Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Πολιτιστικά > Ελληνική παράδοση & Λαογραφία
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #16  
Παλιά 18-02-10, 14:28
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Μη κολλας στη λεξη, που μπορει να ηταν ατυχης, ουτε σε περασμενες εποχες και ασκητες.

Ρωταω αν κατα την (προσφατη) Εβραικη παραδοση υπαρχει νηστεια που αφορα σε αποχη φαγητου επι 40 μερες, την οποια καποιοι τηρουν ακομα

Μια φιλη μου ισχυρηστικε οτι εχει φιλους Εβραιους αλλα και Χριστιανους που ενιοτε της ελεγαν "μεχρι το Πασχα δε θα φαω τιποτα". Εγω θεωρω οτι κατι δεν ακουσε ή δεν κατάλαβε καλά (πχ το Γιομ Κιππουρ ειναι νηστεια μίας μέρας, όχι 40)
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 18-02-10 στις 14:31
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 18-02-10, 14:32
Το avatar του χρήστη mystakid
mystakid Ο χρήστης mystakid δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-02-24 21:42
Φύλο: Άντρας
...δεν κόλλησα, απλά μερικές φορές ο επιθετικός προσδιορισμός, προδιαθέτει. Αυτός δε, ιδιαιτέρως αρνητικά.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 18-02-10, 16:04
Το avatar του χρήστη Archmage
Archmage Ο χρήστης Archmage δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-03-18 00:30
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από mystakid Εμφάνιση μηνυμάτων
Στη σαρακοστή νοούνται οι 6 εβδομάδες ...... Οι δε 40 γενικώς, είναι το πέρασμα. Τα 40 του νεογέννητου και τα 40 του νεκρού
Οι 6 εβδομάδες περιέχουν 42 ημέρες (επειδή 6*7=42) και όχι 40.
__________________
may you live in interesting times
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 18-02-10, 23:52
Το avatar του χρήστη mystakid
mystakid Ο χρήστης mystakid δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-02-24 21:42
Φύλο: Άντρας
Ξεκινώντας Δημήτρη από Καθαρή Δευτέρα (γιατί την Κυριακή της τυροφάγου τρώμε κανονικά) και τελειώνοντας Σάββατο Λαζάρου, είναι ακριβώς 40. (5*7=35 από Δευτέρα έως Δευτέρα και μετά άλλες 5 ημέρες (της 6ης εβδομάδος) Τ,Τ,Π,Π και Σ = 40). Από δε της Κυριακής Βαϊων (που επιτρέπεται η κατάλυσις ιχθύος) από εσπέρας, ξεκινά η Μεγάλη Εβδομάδα, με το Ιδού Ο Νυμφίος έρχεται εν τω μέσω της νυκτός... κ.λπ αναγνώσματα (του παγκάλου Ιωσήφ...). Μ.Δευτέρα (της ξηρανθείσης συκής...) ...

Πέραν αυτών των μετρούμενων, είχαμε ξανασυζητήσει στο chat, πως τα πνευματικά, έχουν διαφορετική ανταπόκριση - αντίδραση από πρόσωπο σε πρόσωπο, (όπως πχ η Θεία Κοινωνία) καθώς βασίζεται στην προσωπική σχέση του Προσώπου προς πρόσωπον (Λόγος προς λόγον), νομολογικά αστάθμητα και μη τεχνολογικά μετρούμενα (ως άλλη διάσταση, παράλληλα υπαρκτή).

π.χ ίδιο ερέθισμα στον ίδιο άνθρωπο, δεν αποφέρει ίδια αντίδραση, (ούτε ποιοτική, ούτε ποσοτική) ούτε ίδιο σταθερά αποτέλεσμα, πολύ περισσότερο διαφορετική θάναι η αντίδραση (με ίδιο ερέθισμα) σε διαφορετικά και ανεπανάληπτα πρόσωπα, ώστε να ομαδοποιηθούν και νομοθετηθούν κανόνες, όπως θα συνέβαινε σε μηχανήματα, που υπόκεινται σε πειραματική έρευνα.

