Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Φιλοσοφία
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #16  
Παλιά 31-12-07, 18:34
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Βρε... πρωτοχρονια εχουμε, οχι πρωταπριλια
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 31-12-07, 20:14
Το avatar του χρήστη Kynthia
Kynthia Ο χρήστης Kynthia δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 07-04-21 17:26
star

αναρωτιέμαι αν έχει σημασία το αν η acrobase.gr έχει την ίδια οντότητα με την παλιά Άκρο

για μένα είναι η συνέχειά της, στον χρόνο

και αν στην παλιά acrobase είχανε σβηστεί τα μηνύματα με crash του server, και τα περισσότερα μέλη μετά απο 10 χρόνια είχανε άλλαξει, το ίδιο ερώτημα άραγε δε θα τιθότανε και τότε;

εδώ και οι ίδιοι οι άνθρωποι αλλάζουνε.. η σύστασή τους αλλάζει, τα κύτταρα ανανεώνονται, οι ιδέες τους, οι μνήμες αλλάζουν..


για μένα το μόνο που έχει σήμασία είναι οτι η ακρόβαση είναι ένας χώρος που τα μέλη του τον αγαπούν..


καλή χρονιά
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 31-12-07, 20:34
Το avatar του χρήστη Oasis
Oasis Ο χρήστης Oasis δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-04-24 23:01
Φύλο: Γυναίκα
Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι ειναι αυτο που κανει την acrobase.gr την ιδια οντοτητα με την παλια Ακρο;

1. Τα ατομα;
2. Το ονομα;
3. Η παρουσια του Χαμοδρακα;
4. Τα δεδομενα;
Η απάντηση μου σε αυτό το θέμα έχει δύο άξονες :
-ο πρώτος είναι εμπνευσμένος από τις προεπιλεγμένες επιλογές του "η διάθεση μου τώρα" και λέει : ιιιιιχα!
-ο δεύτερος είναι οι μελοποιημένοι στίχοι κάποιου που δεν θυμάμαι, οι οποίοι λένε : "χρώμα δεν αλλάζουνε τα μάτια, μόνο τρόπο να κοιτάνε"
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 01-01-08, 16:40
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 19:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αν το πρώτο μήνυμα ήταν σήμερα θα έλεγα ότι σας έπεσε βαριά η σαμπάνια...
Το ότι είναι εχθές με βάζει σε σκέψεις ότι κάποιοι άρχισαν να το γιορτάζουν από νωρίς...

Το ότι το κλίμα της Acro παραμένει το ίδιο δεν έχει να κάνει ούτε με τους "αρχαίους" (φιφή άμα με ξαναπείς έτσι θα σου κόψω την καλημέρα ή θα σε φωνάζω "γιαγιά Φώτω" σε όλες τις συναντήσεις μας) ούτε με τον Στέλιο ούτε με το ότι λέγεται Acrobase.

Είναι ΚΑΘΑΡΑ ότι είχα πει και σε παλαιότερο μήνυμα όπου ο grand sysop έξυνε το πηγούνι του και ρωτούσε τον εαυτό του (το να συζητάμε με τον εαυτό μας είναι κοινή ασθένεια εδώ) για το λόγο που "Δέκα άτομα γράφονται ένας μένει, τι έχουν τα έρμα και ψωφάνε".

