεί να τέμνεται επ' άπειρόν;
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 08-12-08, 13:16
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 21:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Η φύση δεν περιγράφεται από τα Μαθηματικά επ' ακριβώς αλλά κατά προσέγγιση.
Συνεπώς ο φυσικός χώρος δεν μπορεί να τέμνεται επ'άπειρο όπως η μαθηματική θεωρία προβλέπει για τους αριθμούς.
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 08-12-08, 13:18
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από pero Εμφάνιση μηνυμάτων
Μήπως τελικά γιατί και ο χώρος και ο χρόνος δεν μπορεί να τέμνεται επ' άπειρόν;
τεμνεται εννοεις 'υποδιαιρειται';

Αν ναι, ειχα διαβασει σε ενα Φοκους οτι αποδειχτηκε οτι τελικα ο χωρος και ο χρονος αποτελουνται απο ελαχιστα στοιχεια (βλ. πιξελ)...
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 08-12-08 στις 13:25
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 08-12-08, 13:36
Το avatar του χρήστη pero
pero Ο χρήστης pero δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 23-08-14 17:59
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
τεμνεται εννοεις 'υποδιαιρειται';

Αν ναι, ειχα διαβασει σε ενα Φοκους οτι αποδειχτηκε οτι τελικα ο χωρος και ο χρονος αποτελουνται απο ελαχιστα στοιχεια (βλ. πιξελ)...
Ναι, άλλωστε αυτός ήταν και ο ορισμός του (Δημοκρίτειου) Ατόμου = Δεν Τέμνεται.

Τελικά η (φαινόμενη) συνέχεια της κίνησης δεν είναι τίποτε άλλο από α-συνεχείς κινήσεις, από άλματα.
Όμως εδώ περάσαμε σε άλλη συζήτηση. Χωρίς επιχειρήματα εκτός αυτό της λογικής, μιας και τέτοιου είδους προτάσεις μπορεί να επαληθεύονται όμως δεν αποδεικνύονται.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 08-12-08, 13:39
Το avatar του χρήστη pero
pero Ο χρήστης pero δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 23-08-14 17:59
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από amigos Εμφάνιση μηνυμάτων
Η φύση δεν περιγράφεται από τα Μαθηματικά επ' ακριβώς αλλά κατά προσέγγιση.
Συνεπώς ο φυσικός χώρος δεν μπορεί να τέμνεται επ'άπειρο όπως η μαθηματική θεωρία προβλέπει για τους αριθμούς.
Όμως η Ευκλείδιος γεωμετρία π.χ. δέχεται το δικό της παράδοξο. Κάθε πεπερασμένο ευθύγραμμο τμήμα έχει άπειρα σημεία.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 08-12-08, 14:48
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Ωραια... ειμαστε οι πρωτοι που το λυσαμε;;
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 08-12-08, 15:00
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 21:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από pero Εμφάνιση μηνυμάτων
Όμως η Ευκλείδιος γεωμετρία π.χ. δέχεται το δικό της παράδοξο. Κάθε πεπερασμένο ευθύγραμμο τμήμα έχει άπειρα σημεία.
Μα και η ευκλείδιος γεωμετρία , είναι θεωρία που στηρίζεται στα μαθηματικά.
Τα μαθηματικά περιγράφουν τη φύση θεωρώντας την ως ιδανικό.
Στην πραγματικότητα όμως στη φύση δεν υπάρχουν ιδανικά.
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 08-12-08, 15:03
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Ειναι σα να συγκρινεις εικονα vector με εικονα bitmap, οπως θα ελεγε ενας γραφιστας
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 08-12-08, 15:56
Το avatar του χρήστη pero
pero Ο χρήστης pero δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 23-08-14 17:59
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
Ωραια... ειμαστε οι πρωτοι που το λυσαμε;;
ΟΧΙ δεν είμαστε οι πρώτοι που έδωσαν αυτήν την απάντηση,
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 08-12-08, 15:59
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρα εχει λυθει το παραδοξο... η ψαχνουμε κατι ακομα;
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 08-12-08, 16:14
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 20:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Αρχική Δημοσίευση από pero Εμφάνιση μηνυμάτων
Ζήνων ο Ελεάτης.
Λέγεται πως ήταν ο πιο αγαπημένος μαθητής του Παρμενίδη. Έμεινε όμως στην Ιστορία γνωστός κυρίως για το παράδοξο του.
Πολλά ήταν τα Παράδοξα του Ζήνωνα, αλλά λίγα έχουν επιβιώσει. Όλα σχετίζονται με τη θεωρία του Παρμενίδη, και η επικρατούσα θεωρία είναι ότι τα έγραψε επειδή οι φιλοσοφικοί αντίπαλοι του Παρμενίδη είχαν εκδώσει παρόμοια παράδοξα που κατέρριπταν τις θέσεις του ότι δεν υπάρχει καμμία αλλαγή ή κίνηση στο σύμπαν.

