Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Ιατρικές συζητήσεις
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #16  
Παλιά 07-01-10, 00:01
kwstas Ο χρήστης kwstas δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 19-05-10 14:55
geia sas!

είμαι ο κώστας, 26 ετών και πάσχω δέκα χρονια από ιδιοπαθή θρομβοκυττάρωση! Μετά από 10 χρονια θεραπείας με το φάρμακο "αγριλιν", ενώ όλα πήγαιναν καλά, το φάρμακο άρχισε να δημιουργεί ίνωση! Το ανακάλυψα τυχαία από ένα πρόβλημα που δημιουργήθηκε στο συκώτι λόγω τις μακρόχρονης λήψης φαρμακων...είναι όλα ok όμως τώρα. Ο γιατρός μου μου είπε ότι πρέπει να αρχίσω ιντερφερόνη, όμως σε σύντομο χρονικό διάστημα ίσως χρειαστώ μεταμόσχευση μυελού των οστών...και είμαι πολύ χαρούμενος που υπάρχει μόνιμη λύση στο πρόβλημα μου! Δεν θέλω να σας φοβίσω.... να θυμάστε όμως: οποιος παίρνει τα χάπια "αγριλιν", μετά από 10 χρονια υπάρχει μια μικρή περίπτωση να αντιδράσει ο οργανισμός και να δημιουργηθεί sws φαρμακευτική ηπατίτιδα, σε μένα ευτυχώς ήταν μεγαλοϊός ο οποιος εξαφανίστηκε...! Θέλω να είστε αισιοδοξοι και να θυμαστε οτι υπαρχει μονιμη λυση... αν χρειαστεί! ελπίζω να σας βοήθησα λιγάκι!


[αρχική μήνυμα]
eimai o kwstas, 26 etwn kai pasxw deka xronia apo idiopathi thrombokyttarwsi! Meta apo 10 xronia therapeias me to farmako agrilin, enw ola pigainan kala, to farmako arxise na dimioyrgei inwsi! To anakalypsa tyxaia apo ena problima poy dimioyrgithike sto sykwti logw tis makroxronis lipsis farmakwn...einai ola ok omws twra. O giatros moy moy eipe oti prepei na arxisw interferoni, omws se syntomo xroniko diastima isws xreiastw metamosxeysi myeloy twn ostwn...kai eimai poly xaroymenos poy yparxei monimi lysi sto problima moy! Den thelw na sas fobisw....na thymaste omws: opoios pairnei ta xapia agrilin, meta apo 10 xronia yparxei mia mikri periptwsi na antidrasei o organismos kai na dimioyrgithei sws farmakeytiki ipatitida, se m'ena eytyxws itan megaloios o opoios eksafanistike...! THELW NA EISTE AISIODOKSOI KAI NA THYMASTE OTI YPARXEI MONIMI LYSI...AN XREIASTEI! elpizw na sas boithisa ligali!
[/αρχικό μήνυμα]



σημείωση: greeklish και κεφαλαία δεν επιτρέπονται (καταστατικό 3α κ 3ι) - η μετατροπή έγινε με το: http://speech.ilsp.gr/greeklish/greeklishdemo.asp

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη christi : 07-01-10 στις 00:26 Αιτία: μετατροπή greeklish σε ελληνικά
Απάντηση με παράθεση
The Following 2 Users Say Thank You to kwstas For This Useful Post:
dhmhtrhs (02-09-10), LITSA (12-01-10)
  #17  
Παλιά 08-01-10, 09:50
LITSA Ο χρήστης LITSA δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 

Τελευταία φορά Online: 10-03-23 10:18
Angry ιδιοπαθή θρομβοκυττάρωση

πάσχω και εγώ από το ίδιο πρόβλημα΄παίρνω σαλοσπίρ και υδροξυουρία τώρα έκανα οστεομυελική βιοψία και έδειξε ότι στο μέλλον θα πάθω μυελοίνωση μήπως ξέρεις να μου πεις κάτι ευχαριστώ
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 08-01-10, 09:57
LITSA Ο χρήστης LITSA δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 

Τελευταία φορά Online: 10-03-23 10:18
καλημέρα μήπως κώστα μπορείς να μου πείς κάτι τώρα για το ίδιο πρόβλημα ευχαριστώ
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 08-01-10, 10:09
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από LITSA Εμφάνιση μηνυμάτων
καλημέρα μήπως κώστα μπορείς να μου πείς κάτι τώρα για το ίδιο πρόβλημα ευχαριστώ
Καλημέρα.
Θα πρέπει γι αυτό το θέμα να ρωτήσεις τον γιατρό σου.
Εδώ μάλλον είναι δύσκολο να σου δώσει κανείς απάντηση, γιατί είναι πολύ ειδική η ασθένεια.
Περισσότερα ξέρει ο γιατρός που σε εξετάζει, παρά ένας άλλος ασθενής.

