Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Φιλοσοφία
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 24-02-07, 21:48
Το avatar του χρήστη KSD
KSD Ο χρήστης KSD δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 29-04-08 18:17
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Ο Όρκος του Ιπποκράτη

Το ξέρατε ότι κανείς γιατρός δεν ορκίζεται στον Ιπποκράτη πλέον;

Απόδειξη όλων αυτών, είναι ότι ακόμη και στην επίσημη ιστοσελίδα του Πανεπιστημίου, παραθέτουν τον γνήσιο όρκο, λέγοντας απλά ότι πλέον δεν χρησιμοποιείται.
Αποφεύγουν παρόλα αυτά να αναρτήσουν το καινούριο μόρφωμα, τον καινούριο όρκο: http://www.med.uoa.gr/orkoi.php.[/URL]

Πέρα από αυτό, αναγράφεται στην ιστοσελίδα του Πανεπιστημίου και ένας δευτερεύων όρκος, τον οποίο πάνω κάτω εκφωνούν όλοι οι απόφοιτοι των Πανεπιστημιακών τμημάτων, ακόμα και της φιλοσοφίας ! Κάνω ιδιαίτερη μνεία στη φιλοσοφία, καθότι ο συγκεκριμένος όρκος, αναγκάζει τον απόφοιτο φιλοσοφίας να ορκίζεται ότι θα ασκεί την επιστήμη του "δίκην θρησκείας"! Ναι είναι απίστευτο. Ο πρωτοετής φιλοσοφίας ενώ μαθαίνει την αποδέσμευση από δόγματα και αυθεντίες, θα ορκιστεί και θα υποσχεθεί ενώπιον όλων, όταν είναι να πάρει το πολυπόθητο πτυχίο του, ότι θα συμπεριφέρεται στον φιλοσοφικό στοχασμό σα να ήταν το δόγμα κάποιας θρησκείας! Μάλιστα πιο κάτω αναφέρει το αμίμητο: " ο θεός εν τω βίω βοηθός "...

ΠηγέςΤο τρίτο μάτι
ΕΘΝΙΚΟ ΚΑΙ ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑΚΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΑΘΗΝΩΝ
Ιατρική Σχολή


ΙΠΠΟΚΡΑΤΕΙΟΣ ΟΡΚΟΣ Αρχαίο Κείμενο :


1. ΟΜΝΥΜΙ ΑΠΟΛΛΩΝΑ ΙΗΤΡΟΝ ΚΑΙ ΑΣΚΛΗΠΙΟΝ ΚΑΙ ΥΓΕΙΑΝ ΚΑΙ ΠΑΝΑΚΕΙΑΝ ΚΑΙ ΘΕΟΥΣ ΠΑΝΤΑΣ ΤΕ ΚΑΙ ΠΑΣΑΣ ΙΣΤΟΡΑΣ ΠΟΙΟΥΜΕΝΟΣ , ΕΠΙΤΕΛΕΑ ΠΟΙΗΣΕΙΝ ΚΑΤΑ ΔΥΝΑΜΙΝ ΚΑΙ ΚΡΙΣΙΝ ΕΜΗΝ ΟΡΚΟΝ ΤΟΝΔΕ.

2. ΗΓΗΣΕΣΘΑΙ ΜΕΝ ΤΟΝ ΔΙΔΑΞΑΝΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΤΕΧΝΗΝ ΤΑΥΤΗΝ ΙΣΑ ΓΕΝΕΤΗΣΙΝ ΕΜΟΙΣΙ, ΚΑΙ ΒΙΟΥ ΚΟΙΝΩΣΕΣΘΑΙ ΚΑΙ ΧΡΕΩΝ ΧΡΗΖΟΝΤΙ ΜΕΤΑΔΟΣΙΝ ΠΟΙΗΣΕΣΘΑΙ ΚΑΙ ΓΕΝΟΣ ΤΟ ΕΞ ΑΥΤΟΥ ΑΔΕΛΦΕΟΙΣ ΙΣΟΝ ΕΠΙΚΡΙΝΕΕΙΝ ΑΡΡΕΣΙ, ΚΑΙ ΔΙΔΑΞΕΙΝ ΤΗΝ ΤΕΧΝΗΝ ΤΑΥΤΗΝ, ΗΝ ΧΡΗΙΖΩΣΙ ΜΑΝΘΑΝΕΙΝ, ΑΝΕΥ ΜΙΣΘΟΥ ΚΑΙ ΞΥΓΓΡΑΦΗΣ.

