Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Φιλοσοφία
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 27-04-07, 10:26
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Ακόμα ένα αρχαίο ελληνικό κείμενο κρυβόταν σε μεσαιωνικό προσευχητάρι



Ένα μεσαιωνικό βιβλίο προσευχών, μέσα στο οποίο είχαν ανακαλυφθεί «κρυμμένα» έργα του Αρχιμήδη και του Αθηναίου πολιτικού Υπερίδη, αποκαλύπτεται τώρα ότι περιέχει ακόμα ένα αρχαίο κείμενο, το οποίο αφορά το έργο του Αριστοτέλη.

Οι ερευνητές διάβασαν το κείμενο χρησιμοποιώντας προηγμένες τεχνικές απεικόνισης και δηλώνουν ότι έμειναν «άφωνοι» από την ανακάλυψη.

Το προσευχητάρι του 13ου αιώνα αποδίδεται στον Ιωάννη Μύρωνα, μοναχό στα Ιεροσόλυμα. Αντί να χρησιμοποιήσει νέα περγαμηνή, ο μοναχός «ανακύκλωσε» παλαιότερες παλίμψηστες περγαμηνές ξύνοντας το αρχαίο κείμενο και κόβοντας τα κομμάτια δέρματος στη μέση.

Το βιβλίο είναι πλέον γνωστό ως το Παλίμψηστο του Αρχιμήδη, καθώς το 1906 μελετητές ανακάλυψαν κρυμμένα κάτω από τις προσευχές άγνωστα μέχρι τότε έργα του μεγάλου Έλληνα μαθηματικού.

Έρευνες που ξεκίνησαν το 2002 επέτρεψαν την αποκρυπτογράφηση του κειμένου και, προς μεγάλη έκπληξη των ερευνητών, αποκάλυψαν και ένα ακόμα κρυμμένο κείμενο, το μοναδικό σωζόμενο χειρόγραφο του Αθηναίου πολιτικού Υπερίδη, που έζησε τον 4ο π.Χ. αιώνα.

Διεθνής ερευνητική ομάδα, με επικεφαλής τον Ουίλιαμ Νόελ, επιμελητή χειρογράφων στο αμερικανικό Walters Art Museum, ανακάλυψε τώρα ένα τρίτο κείμενο, ερμηνευτικές σημειώσεις που αφορούν την πραγματεία Κατηγορίαι του Αριστοτέλη και χρονολογούνται στον 3ο ή 2ο π.Χ. αιώνα.

«Χρησιμοποιήσαμε μια τεχνική που ονομάζεται πολυφασματική απεικόνιση» εξηγεί στο BBC ο Ρότζερ Ίστον, καθηγητής Επιστήμης Απεικόνισης στο Ινστιτούτο Τεχνολογίας του Ρόσεστερ στις ΗΠΑ. Η μέθοδος περιλαμβάνει τη φωτογράφηση της παλίμψηστης περγαμηνής σε διάφορα μήκη κύματος.

«Αν και δεν μπορώ να διαβάσω αρχαία ελληνικά, και μόνο το γεγονός ότι έβλεπα τις λέξεις με έκανε να ανατριχιάσω», σχολιάζει ο Δρ Ίστον.

Οι Κατηγορίαι του Αριστοτέλη αποτέλεσαν το θεμέλιο πάνω στο οποίο αναπτύχθηκε η μελέτη της Λογικής στο Δυτικό κόσμο, επισημαίνουν οι επιστήμονες.

«'Έχω μείνει άφωνος από το περιεχόμενο αυτού του βιβλίου», δηλώνει ο Ουίλιαμ Νόελ.

Οι ερευνητές σκοπεύουν να δημοσιεύσουν σύντομα το πλήρες κείμενο των ερμηνευτικών σημειώσεων, ενώ ο Δρ Νόελ και ο συνεργάτης του Ρέβιελ Νετζ του Πανεπιστημίου Στάνφορντ πρόκειται να εκδώσουν βιβλίο για το Παλίμψηστο.

Η ανακάλυψη παρουσιάζεται την Πέμπτη στο ετήσιο συνέδριο της Αμερικανικής Φιλοσοφικής Εταιρείας.

Πηγή : Associated Press / in.gr
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 27-04-07, 11:36
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 20:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Δεν μπορώ να φανταστώ ότι αν κάποιος βρεί ένα βιβλίο 1500 ετών θα το έκανε σημειωματάριο. Ακόμη μία απόδειξη λοιπόν του σκοταδισμού;
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 27-04-07, 12:08
Το avatar του χρήστη teo64x
teo64x Ο χρήστης teo64x δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 27-05-08 15:49
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Diamond, συμφωνώ. Αλλά τώρα προβλέπω να ανοίγουμε ένα μεγάλο θέμα, το thread να παίρνει μια άλλη τροπή, κλπ.

Πάντως πρέπει να ήταν όντως ανατριχιαστική εμπειρία γι' αυτούς που ανακάλυψαν το κρυμμένο κείμενο.
__________________
http://www.musicwave.gr/tc64/Scent of the sea, before the waking of the world...
Brings me to thee, into the blue memory...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 27-04-07, 13:05
Το avatar του χρήστη tertios
tertios Ο χρήστης tertios δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-01-17 11:47
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Xenios ήθελα να σου τω ανακοινωσω σαν έκπληξη αλλα με πρόλαβες. Και πως να γινόταν αλλοιώς, αφού με τις μηχανές του Αρχιμήδη που τελευταία ασχολείσαι θα συναντούσες την πληροφορία σύντομα.