Εύχομαι περαστικά.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 08-01-10, 13:53
LITSA Ο χρήστης LITSA δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 

Τελευταία φορά Online: 10-03-23 10:18
σ΄ευχαριστώ μήπως ξέρεις να μου πεις κατι
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 08-01-10, 13:55
LITSA Ο χρήστης LITSA δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 

Τελευταία φορά Online: 10-03-23 10:18
τώρα πώς είσαι συνεχίζεις να παίρνεις σαλοσπίρ και υδροξουρία έχεις μυελοίνωση
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην LITSA για αυτό το μήνυμα:
dhmhtrhs (22-07-10)
  #22  
Παλιά 08-01-10, 15:42
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από LITSA Εμφάνιση μηνυμάτων
σ΄ευχαριστώ μήπως ξέρεις να μου πεις κατι
Δεν είμαι γιατρός, ούτε είμαστε ιατρικό forum. Έχει βάλει ήδη δέκα θέματα, αν βρεθεί κάποιος πιο σχετικός να απαντήσει θα το κάνει και με το αρχικό σου μήνυμα. Μην στέλνεις άλλα.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 13-01-10, 19:46
ΣΤΑΧΤΟΘΗΚΗ Ο χρήστης ΣΤΑΧΤΟΘΗΚΗ δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 12-10-11 23:27
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
ok

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ.!!!"είμαστε αρκετοί στο "γκρουπάκι" της ιδιοπαθούς θρομβοκυττάρωσης, ε? Είμαι η Ελένη και έχω και γω ιδιοπαθή θρομβοκυττάρωση! (σα να λέω¨ειμαι η Ελένη και είμαι καλά)!Είμαι 19 χρονών και το βρήκα στα 17 μου..Παίρνω XAGRID,HYDROXYURIA και ΣΑΛΟΣΠΙΡ..Το βασικότερο που έχουμε να κάνουμε, είναι να φτιάξουμε τη ζωή μας έτσι ώστε να είμαστε <<ΠΛΗΡΩΣ>>ικανοποιημένοι απ' αυτη!Θεωρώ πως ίσως ένα από τα αίτια που φέρνουν στην επιφάνεια την ασθένεια,να είναι ψυχοσωματικό.Ίσως μερικοί να με "γιουχάρουν"..όσοι όμως καταφέρουν να προβληματιστούν, έστω και λίγο (σκεπτόμενοι τη ζωή που είχαν πριν την εμφάνιση της ασθένειας), έχω να σας πω το εξής: "είμαστε τυχεροί μέσα στην ατυχία μας"..είμαστε ζωντανοί,υπάρχουμε,μπορούμ ε να ζούμε τελείως φυσιολογικά....: ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΨΥΧΟΛΟΓΙΑΣ!
ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΟΥΝ ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΣΕ ΟΣΟΥΣ ΤΑΛΑΙΠΩΡΟΥΝΤΑΙ ΣΩΜΑΤΙΚΑ ΚΑΙ ΨΥΧΙΚΑ! ΣΑΣ ΧΑΙΡΕΤΩ..
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην ΣΤΑΧΤΟΘΗΚΗ για αυτό το μήνυμα:
dhmhtrhs (29-09-10)
  #24  
Παλιά 14-01-10, 11:33
LITSA Ο χρήστης LITSA δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 