3. ΠΑΡΑΓΓΕΛΙΗΣ ΤΕ ΚΑΙ ΑΚΡΟΗΣΙΟΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΛΟΙΠΗΣ ΑΠΑΣΗΣ ΜΑΘΗΣΙΟΣ ΜΕΤΑΔΟΣΙΝ ΠΟΙΗΣΕΣΘΑΙ ΥΙΟΙΣΙ ΤΕ ΕΜΟΙΣΙ ΚΙΑ ΤΟΙΣΙ ΤΟΥ ΕΜΕ ΔΙΔΑΞΑΝΤΟΣ ΚΑΙ ΜΑΘΗΤΑΙΣΙ ΣΥΓΓΕΓΡΑΜΜΕΝΟΙΣΙ ΤΕ ΚΑΙ ΩΡΚΙΣΜΕΝΟΙΣ ΝΟΜΩ ΙΗΤΡΙΚΩ ΑΛΛΩ ΔΕ ΟΥΔΕΝΙ.

4. ΔΙΑΙΤΗΜΑΣΙ ΤΕ ΧΡΗΖΟΜΑΙ ΕΠ'ΩΦΕΛΕΙΗ ΚΑΜΝΟΝΤΩΝ ΚΑΤΑ ΔΥΝΑΜΙΝ ΚΑΙ ΚΡΙΣΙΝ ΕΜΗΝ, ΕΠΙ ΔΗΛΗΣΕΙ ΔΕ ΚΑΙ ΑΔΙΚΙΗ ΕΙΡΞΕΙΝ.

5. ΟΥ ΔΩΣΩ ΔΕ ΟΥΔΕ ΦΑΡΜΑΚΟΝ ΟΥΔΕΝΙ ΑΙΤΗΘΕΙΣ ΘΑΝΑΣΙΜΟΝ, ΟΥΔΕ ΥΦΗΓΗΣΟΜΑΙ ΞΥΜΒΟΥΛΙΗΝ ΤΟΙΗΝ ΔΕ ΟΜΟΙΩΣ ΔΕ ΟΥΔΕ ΓΥΝΑΙΚΙ ΠΕΣΣΟΝ ΦΘΟΡΙΟΝ ΔΩΣΩ.

6. ΑΓΝΩΣ ΔΕ ΚΑΙ ΟΣΙΩΣ ΔΙΑΤΗΡΗΣΩ ΒΙΟΝ ΤΟΝ ΕΜΟΝ ΚΑΙ ΤΕΧΝΗΝ ΤΗΝ ΕΜΗΝ.

7. ΟΥ ΤΕΜΕΩ ΔΕ ΟΥΔΕ ΜΗΝ ΛΙΘΙΩΝΤΑΣ , ΕΚΧΩΡΗΣΩ ΔΕ ΕΡΓΑΤΗΣΙΝ ΑΔΡΑΣΙΝ ΠΡΗΞΙΟΣ ΤΗΣΔΕ.