Ο λόγος που (υποτίθεται ότι) ασχολούνται τόσο πολλοί με τα γνωστά Παράδοξα του Ζήνωνα είναι ότι συνήθως αυτά παρεξηγούνται ως μαθηματικές/φυσικές αποδείξεις ενώ στην ουσία είναι φιλοσοφικά επιχειρήματα (όπως, πχ, η Γάτα του Schrödinger δεν έχει να κάνει με δύσμοιρες γάτες).

Νομίζω ότι με το να ασχολούμαστε με το αν ισχύουν τα παράδοξα ή όχι δίνουμε αξία σε μια σειρά φτηνά φιλοσοφικά επιχειρήματα υποκινούμενα από σκοπιμότητες ακαδημαϊκής πολιτικής (όπως θα λέγαμε σήμερα). Με αυτό το σκεπτικό το «σφάλμα» δεν είναι ακριβώς «σφάλμα», αλλά ο ατυχής ζήλος του Ζήνωνα να αποδείξει τις θέσεις του Παρμενίδη χρησιμοποιώντας τον ορατό, μακροσκοπικό κόσμο χωρίς να έχει υπ'όψη του το Μηδέν, την Άλγεβρα, και τη Φυσική του Νεύτωνα.

Άλλωστε ο ίδιος ο Αριστοτέλης (μέσω των Φυσικών του οποίου έχουν επιζήσει οκτώ από τα παράδοξα του Ζήνωνα) αργότερα απέδειξε ότι τα παράδοξα δεν ισχύουν.


Αρχική Δημοσίευση από pero Εμφάνιση μηνυμάτων
Όμως θα ήθελα σε όσους έχουν όρεξη να προσπαθήσουμε να συζητήσουμε το που έχει κάνει σφάλμα (αν έχει κάνει )στον συλλογισμό του ο Ζήνωνας.
Ο Ζήνωνας απλά δεν αφήνει το χρόνο να μπει στο συλλογισμό του. Χρησιμοποιεί (πονηρά) λόγους, γιατί τα αρχαία ελληνικά μαθηματικά χρησιμοποιούσαν λόγους όπου εμείς χρησιμοποιούμε άλγεβρα, κι έτσι δίνει ένα (φαινομενικά) επιστημονικό υπόβαθρο στην απόδειξή του.

Λέει λοιπόν: για να πάει ο Αχιλλέας από την αφετηρία στο τέρμα, πρέπει να περάσει από τη μέση.

Για να περάσει από τη μέση, πρέπει να περάσει από το 1/4 της διαδρομής.

Για περάσει από το 1/4, πρέπει να περάσει από το 1/8. Και ούτω καθ'εξής, αποδεικνύωντας έτσι ότι ο Αχιλλέας ή το βέλος θα περάσουν μια αιωνιότητα προσπαθώντας (ασυμπτωτικά) να φτάσουν το 1/∞ (απειροστό).