Το κλίμα έχει δημιουργηθεί απο την πρώτη αράδα που γράφτηκε στο μυαλό του Στέλιου όταν σκέφτηκε να φτιάξει την Acrobase (βέβαια λόγω εποχής ήταν σε σφηνοειδή γραφή και δεν διασώζονται πολλά). Αυτό δημιούργησε το κλίμα της Acro.
Μετά ο Θεός δημιούργησε τις λάσπες αλλά δεν είναι αυτή τη στιγμή το θέμα μας και δεν θα το αναλύσουμε.
Μπήκαν οι πρώτοι χρήστες, κάποιοι έφυγαν, κάποιοι που τους άρεσε το κλίμα και έστησαν τσαντήρι. Οι επόμενοι βρήκαν έτοιμο το κλίμα, τους άρεσε και έμειναν, δυναμώνοντάς το. Μετά το κλιμα άρεσε στον Βαγγέλη και το έφαγε ο γάιδαρος αλλά και πάλι είναι άλλο κεφάλαιο και δεν θα επεκταθούμε σε αυτό.
Κάποια στιγμή, οι νέοι χρήστες επιμέναμε να γίνει η acrobase forum στο internet αλλά ο grand sysop το μόνο που άκουγε ήταν το Inter και απαντούσε "Χ, η Μίλαν θα κερδίσει ΟΕΟ". Ώσπου ο Μίλτος την έστησε και του την έδειξε, ο Στέλιος είπε "γμτ και έπαιξα την Ίντερ άσσο" και έπεσε με τα μούτρα στο forum.
Λόγω του ότι όλοι οι πρώτοι χρήστες του forum (λόγω συντομίας "forum" θα ονομάζεται το url http://www.acrobase.gr σαν τα δικηγορικά έγγραφα, μόνο που εδώ είναι πιό έξυπνο από το να λες "Από τούδε και στο εξής αντιμαχόμενη εταιρία ονομάζουμε την RDP για συντόμευση" γιατί μόνο συντόμευση δεν είναι ηλίθιοι δικηγόροι) το κλίμα της "παλιάς bbs που μπαίναμε με τα modem τα 14400 και μας πέταγε και ήταν στημένη σε major" (συντόμευση της acrobase είναι αυτή χαραμοφάιδες χασοδίκες) μεταφέρθηκε στο forum.

Αποτέλεσμα αυτού (καταφέρατε και το παρακολουθήσατε ρε αλάνια με τόσες παρενθέσεις; Θα σας εξετάσω! ) είναι το κλίμα αυτό να υπάρχει και στο forum. Όποιος μπαίνει, το βλέπει, του αρέσει, γράφεται και γίνεται κολιτσίδα. Όποιος μπαίνει και δεν του αρέσει, στο καλό αλλά δεν μας ξαναγράφει.

Άντε βρε! Καλή χρονιά!!!

(Εγώ δεν ήπια σουρωτή αλλά μισό μπουκάλι κρασί, αρκετή σαμπάνια, 5 μαρτινάκια, 2 ουίσκυ και κάτι άλλα ψιλά)
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Diamond : 01-01-08 στις 17:41
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 01-01-08, 19:07
Το avatar του χρήστη Archmage
Archmage Ο χρήστης Archmage δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 13-03-18 23:30
Φύλο: Άντρας
Δεν κατάλαβα γιατί το αρχικό μήνυμα γύρισε σε παλιούς/νέους, αλλά τέλος πάντων. Επί της ουσίας:

Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι ειναι αυτο που κανει την acrobase.gr την ιδια οντοτητα με την παλια Ακρο;
Επειδή κάνω κι εγώ το ίδιο βάλε/βγάλε με τον υπολογιστή μου, συνειδητοποίησα κάποια στιγμή ότι τελικά ο υπολογιστής είναι τα δεδομένα και η διαδικασία πρόσβασης/επεξεργασίας τους. Το hardware/ λειτουργικό σύστημα/ εφαρμογές έρχονται σε δεύτερη μοίρα. Πχ η ευχαρίστηση που λαμβάνω ακούγοντας μουσική είναι ίδια είτε στο 486 με κάποιο audio cd player (που ούτε θυμάμαι το όνομά του) είτε στο σημερινό multicore με το winamp σε μορφή mp3. Τελικά η ταυτότητα είναι η μουσική ακρόαση, όχι το πρόγραμμα που χρησιμοποιείς για να ακούσεις.

Άλλο παράδειγμα είναι η συλλογή με fantasy artwork που είχα κάποτε. "Τω καιρώ εκείνω" που δεν υπήρχαν δίκτυα κλπ έπρεπε να τα μαζεύω με νύχια και με δόντια. Πλέον τέτοια ανάγκη δεν υφίσταται και η συλλογή τοπικών αρχείων jpg έχει αντικατασταθεί σχεδόν πλήρως από το google.