8. ΕΣ ΟΙΚΙΑΣ ΔΕ ΟΚΟΣΑΣ ΑΝ ΕΣΙΩ, ΕΣΕΛΕΥΣΟΜΑΙ ΕΠ' ΩΦΕΛΕΙΗ ΚΑΜΝΟΝΤΩΝ, ΕΚΤΟΣ ΕΩΝ ΠΑΣΗΣ ΑΔΙΚΙΗΣ ΕΚΟΥΣΙΗΣ ΚΑΙ ΦΘΟΡΙΗΣ ΤΗΣ ΤΕ ΑΛΛΗΣ ΚΑΙ ΑΦΡΟΔΙΣΙΩΝ ΕΡΓΩΝ ΕΠΙ ΤΕ ΓΥΝΑΙΚΕΙΩΝ ΣΩΜΑΤΩΝ ΚΑΙ ΑΝΔΡΕΙΩΝ , ΕΛΕΥΘΕΡΩΝ ΤΕ ΚΑΙ ΔΟΥΛΩΝ.

9. Α Δ'ΑΝ ΕΝ ΘΕΡΑΠΕΙΗ Η ΙΔΩ Η ΑΚΟΥΣΩ , Η ΚΑΙ ΑΝΕΥ ΘΕΡΑΠΕΙΗΣ ΚΑΤΑ ΒΙΟΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ , Α ΜΗ ΧΡΗΠΟΤΕ ΕΓΚΑΛΕΣΘΑΙ ΕΞΩ , ΣΙΓΗΣΟΜΑΙ, ΑΡΡΗΤΑ ΗΓΕΥΜΕΝΟΣ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΤΟΙΑΥΤΑ.

10. ΟΡΚΟΝ ΕΝ ΟΥΝ ΜΟΙ ΤΟΝΔΕ ΕΠΙΤΕΛΕΑ ΠΟΙΕΟΝΤΙ ΚΑΙ ΜΗ ΞΥΓΧΕΟΝΤΙ ΕΙΗ ΕΠΑΥΡΑΣΘΑΙ ΚΑΙ ΒΙΟΥ ΚΑΙ ΤΕΧΝΗΣ, ΔΟΞΑΖΟΜΕΝΩ ΠΑΡΑ ΠΑΣΙΝ ΑΝΘΡΩΠΟΙΣ ΕΣ ΤΟΝ ΑΙΕΙ ΧΡΟΝΟΝ, ΠΑΡΑΒΑΙΝΟΝΤΙ ΔΕ ΚΑΙ ΕΠΙΟΡΚΕΟΝΤΙ, ΤΑΝΑΝΤΙΑ ΤΟΥΤΕΩΝ.



Ο ΠΡΩΤΟΤΥΠΟΣ ΟΡΚΟΣ ΣΕ ΜΕΤΑΦΡΑΣΗ
Ορκίζομαι στον Απόλλωνα τον ιατρό και στον Ασκληπιό και στην Υγεία και στην Πανάκεια και σ' όλους τους θεούς και τις θεές, που βάζω μάρτυρες, ότι θα εκπληρώσω τον όρκο μου αυτό και το συμβόλαιο αυτό, σύμφωνα με τη δύναμη μου και την κρίση μου.

Ότι θα θεωρώ εκείνον που μου δίδαξε την τέχνη αυτή ίσο με τους γονείς μου, και θα τον κάνω κοινωνικό του βίου μου, και θα του προσφέρω από τα δικά μου ό,τι χρειάζεται. Τους απογόνους του θα θεωρώ ως αδελφούς μου και θα τους διδάξω την τέχνη αυτή, αν επιθυμούν να μάθουν, χωρίς μισθό και χωρίς συμφωνία.

Ότι θα μεταδώσω τους επαγγελματικούς κανόνες, τα θεωρητικά μαθήματα και τις υπόλοιπες κάθε είδους ασκήσεις στους γιους μου, στους γιους του διδασκάλου μου, και σε μαθητές που έχουν συνδεθεί μαζί μου με όρκο και συμβόλαιο, κατά τη συνήθεια των ιατρών, και σε κανένα άλλο. Θα χρησιμοποιήσω τη θεραπευτική δίαιτα μόνο για ωφέλεια των αρρώστων, όσο εξαρτάται από τη δύναμη και την κρίση μου, και (υπόσχομαι ότι) θα τους παραφυλάξω από κάθε βλάβη και αδικία.