Οι άγιοι λένε, πως Ο Θεός, δεν γνωρίζεται αντι-κείμενος. Σύγκειται, συνοδοιπορεί, συμπλέει με τον άνθρωπο. Συνοδοιπορεί με τους αποστόλους (Λουκά και Κλεώπα) στον δρόμο προς Εμμαούς, και δεν αναγνωρίζεται μέχρι το εσπέρας και την κλάση του άρτου....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mystakid : 19-02-10 στις 01:02
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 19-02-10, 12:12
Το avatar του χρήστη Archmage
Archmage Ο χρήστης Archmage δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-03-18 00:30
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από mystakid Εμφάνιση μηνυμάτων
Ξεκινώντας Δημήτρη από Καθαρή Δευτέρα (γιατί την Κυριακή της τυροφάγου τρώμε κανονικά) και τελειώνοντας Σάββατο Λαζάρου, είναι ακριβώς 40. (5*7=35 από Δευτέρα έως Δευτέρα και μετά άλλες 5 ημέρες (της 6ης εβδομάδος) Τ,Τ,Π,Π και Σ = 40). Από δε της Κυριακής Βαϊων (που επιτρέπεται η κατάλυσις ιχθύος) από εσπέρας
Με βάση αυτά εγώ μετράω 41 κόκκινες τελίτσες, άρα κάτι δεν έχω καταλάβει:

__________________
may you live in interesting times
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 19-02-10, 12:51
Το avatar του χρήστη mystakid
mystakid Ο χρήστης mystakid δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-02-24 21:42
Φύλο: Άντρας
...έχεις δίκηο, μπορεί να μην τα μέτρησα σωστά. Μπορεί να ισχύει και το: πως θα χωρέσουμε δέκα άλογα, σε εννέα στάβλους - θέσεις, χωρίς να μείνει κάποιο απέξω :-) με απάντηση: |Δ|Ε|Κ|Α|Α|Λ|Ο|Γ|Α| . Οι περιοριστικές εξωτερικές γραμμές είναι πράγματι 10. Τα μεσοδιαστήματα όμως, 9. Παρόλα αυτά, ''χωράνε'' πνευματικώς (εγγράφως) και τα ΔΕΚΑ ΑΛΟΓΑ (9 γράμματα) αλλά δεν ''χωράνε'' φυσικώς. (βέβαια, που να βρεις και τόσο μικρά άλογα :-) , παρά το ότι ο πρόγονος του αλόγου, είχε μόλις 20 εκατ. ύψος). Με λίγη καλή προσπάθεια, όλα γίνονται…

Σε αυτήν την διάσταση απόψεων, προσωπικά δεν έχω πρόβλημα, ενώ εσύ έχεις και καλά κάνεις, μέχρι, ή εγώ να έχω ΑΝ τα δω με την δική σου οπτική (φυσική) δλδ χωρίς φύρα και ανοχές στα μετρούμενα, ή εσύ να μην έχεις, ΑΝ τα δεις με την δική μου οπτική (πνευματική) δλδ στην έννοια και περιεχόμενο της Ορθοδοξίας και όχι μόνο στο γράμμα. Εδώ, ακριβώς τα ίδια ΔΕΝ βλέπουν ούτε τα δύο μας μάτια. Πολύ περισσότερο διαφορετικοί άνθρωποι… Αλλά, συντιθέμενες οι εικόνες, προσδίδουν το απαιτούμενο βάθος και την αντίληψή του, ως διασκοπία.

…κάτι σαν μέσο όρο αρχικές τιμές 42 vs 40 … άντε καλά, να μοιραστούμε την διαφορά, 41… (Δευτέρα με Δευτέρα μετράς από 1 έως 8 σωστά ή 0-7 εγώ, πάλι σωστά; )

Περί της ανεπανάληπτης όμως αντίδρασης των ανθρώπων στο ‘’ίδιο’’ ερέθισμα;

Μου θυμίζει το ίδιο ρεύμα στις διάφορες λογικές διατάξεις.

Περνώντας αυτό από τις λογικές διατάξεις, (σε αντιστοιχία με τους λόγους – ανθρώπους) το καθένα με την ιδιαιτερότητά του, αντιδρά και εκδηλώνει εντελώς διαφορετικά αποτελέσματα και ιδιότητες. Όταν το ρεύμα ‘’εισέλθει’’ στον ενισχυτή και είναι ενωμένο με ηχείο, αυτό εξάγει τον ‘’ανάλογο’’ ήχο. Η λάμπα, εκπέμπει φως. Ο βραστήρας, ανεβάζει θερμοκρασία. Το ψυγείο, κατεβάζει. Το ραδιόφωνο εκπέμπει την συχνότητα που λαμβάνει και στην οποία είναι συντονισμένο.