Αντίστοιχα, η Ακρο είναι κάτι παραπάνω από το υλικό τμήμα (servers & bytes, κλπ). Η "οντότητα" που αναφέρεις έχει κυρίως ένα άυλο κομμάτι, το οποίο μένει περίπου ίδιο: Υπάρχει μια διαδικασία ανταλλαγής μηνυμάτων μέσα σε κάποια πλαίσια και αυτό κρατά την ταυτότητα περίπου σταθερή.

Για τον ορισμό της ταυτότητας χρησιμοποιώ ένα απλό ερώτημα: αν έπιανε φωτιά το σπίτι και έπρεπε να σώσεις "τον υπολογιστή σου", τι θα έκανες; Εγώ θα έπαιρνα τους σκληρούς δίσκους.

Φαντάζομαι ότι σε αντίστοιχη ερώτηση, ο Στέλιος θα έσωζε το δίσκο ή έστω ένα backup!

Άντε και καλή χρονιά
__________________
may you live in interesting times
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 12-11-08, 10:55
Το avatar του χρήστη Chressida
Chressida Ο χρήστης Chressida δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 18-07-14 10:45
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Νομίζω ότι ο γάλλος στοχαστής Roland Barthes απαντά εύστοχα στο αρχικό ερώτημα που τέθηκε. Παραθέτω:

"Συνηθισμένη εικόνα:του πλοίου Αργώ, που οι Αργοναύτες του αντικαθιστούσαν λίγο λίγο κάθε εξάρτημα, έτσι που στο τέλος είχαν ένα σκάφος εντελώς καινούριο, χωρίς να χρειαστεί να του αλλάξουν ούτε το όνομα ούτε το σχήμα. Αυτό το καράβι είναι πολύ χρήσιμο, μας προσφέρει την αλληγορία ενός αντικειμένου κατεξοχήν δομικού.
Άλλη Αργώ:έχω δυο χώρους εργασίας, τον ένα στο Παρίσι, τον άλλο στην εξοχή. Από τον ένα τον άλλο, κανένα κοινό αντικείμενο, διότι τίποτα δε μεταφέρεται ποτέ. Ωστόσο, αυτοί οι χώροι είναι όμοιοι. Γιατί; Διότι η διάταξη των συνέργων (χαρτί, πένες, αναλόγια, ρολόγια, σταχτοδοχεία) είναι η ίδια : η δομή του χώρου είναι που κάνει την ταυτότητά του. "

Στη συνέχεια του συλλογισμού του ο Barthes αναπτύσσει τη θεωρία του για τη δομή υποστηρίζοντας ότι η δομή είναι ένα εχέγγυο ελευθερίας μέσα από τη σιγουριά που μας προσφέρει. Χαρακτηρίζει μάλιστα κάθε τι το αδόμητο αναρχικό και τονίζει ότι μέσα σε οτιδήποτε αναρχικό ο ίδιος τουλάχιστον είναι αδύνατον να λειτουργήσει.

Ίσως λοιπόν αυτή η έννοια της οικείας αύρας για την οποία έγινε λόγος παραπάνω να είναι αυτό που ο Barthes ονομάζει σιγουριά της δομής.

Στριφνές έννοιες που αξίζουν όμως τον προβληματισμό μας.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 12-11-08, 11:15
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Chressida Εμφάνιση μηνυμάτων
Ίσως λοιπόν αυτή η έννοια της οικείας αύρας για την οποία έγινε λόγος παραπάνω να είναι αυτό που ο Barthes ονομάζει σιγουριά της δομής.

Στριφνές έννοιες που αξίζουν όμως τον προβληματισμό μας.
Θα συμφωνήσω απόλυτα με την θεωρία αυτή.

Προσωπικά δεν θα τις θεωρούσα τόσο στριφνές, απλά τις αφουγκραζόμαστε αλλά δεν μπορούμε να τις ονομάσουμε.

Στον διάλογο αυτό είχαμε ατυχώς απόψεις δύο μελών, που εξέφρασαν προσωπικά θέματα. Δεν είχε καμιά πρόθεση ο Gildor, να κάνει τον διαχωρισμό παλιών νέων, αλλά να βρει την αιτία, της λογικής συνέχειας.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 15:48.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.