Δεν θα χορηγήσω θανατηφόρο φάρμακο σε κανένα, όσο και αν παρακληθώ, ούτε θα υποδείξω τέτοια συμβουλή. Επίσης δεν θα δώσω σε γυναίκα φάρμακο για να αποβάλλει. Αγνή και καθαρή θα διατηρήσω τη ζωή μου και την τέχνη μου.

Δεν θα χειρουργήσω οπωσδήποτε αυτούς που πάσχουν από πέτρα, αλλά θα αφήσω την πράξη αυτή στους εξασκημένους. Σε όσα σπίτια προσκαλούμαι, θα μπαίνω για το καλό των αρρώστων, κρατώντας τον εαυτό μου μακριά από κάθε θεληματική αδικία ή διαφθορά και προ πάντων μακριά από κάθε αφροδισιακή πράξη σε σώματα γυναικών και ανδρών, ελευθέρων ή δούλων.

Όσα δε κατά τη διάρκεια της θεραπείας θα δω ή θα ακούσω, ή και πέρα από τις ασχολίες μου, στην καθημερινή ζωή, όσα δεν πρέπει ποτέ να κοινολογούνται στους έξω, θα τα αποσιωπώ, θεωρώντας ότι αυτά είναι ιερά μυστικά.

Όσο λοιπόν θα τηρώ τον όρκο μου αυτό και δεν θα τον παραβιάζω, είθε να πετυχαίνω στη ζωή και στην τέχνη μου, έχοντας καλό όνομα ανάμεσα στους ανθρώπους. Εάν όμως τον παραβώ και γίνω επίορκος, να πάθω τα αντίθετα.



Ο ΣΥΓΧΡΟΝΟΣ "ΟΡΚΟΣ ΤΟΥ ΙΠΠΟΚΡΑΤΗ" ΣΕ ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗ ΜΕΤΑΦΡΑΣΗ


ΟΡΚΙΖΟΜΑΙ ΣΤΟΝ ΘΕΟ ΝΑ ΠΡΑΞΩ ΤΟ ΚΑΘΗΚΟΝ ΜΟΥ ΚΑΤΑ ΤΙΣ ΔΥΝΑΜΕΙΣ ΜΟΥ, ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΟΡΚΟ ΚΑΙ ΤΟ ΣΥΓΓΡΑΜΑ.

ΝΑ ΘΕΩΡΩ ΑΥΤΟΝ ΠΟΥ ΜΟΥ ΔΙΔΑΞΕ ΤΗΝ ΤΕΧΝΗ ΑΥΤΗ ΙΣΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ ΜΟΥ.

ΝΑ ΘΕΡΑΠΕΥΩ ΤΟΥΣ ΠΑΣΧΟΝΤΕΣ ΚΑΤΑ ΤΗ ΔΥΝΑΜΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΡΙΣΗ ΜΟΥ ΧΩΡΙΣ ΠΟΤΕ ΕΚΟΥΣΙΩΣ ΝΑ ΤΟΥΣ ΒΛΑΨΩ Η ΝΑ ΤΟΥΣ ΑΔΙΚΗΣΩ.

ΝΑ ΜΗ ΔΩΣΩ ΠΟΤΕ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ, ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΑΝ ΜΟΥ ΤΟ ΖΗΤΗΣΕΙ, ΘΑΝΑΤΗΦΟΡΟ ΦΑΡΜΑΚΟ ΟΥΤΕ ΝΑ ΔΩΣΩ ΠΟΤΕ ΤΕΤΟΙΑ ΣΥΜΒΟΥΛΗ. ΟΜΟΙΩΣ, ΝΑ ΜΗ ΔΩΣΩ ΠΟΤΕ ΣΕ ΓΥΝΑΙΚΑ ΦΑΡΜΑΚΟ ΓΙΑ ΝΑ ΑΠΟΒΑΛΛΕΙ. ΝΑ ΔΙΑΤΗΡΗΣΩ ΤΗ ΖΩΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΤΕΧΝΗ ΜΟΥ ΚΑΘΑΡΗ ΚΑΙ ΑΓΝΗ.