Αν βάλουμε και το χρόνο μέσα, τώρα (όπως έκανε ο Αριστοτέλης, και κάθε Δυτικός μετά το Νεύτωνα), το πρόβλημα λύνεται πολύ εύκολα. Μπορεί να καταλήξουμε στο dx (απειροστά μικρή απόσταση), αλλά η απόσταση dx καλύπτεται σε χρόνο dt (απειροστά μικρό χρόνο), και ο λόγος dx/dt μένει σταθερός (είναι η γνωστή σε όλους μας ταχύτητα). Ένα σώμα εν κινήσει πρέπει να έχει V>0, άρα δx/δt > 0, άρα dx/dt > 0.

Δε θέλει τρελή φαντασία για να καταλήξεις ότι το παράδοξο δεν ισχύει στον υλικό κόσμο. Αλλά τα μαθηματικά μας είναι απίστευτα πιο προχωρημένα από του Ζήνωνα. Ακόμα και κάποιος ανειδίκευτος όπως εγώ μπορεί να χειριστεί την απειρία και το απειροστό με τη βοήθεια διαφορικού λογισμού, ή απλά σκεπτόμενος ότι όσο κι αν υποδιπλασιάζεις μια απόσταση, πάλι θα έχεις υπαρκτή απόσταση (για κάθε x > 0, x/2ⁿ > 0).

Ίσως έχει πιο πολύ ενδιαφέρον να ασχοληθούμε με τις φιλοσοφικές προεκτάσεις των θέσεων του Παρμενίδη, και πώς λειτουργούν τα παράδοξα του Ζήνωνα σ'αυτό το πλαίσιο.
__________________
www.bedroomlan.org
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην Morgul για αυτό το μήνυμα:
Gildor (15-06-11)
  #14  
Παλιά 08-12-08, 18:33
Το avatar του χρήστη pero
pero Ο χρήστης pero δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 23-08-14 17:59
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Morgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Ίσως έχει πιο πολύ ενδιαφέρον να ασχοληθούμε με τις φιλοσοφικές προεκτάσεις των θέσεων του Παρμενίδη, και πώς λειτουργούν τα παράδοξα του Ζήνωνα σ'αυτό το πλαίσιο.
Προφανώς και αυτό είναι το πραγματικά ενδιαφέρον. Περιμένω λοιπόν ...
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 09-12-08, 18:27
Το avatar του χρήστη Archmage
Archmage Ο χρήστης Archmage δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 13-03-18 23:30
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
Το παραδοξο που σχηματιζετια λοιπον ειναι το εξης: αν η αποσταση εχει απειρες υποδιαιρεσεις, γιατι δε χρειαζεται απειρος χρονος για να τις διανυσουμε;
Επειδή μπορούμε να έχουμε ένα άθροισμα με άπειρο πλήθος όρων που όμως να ισούται με έναν πεπερασμένο αριθμό (ως σύντομη συμπλήρωση στα όσα γράφτηκαν πιο πριν).
Αρχική Δημοσίευση από pero Εμφάνιση μηνυμάτων
Όμως η Ευκλείδιος γεωμετρία π.χ. δέχεται το δικό της παράδοξο. Κάθε πεπερασμένο ευθύγραμμο τμήμα έχει άπειρα σημεία.
Πιο χαριτωμένο βρίσκω το γεγονός ότι ένα οποιοδήποτε ευθύγραμμο τμήμα έχει ακριβώς το ίδιο πλήθος σημείων με ένα οποιοδήποτε άλλο ευθύγραμμο τμήμα, ακόμα και με μια (άπειρου μήκους) ευθεία.

Ή αντίστοιχο χαριτωμένο είναι πως οι θετικοί ακέραιοι αριθμοί είναι ακριβώς ίσοι στο πλήθος με το σύνολο των θετικών και αρνητικών μαζί αλλά και επίσης ακριβώς ίσοι με το πλήθος όλων των ρητών (=κλασμάτων).

Όλα αυτά δείχνουν περίεργα επειδή προσπαθούν να διατυπώσουν στην καθημερινή γλώσσα απλές μαθηματικές σχέσεις, δεν υπάρχει κάτι το ιδιαίτερα "παράδοξο".

υγ: για τον Παρμενίδη θα πρέπει να τεθεί λίγο πιο συγκεκριμένα το θέμα.
__________________
may you live in interesting times
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 16:32.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.