Το ίδιο ρεύμα μέσω των λογικών διατάξεων ενεργεί με χίλιους δυο διαφορετικούς τρόπους. Κάπως έτσι, Ο Κύριος ‘’εισερχόμενος’’ δια της Θείας Κοινωνίας στον άνθρωπο, (μυστικά και μυστηριακά) εκδηλώνεται με διαφορετικό και όχι πάντα με τον ίδιο τρόπο, άρα, όχι επαναλήψιμα και πειραματικά, ΣΑΝ να ήταν άψυχο ή μονοδιάστατο μηχάνημα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mystakid : 19-02-10 στις 13:01
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 19-02-10, 13:18
Το avatar του χρήστη mystakid
mystakid Ο χρήστης mystakid δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-02-24 21:42
Φύλο: Άντρας
...μπορεί να μην υπολογίζουν οι θεσμοθετήσαντες την σαρακοστή, ΚΑΙ το Σάββατο του Λαζάρου, κατά το: την κοινήν ανάστασιν προτυπούμενος... δεν ξέρω, συγγνώμη. Ίσως κάποιος θεολόγος (που να γνωρίζει) να απαντήσει σχετικά.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 19-02-10, 13:41
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Το έχω ξαναπεί, οι Άγιοι Πατέρες, δεν τα πήγαιναν καλά με την αριθμητική
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 19-02-10, 14:37
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
ειναι απλο: Στρογγυλοποιηση

Βρηκαν οτι 7 βδομαδες ειναι "περιπου" 40 μερες. Το αν ειναι λιγο παραπανω η παρακατω δεν εχει σημασια
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 19-02-10, 14:49
mhtsos2007
Guest
 

Μεγάλη Τεσσαρακοστή

Η Μεγάλη Σαρακοστή είναι χριστιανική χρονική περίοδος νηστείας. Είναι η αρχαιότερη από τις μεγάλες νηστείες της Ορθόδοξης Εκκλησίας. Καθιερώθηκε τον 4ο αιώνα. Αρχικά διαρκούσε έξι εβδομάδες ενώ αργότερα προστέθηκε και η έβδομη εβδομάδα. Ονομάζεται "Σαρακοστή" γιατί περιλαμβάνει σαράντα ημέρες νηστείας, δηλ. από την Καθαρή Δευτέρα μέχρι και την Παρασκευή πριν το Σάββατο του Λαζάρου, οπότε ακολουθεί η Κυριακή των Βαΐων και η Μεγάλη Βδομάδα. "Μεγάλη" Σαρακοστή ονομάζεται όχι για τη μεγάλη διάρκειά της αλλά για τη σημασία της που γίνεται σε ανάμνηση των Παθών του Χριστού. Αποτελεί την προετοιμασία των πιστών για τη γιορτή της Ανάστασης του Χριστού. Στη πραγματικότητα μαζί με την εβδομάδα των Αγίων Παθών είναι πεντηκονθήμερη περίοδος.

Η Μεγάλη Εβδομάδα δεν περιλαμβάνεται στη Σαρακοστή αν και συνεχίζεται η νηστεία που είναι ιδιαίτερα αυστηρότερη.
Σε όλες τις ημέρες της Μεγάλης Σαρακοστής τηρείται αυστηρή νηστεία εκτός του Σαββάτου και Κυριακής, όπου γίνεται κατάλυση οίνου και ελαίου, επιτρέπεται δηλαδή η κατανάλωση κρασιού και λαδιού.

Εξαίρεση αποτελεί η γιορτή των Αγίων Τεσσαράκοντα μαρτύρων όπου καταλύεται το λάδι καθώς και ο Ευαγγελισμός της Θεοτόκου οπότε καταλύεται το ψάρι, όποια μέρα και να γιορτασθεί.

Κατά τη Μεγάλη Εβδομάδα τηρείται αυστηρή νηστεία ακόμα και το Μεγάλο Σάββατο όπου είναι και το μόνο Σάββατο του έτους που, σύμφωνα με τους κανόνες της εκκλησίας, δεν καταλύεται το λάδι.

Εκ της ονομασία αυτής τα προς κατανάλωση νηστίσιμα τρόφιμα της περιόδου αυτής, αλλά και οποιαδήποτε έχουν σχέση μ΄ αυτή ονομάζονται σαρακοστιανά σε αντίθεση με τα πασχαλινά.