ΣΕ ΟΠΟΙΑ ΣΠΙΤΙΑ ΚΑΙ ΑΝ ΜΠΩ, ΝΑ ΜΠΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΩΦΕΛΕΙΑ ΤΩΝ ΠΑΣΧΟΝΤΩΝ ΑΠΟΦΕΥΓΟΝΤΑΣ ΚΑΘΕ ΕΚΟΥΣΙΑ ΑΔΙΚΙΑ ΚΑΙ ΒΛΑΒΗ ΚΑΙ ΚΑΘΕ ΓΕΝΕΤΗΣΙΑ ΠΡΑΞΗ.

ΚΑΙ Ο,ΤΙ ΔΩ Ή ΑΚΟΥΣΩ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΑΣΚΗΣΗ ΤΟΥ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΟΣ ΜΟΥ,Ή ΚΑΙ ΕΚΤΟΣ, ΓΙΑ ΤΗ ΖΩΗ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ, ΠΟΥ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΟΤΕ ΝΑ ΚΟΙΝΟΠΟΙΗΘΕΙ, ΝΑ ΣΙΩΠΗΣΩ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΤΗΡΗΣΩ ΜΥΣΤΙΚΟ.

ΑΝ ΤΟΝ ΟΡΚΟ ΜΟΥ ΑΥΤΟ ΤΗΡΗΣΩ ΠΙΣΤΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟΝ ΑΘΕΤΗΣΩ, ΕΙΘΕ ΝΑ ΑΠΟΛΑΥΣΩ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ ΤΗΝ ΕΚΤΙΜΗΣΗ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ ΓΙΑ ΤΗ ΖΩΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΗΝ ΤΕΧΝΗ ΜΟΥ, ΑΝ ΟΜΩΣ ΠΑΡΑΒΩ ΚΑΙ ΑΘΕΤΗΣΩ ΤΟΝ ΟΡΚΟ ΜΟΥ, ΝΑ ΥΠΟΣΤΩ ΤΑ ΑΝΤΙΘΕΤΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ.



ΠΡΩΤΟΤΥΠΟ ΚΕΙΜΕΝΟ

1. ΟΜΝΥΜΙ ΑΠΟΛΛΩΝΑ ΙΗΤΡΟΝ ΚΑΙ ΑΣΚΛΗΠΙΟΝ ΚΑΙ ΥΓΕΙΑΝ ΚΑΙ ΠΑΝΑΚΕΙΑΝ ΚΑΙ ΘΕΟΥΣ ΠΑΝΤΑΣ ΤΕ ΚΑΙ ΠΑΣΑΣ ΙΣΤΟΡΑΣ ΠΟΙΟΥΜΕΝΟΣ , ΕΠΙΤΕΛΕΑ ΠΟΙΗΣΕΙΝ ΚΑΤΑ ΔΥΝΑΜΙΝ ΚΑΙ ΚΡΙΣΙΝ ΕΜΗΝ ΟΡΚΟΝ ΤΟΝΔΕ.