Πάντως φίλοι, μην είμαστε απόλυτοι και μιλάμε για σκοταδισμό. Στη συγκεκριμένη περίπτωση πέσαμε σε κάποιο αγράμματο ή ανόητο που έψαχνε για χαρτί και δεν έβρισκε. Ετσι αποφασισε να .....ξαναβάψει όλο το πάπυρο ωστε να έχει επιφανεια για να γραψει τα δικα του. Νομιζω πως ειναι περιπτωσιακό, διοτι οι περισσότεροι σκοταδιστες ( και η Καθολικη Εκκλησία μεχρι πρόσφατα είχε πολλούς) τα κρύβανε......αλλα δεν τα καταστρεφανε.
Θυμηθείτε το Ονομα του Ρόδου...
__________________
Omnes ad Forum ΟΛΟΙ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΕΙΑ!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 27-04-07, 13:14
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 20:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από tertios Εμφάνιση μηνυμάτων
Στη συγκεκριμένη περίπτωση πέσαμε σε κάποιο αγράμματο ή ανόητο που έψαχνε για χαρτί και δεν έβρισκε.
Δηλαδής καλέ κύριε αποκαλείτε τον Ιωάννη τον Μύρωνα ανόητο ή αγράμματο;
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 27-04-07, 13:19
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από tertios Εμφάνιση μηνυμάτων
Πάντως φίλοι, μην είμαστε απόλυτοι και μιλάμε για σκοταδισμό. Στη συγκεκριμένη περίπτωση πέσαμε σε κάποιο αγράμμ
Δεν θα συμφωνήσω μαζί σου Γιώργο.

Παραβλέπεις ότι στον μεσαίωνα, το βιβλίο, η γνώση (μη Παπική Χριστιανική) και η μόρφωση ήταν εγκλήματα που επέφεραν την ποινή της καταδίκης στην πυρά;

Ποτέ άλλοτε ο κόσμος δεν πέρασε μεγαλύτερο σκοταδισμό όταν την ίδια ώρα στην Μαυριτανία και γενικά Αραβία, διέδιδαν τον Πλάτωνα και τον Αριστοτέλη.
Τις ίδιες στιγμές που στην Ρώμη και το Παρίσι, το βιβλίο ήταν εκτός νόμου, στην αγορά της Κόρντοβα και της Σεβίλλης, πουλάγανε τα βιβλία σε καροτσάκια στην αγορά και το Κάδιξ μέτραγε 25 βιβλιοθήκες.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 27-04-07, 13:59
Το avatar του χρήστη tertios
tertios Ο χρήστης tertios δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-01-17 11:47
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων


Ποτέ άλλοτε ο κόσμος δεν πέρασε μεγαλύτερο σκοταδισμό .
Δεν αντιλέγω κατα βάση. Αλλωστε και το κάψιμο της Βιβλιοθηκης της Αλεξάνδρειας στην ίδια εγκληματικη κατηγορία ανήκει.

Απλά, μεχρι αποδείξεως του εναντίου ήθελα να παραμείνω ουδέτερος στην κρίση μου για το συγκεκριμένο περιστατικό. Εχω γράψει σε φίλο αρχαιολόγο στο πανεπιστημιο Brindis που μου υποσχέθηκε να μου δώσει στοιχεία για το βιβλίο αυτό, διότι ακόμα και έργο τοπυ Νεύτωνα βρέθηκε στην ίδια κατασταση, αλλοιωμένο με χλώριο. Οπότε, ας κάνουμε ειρήνη. Κάτι τέτοια θέλει να βλέπει ο papa για να μας ξεσκίζει, μη του δίνουμε αφορμές. ΅Ευχαριστώ πάντως για την παρέμβαση.
__________________
Omnes ad Forum ΟΛΟΙ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΕΙΑ!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 27-04-07, 14:52
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 20:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από tertios Εμφάνιση μηνυμάτων
...διότι ακόμα και έργο τοπυ Νεύτωνα βρέθηκε στην ίδια κατασταση, αλλοιωμένο με χλώριο.
Αυτό είναι πιό εύκολο να το εξηγήσεις σαν αμάθεια, αγραμματοσύνη. Η κακομοίρα η καθαρίστρια δεν ήξερε τι χρησιμοποιούσε για σφουγγαρόπανο...
Όταν όμως άνθρωποι των γραμμάτων (έτσι ονομάζονταν το 1300 αυτοί που μπορούσαν έστω να διαβάζουν ή να γράφουν) καταστρέφουν τέτοια συγγράματα, το θεωρώ δόλο και σκοταδισμό.
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 27-04-07, 15:44
Το avatar του χρήστη tertios
tertios Ο χρήστης tertios δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-01-17 11:47
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Μηδενί δικάσεις, πριν αμφοίν λόγον ακούσεις.

Η

Προσοχή στις καθαρίστριες. Μπορεί να γίνουν ακόμα και Πάπες Ρώμης. Και Ιγνάτιοι Λοϊόλες, ( κλίνεται όπως η καρ (μαν)ιολα)
__________________
Omnes ad Forum ΟΛΟΙ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΕΙΑ!!!!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 17:13.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.