Τελευταία φορά Online: 10-03-23 10:18
καλημέρα Ελένη συμφωνώ απολύτως μ΄αυτά πού λες γιατί εμένα μου είπε ο γιατρός ότι επειδή είμαι πολύ ευαίσθητη , αγχώνομαι πολύ, στεναχωριέμαι πολύ, γι΄αυτό μου ήρθε αυτή η ασθένεια, εσύ έκανες μυελόγραμμα και οστεμυελική βιοψία τί έδειξαν εγώ παίρνω μόνο υδροξυουρία και σαλοσπίρ και στο μέλλον μου είπε ο γιατρός ότι θα κάνω αναιμία και θα πρέπει να κάνω μεταγγίσεις εσένα τί σου είπε και από που είσαι
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 15-01-10, 13:23
ΣΤΑΧΤΟΘΗΚΗ Ο χρήστης ΣΤΑΧΤΟΘΗΚΗ δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 12-10-11 23:27
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Ξεκίνησα και γω μόνο με ΥΔΡΟΞΙΟΥΡΙΑ,ΣΑΛΟΣΠΙΡ (και ΠΑΡΙΕΤ ΓΙΑ ΤΟ στομάχι), όμως τα αιμοπετάλια συνέχιζαν στα ύψη και εκείνο που έπεφτε ήταν ο αιματοκρίτης και η φεριτίνη. Θεωρώ απαράδεκτο να μην παλεύει ο οποιοσδήποτε γιατρός να σου ανεβάσει τον αιματοκριτη ή τη φεριτινη... και να λεει πως εισαι καταδικασμενη να κάνεις στο μέλλον μεταγγίσεις!Ναι,έχω κανει τις εξετάσεις του μυελού..Μένω Θεσσαλονίκη.Εμένα μου βάλαν στη θεραπεία το XAGRID, λέγοντάς μου ότι το hydroxyuria εκτός από άιμοπετάλια ρίχνει και αιματοκρίτη..ενώ το xagrid "εστιάζει" στα αιμοπεταλια..δεν μου έκοψαν τελείως την υδρέα απλά προσπαθησαν να μου τη μειώσουν.. είδαν ότι παω καλα και συνεχίζουμε ετσι! μην απογοητεύεσε και μην ξεχνάς ότι μπορεις (παντα κατοπιν συνενοησεως με τον γιατρό σου) να πάρεις σίδηρο...!για οποιαδηποτε <<ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΗ ΑΠΟΡΙΑ>>, εδώ είμαι να βοηθησω όσο μπορώ!
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 15-01-10, 13:25
ΣΤΑΧΤΟΘΗΚΗ Ο χρήστης ΣΤΑΧΤΟΘΗΚΗ δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 12-10-11 23:27
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΔΕΝ ΑΜΦΙΣΒΗΤΩ ΤΗΝ ΥΔΡΕΑ ΓΙΑΤΙ ΠΑΙΡΝΩ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ. ΑΠΛΩΣ ΑΝΑΦΕΡΟΜΑΙ ΣΕ ΕΝΑΝ ΣΥΝΔΙΑΣΜΟ! ΚΑΛΗ ΣΑΣ ΜΕΡΑ!
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 15-01-10, 13:51
LITSA Ο χρήστης LITSA δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 

Τελευταία φορά Online: 10-03-23 10:18
καλημέρα Ελένη {ΣΤΑΧΤΟΘΗΚΗ] σε ευχαριστώ που απάντησες θα ήθελα να σε ρωτήσω όμως αν η οστεομυελική βιοψία που έκανες αν έκανες έδειξε ότι στο μέλλον θα κάνεις μυελοίνωση γιατί εμένα αυτό έδειξε και μου είπε ο αιματολόγος ότι στο μέλλον θα κάνω αναιμία λόγω της υδροξυουρίας που παίρνω γιατί δεν υπάρχει άλλο χάπι και θα κάνω μεταγγίσεις τον ρώτησα βέβαια όταν φτάσω στο σημείο αυτό αν πριν κάνω μετάγγιση πρέπει να πάρω κάποιο χάπι για να ανεβάσω τον αιματοκρίτι και μου είπε όχι δεν κάνει το μόνο που κάνεις μου είπε είναι μόνο μεταγγίσεις ενώ εσένα τί ακριβώς σου είπε αν μπορείς να μου πεις το όνομα του αιματολόγου ίσως να έρθω θεσσαλονίκη και να πάρω μία δεύτερη γνώμη σε ευχαριστώ πολύ
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 17-01-10, 16:08
ΣΤΑΧΤΟΘΗΚΗ Ο χρήστης ΣΤΑΧΤΟΘΗΚΗ δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 12-10-11 23:27
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
καλησπέρα..! ακη, και γω περνώ "ηυδροχυουρια" , "σαλοσπιρ" και xagrid. έχω και γω κατά διαστήματα ταχυκαρδίες..έχω την εντύπωση πως τα χάπια τις προκαλούν..!!! μπορείς να διαβάσεις το φυλλάδιο κάθε χαπιού και να dis..! πάντως εφόσον εξής κάνει τις εξέτασης αυτές και είναι όλα ok, δε χρειάζεται να φοβάσαι και να αγχώνεσαι!


kalispera..! akh, kai gw pernw hydroxyuria , salospir kai xagrid. exw kai gw kata diastimata taxikardies..exw tin entipwsi pws ta xapia tis prokaloun..!!! mporeis na diavasis to filadio kathe xapiou kai na dis..! pantws efoson exis kani tis eksetasis aftes kai einai ola ok, de xriazete na fovasai kai na agxwnesai!


η μετατροπή έγινε με το http://speech.ilsp.gr/greeklish/greeklishdemo.asp

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη christi : 17-01-10 στις 19:55 Αιτία: μετατροπή greeklish σε ελληνικά
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 25-02-10, 21:04
LITSA Ο χρήστης LITSA δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 

Τελευταία φορά Online: 10-03-23 10:18
Υπάρχει κανείς άλλος με ιδιοπαθή θρομβοκυττάρωση
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 04-04-10, 08:10
LITSA Ο χρήστης LITSA δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 

Τελευταία φορά Online: 10-03-23 10:18
Xρόνια πολλά Χριστός Ανέστη σ΄όλους
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 4 (0 μέλη και 4 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 13:32.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.