2. ΗΓΗΣΕΣΘΑΙ ΜΕΝ ΤΟΝ ΔΙΔΑΞΑΝΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΤΕΧΝΗΝ ΤΑΥΤΗΝ ΙΣΑ ΓΕΝΕΤΗΣΙΝ ΕΜΟΙΣΙ, ΚΑΙ ΒΙΟΥ ΚΟΙΝΩΣΕΣΘΑΙ ΚΑΙ ΧΡΕΩΝ ΧΡΗΖΟΝΤΙ ΜΕΤΑΔΟΣΙΝ ΠΟΙΗΣΕΣΘΑΙ ΚΑΙ ΓΕΝΟΣ ΤΟ ΕΞ ΑΥΤΟΥ ΑΔΕΛΦΕΟΙΣ ΙΣΟΝ ΕΠΙΚΡΙΝΕΕΙΝ ΑΡΡΕΣΙ, ΚΑΙ ΔΙΔΑΞΕΙΝ ΤΗΝ ΤΕΧΝΗΝ ΤΑΥΤΗΝ, ΗΝ ΧΡΗΙΖΩΣΙ ΜΑΝΘΑΝΕΙΝ, ΑΝΕΥ ΜΙΣΘΟΥ ΚΑΙ ΞΥΓΓΡΑΦΗΣ.

3. ΠΑΡΑΓΓΕΛΙΗΣ ΤΕ ΚΑΙ ΑΚΡΟΗΣΙΟΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΛΟΙΠΗΣ ΑΠΑΣΗΣ ΜΑΘΗΣΙΟΣ ΜΕΤΑΔΟΣΙΝ ΠΟΙΗΣΕΣΘΑΙ ΥΙΟΙΣΙ ΤΕ ΕΜΟΙΣΙ ΚAI ΤΟΙΣΙ ΤΟΥ ΕΜΕ ΔΙΔΑΞΑΝΤΟΣ ΚΑΙ ΜΑΘΗΤΑΙΣΙ ΣΥΓΓΕΓΡΑΜΜΕΝΟΙΣΙ ΤΕ ΚΑΙ ΩΡΚΙΣΜΕΝΟΙΣ ΝΟΜΩ ΙΗΤΡΙΚΩ ΑΛΛΩ ΔΕ ΟΥΔΕΝΙ.

4. ΔΙΑΙΤΗΜΑΣΙ ΤΕ ΧΡΗΖΟΜΑΙ ΕΠ'ΩΦΕΛΕΙΗ ΚΑΜΝΟΝΤΩΝ ΚΑΤΑ ΔΥΝΑΜΙΝ ΚΑΙ ΚΡΙΣΙΝ ΕΜΗΝ, ΕΠΙ ΔΗΛΗΣΕΙ ΔΕ ΚΑΙ ΑΔΙΚΙΗ ΕΙΡΞΕΙΝ.

5. ΟΥ ΔΩΣΩ ΔΕ ΟΥΔΕ ΦΑΡΜΑΚΟΝ ΟΥΔΕΝΙ ΑΙΤΗΘΕΙΣ ΘΑΝΑΣΙΜΟΝ, ΟΥΔΕ ΥΦΗΓΗΣΟΜΑΙ ΞΥΜΒΟΥΛΙΗΝ ΤΟΙΗΝ ΔΕ ΟΜΟΙΩΣ ΔΕ ΟΥΔΕ ΓΥΝΑΙΚΙ ΠΕΣΣΟΝ ΦΘΟΡΙΟΝ ΔΩΣΩ.

6. ΑΓΝΩΣ ΔΕ ΚΑΙ ΟΣΙΩΣ ΔΙΑΤΗΡΗΣΩ ΒΙΟΝ ΤΟΝ ΕΜΟΝ ΚΑΙ ΤΕΧΝΗΝ ΤΗΝ ΕΜΗΝ.

7. ΟΥ ΤΕΜΕΩ ΔΕ ΟΥΔΕ ΜΗΝ ΛΙΘΙΩΝΤΑΣ , ΕΚΧΩΡΗΣΩ ΔΕ ΕΡΓΑΤΗΣΙΝ ΑΔΡΑΣΙΝ ΠΡΗΞΙΟΣ ΤΗΣΔΕ.