πηγή
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 19-02-10, 14:51
mhtsos2007
Guest
 

Η κυρά Σαρακοστή



Σαρακοστή λέμε τις 40 μέρες πριν από την Κυριακή του Πάσχα.

Ενα εθιμο που εχει σχεδόν χαθεί ειναι αυτό της Κυρά Σαρακοστής.
Την χρησιμοποιούσαν σαν ενα ιδιόμορφο ημερολόγιο για να μετράν τις βδομάδες της νηστείας (Σαρακοστής).
Παλαιότερα, τις τρεις πρώτες μέρες της νηστείας τις περνούσαν με ψωμί και νερό.

Σαράντα μέρες κράταγε η νηστεία πριν το Πάσχα. Τόσες νήστεψε και ο Χριστός στην έρημο.
Η κυρά Σαρακοστή στις περισσότερες περιοχές ήταν μια χάρτινη ζωγραφιά. Απεικόνιζε μια γυναίκα με σταυρωμένα χέρια, λόγω προσευχής, χωρίς στόμα, λόγω νηστείας, και με εφτά πόδια που αναπαριστούσαν τις επτά εβδομάδες της Μεγάλης Σαρακοστής.
Κάθε Σάββατο έκοβαν ένα πόδι και έτσι ήξεραν πόσες βδομάδες νηστείας απέμεναν μέχρι το Πάσχα. Το Μεγάλο Σάββατο, έκοβαν και το τελευταίο πόδι.
Αυτό το κομμάτι χαρτί το δίπλωναν καλά και το έκρυβαν σε ένα ξερό σύκο. Τοποθετούσαν το σύκο αυτό μαζί με άλλα, και σε όποιον το έβρισκε θεωρούνταν ότι του έφερνε γούρι.

Στον Πόντο έπαιρναν μια πατάτα ψημένη ή ένα κρεμμύδι, έμπηγαν 7 φτερά κότας, το έδεναν στο ταβάνι και κρεμόταν όλη τη Σαρακοστή. Κάθε βδομάδα έβγαζαν και ένα φτερό.

Σε άλλα μέρη της Ελλάδας η Κυρά Σαρακοστή δεν ήταν φτιαγμένη από χαρτί, αλλά από ζυμάρι. Το ζυμάρι φτιαχνόταν με αλεύρι, αλάτι και νερό.
Η διαδικασία ήταν κι εδώ η ίδια όπως και με την χάρτινη. Μια παραλλαγή του εθίμου της Κυράς Σαρακοστής είναι φτιαγμένη από πανί και γεμισμένη με πούπουλα.


Την Κυρά Σαρακοστή
που 'ναι έθιμο παλιό
οι γιαγιάδες μας την φτιάχναν
με αλεύρι και νερό.

Για στολίδι της φορούσαν
στο κεφάλι εναν σταυρό
μα το στόμα της ξεχνούσαν
γιατι νήστευε καιρό.

Και τις μέρες της μετρούσαν
με τα πόδια της τα επτά.
Κόβαν ένα την βδομάδα
μέχρι 'νάρθει η Πασχαλιά.





πηγή
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην για αυτό το μήνυμα:
HelenA (19-02-10)
  #27  
Παλιά 19-02-10, 14:58
Το avatar του χρήστη mystakid
mystakid Ο χρήστης mystakid δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-02-24 21:42
Φύλο: Άντρας
αυτά που ξανάγραψαν σχεδόν τα ίδια στην εισαγωγή, ο Γιάννης και ο Μίλτος...
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 19-02-10, 15:00
Το avatar του χρήστη mystakid
mystakid Ο χρήστης mystakid δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-02-24 21:42
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από mhtsos2007 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ονομάζεται "Σαρακοστή" γιατί περιλαμβάνει σαράντα ημέρες νηστείας, δηλ. από την Καθαρή Δευτέρα μέχρι και την Παρασκευή πριν το Σάββατο του Λαζάρου, οπότε ακολουθεί η Κυριακή των Βαΐων και η Μεγάλη Βδομάδα.
...
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 19-02-10, 15:36
mhtsos2007
Guest
 

Κώστα μου αυτά βρήκα αν όμως δεν βοηθάνε τότε delete..no problem!!!
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 19-02-10, 15:45
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από mhtsos2007 Εμφάνιση μηνυμάτων
Κώστα μου αυτά βρήκα αν όμως δεν βοηθάνε τότε delete..no problem!!!
Γιατί delete; Είπες την άποψη σου.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 17:06.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.