8. ΕΣ ΟΙΚΙΑΣ ΔΕ ΟΚΟΣΑΣ ΑΝ ΕΣΙΩ, ΕΣΕΛΕΥΣΟΜΑΙ ΕΠ' ΩΦΕΛΕΙΗ ΚΑΜΝΟΝΤΩΝ, ΕΚΤΟΣ ΕΩΝ ΠΑΣΗΣ ΑΔΙΚΙΗΣ ΕΚΟΥΣΙΗΣ ΚΑΙ ΦΘΟΡΙΗΣ ΤΗΣ ΤΕ ΑΛΛΗΣ ΚΑΙ ΑΦΡΟΔΙΣΙΩΝ ΕΡΓΩΝ ΕΠΙ ΤΕ ΓΥΝΑΙΚΕΙΩΝ ΣΩΜΑΤΩΝ ΚΑΙ ΑΝΔΡΕΙΩΝ , ΕΛΕΥΘΕΡΩΝ ΤΕ ΚΑΙ ΔΟΥΛΩΝ.

9. Α Δ'ΑΝ ΕΝ ΘΕΡΑΠΕΙΗ Η ΙΔΩ Η ΑΚΟΥΣΩ , Η ΚΑΙ ΑΝΕΥ ΘΕΡΑΠΕΙΗΣ ΚΑΤΑ ΒΙΟΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ , Α ΜΗ ΧΡΗΠΟΤΕ ΕΓΚΑΛΕΣΘΑΙ ΕΞΩ , ΣΙΓΗΣΟΜΑΙ, ΑΡΡΗΤΑ ΗΓΕΥΜΕΝΟΣ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΤΟΙΑΥΤΑ.

10. ΟΡΚΟΝ ΕΝ ΟΥΝ ΜΟΙ ΤΟΝΔΕ ΕΠΙΤΕΛΕΑ ΠΟΙΕΟΝΤΙ ΚΑΙ ΜΗ ΞΥΓΧΕΟΝΤΙ ΕΙΗ ΕΠΑΥΡΑΣΘΑΙ ΚΑΙ ΒΙΟΥ ΚΑΙ ΤΕΧΝΗΣ, ΔΟΞΑΖΟΜΕΝΩ ΠΑΡΑ ΠΑΣΙΝ ΑΝΘΡΩΠΟΙΣ ΕΣ ΤΟΝ ΑΙΕΙ ΧΡΟΝΟΝ, ΠΑΡΑΒΑΙΝΟΝΤΙ ΔΕ ΚΑΙ ΕΠΙΟΡΚΕΟΝΤΙ, ΤΑΝΑΝΤΙΑ ΤΟΥΤΕΩΝ.


ΕΚΣΥΓΧΡΟΝΙΣΜΕΝΟ ΚΕΙΜΕΝΟ

ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΛΕΞΕΙ Ο ΟΡΚΟΣ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝ ΣΗΜΕΡΑ ΣΤΗΝ ΟΡΚΩΜΟΣΙΑ ΤΩΝ ΑΠΟΦΟΙΤΩΝ ΤΗΣ ΙΑΤΡΙΚΗΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ:
ΟΜΝΥΜΙ ΤΟΝ ΘΕΟΝ ΕΠΙΤΕΛΕΑ ΠΟΙΗΣΕΙΝ ΚΑΤΑ ΔΥΝΑΜΙΝ ΚΑΙ ΚΡΙΣΙΝ ΕΜΗΝ ΟΡΚΟΝ ΤΟΝΔΕ ΚΑΙ ΞΥΓΓΡΑΦΗΝ ΤΗΝΔΕ.

ΗΓΗΣΕΣΘΑΙ ΜΕΝ ΤΟΝ ΔΙΔΑΞΑΝΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΤΕΧΝΗΝ ΤΑΥΤΗΝ ΙΣΑ ΓΕΝΕΤΗΣΙΝ ΕΜΟΙΣΙ. ΔΙΑΙΤΗΜΑΣΙ ΤΕ ΧΡΗΣΟΜΑΙ ΕΠ' ΩΦΕΛΕΙΗ ΚΑΜΝΟΝΤΩΝ ΚΑΤΑ ΔΥΝΑΜΙΝ ΚΑΙ ΚΡΙΣΙΝ ΕΜΗΝ, ΕΠΙ ΔΗΛΗΣΕΙ ΔΕ ΚΑΙ ΑΔΙΚΙΗ ΕΙΡΞΕΙΝ.

ΟΥ ΔΩΣΩ ΔΕ ΟΥΔΕ ΦΑΡΜΑΚΟΝ ΟΥΔΕΝΙ ΑΙΤΗΘΕΙΣ ΘΑΝΑΣΙΜΟΝ. ΟΥΔΕ ΥΦΗΓΗΣΟΜΑΙ ΞΥΜΒΟΥΛΙΗΝ ΤΟΙΗΝΔΕ. ΟΜΟΙΩΣ ΔΕ ΟΥΔΕ ΓΥΝΑΙΚΙ ΠΕΣΣΟΝ ΦΘΟΡΙΟΝ ΔΩΣΩ. ΑΓΝΩΣ ΔΕ ΚΑΙ ΟΣΙΩΣ ΔΙΑΤΗΡΗΣΩ ΒΙΟΝ ΤΟΝ ΕΜΟΝ ΚΑΙ ΤΕΧΝΗΝ ΤΗΝ ΕΜΗΝ.

ΕΣ ΟΙΚΙΑΣ ΔΕ ΟΚΟΣΑΣ ΑΝ ΕΣΙΩ, ΕΣΕΛΕΥΣΟΜΑΙ ΕΠ' ΩΦΕΛΕΙΗ ΚΑΜΝΟΝΤΩΝ, ΕΚΤΟΣ ΕΩΝ ΠΑΣΗΣ ΑΔΙΚΙΗΣ ΕΚΟΥΣΙΗΣ ΚΑΙ ΦθΟΡΙΗΣ ΤΗΣ ΤΕ ΑΛΛΗΣ ΚΑΙ ΑΦΡΟΔΙΣΙΩΝ ΕΡΓΩΝ.

Α Δ' ΑΝ ΕΝ ΘΕΡΑΠΕΙΗ, Η ΙΔΩ Η ΑΚΟΥΣΩ, Η ΚΑΙ ΑΝΕΥ ΘΕΡΑΠΕΙΗΣ ΚΑΤΑ ΒΙΟΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ, Α ΜΗ ΧΡΗ ΠΟΤΕ ΕΚΛΑΛΕΕΣΘΑΙ ΕΞΩ, ΣΙΓΗΣΟΜΑΙ, ΑΡΡΗΤΑ ΗΓΕΥΜΕΝΟΣ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΤΟΙΑΥΤΑ.

ΟΡΚΟΝ ΜΕΝ ΟΥΝ ΜΟΙ ΤΟΝΔΕ ΕΠΙΤΕΛΕΑ ΠΟΙΕΟΝΤΙ ΚΑΙ ΜΗ ΞΥΓΧΕΟΝΤΙ ΕΙΗ ΕΠΑΥΡΑΣΘΑΙ ΚΑΙ ΒΙΟΥ ΚΑΙ ΤΕΧΝΗΣ, ΔΟΞΑΖΟΜΕΝΩ ΠΑΡΑ ΠΑΣΙΝ ΑΝΘΡΩΠΟΙΣ ΕΣ ΤΟΝ ΑΙΕΙ ΧΡΟΝΟΝ ΠΑΡΑΒΑΙΝΟΝΤΙ ΔΕ ΚΑΙ ΕΠΙΟΡΚΕΟΝΤΙ, ΤΑΝΑΝΤΙΑ ΤΟΥΤΕΩΝ.

ΤΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΕΠΑΓΓΕΛΙΑΝ ΕΠΙΤΕΛΟΥΝΤΙ ΕΙΗ ΜΟΙ ΤΟΝ ΘΕΟΝ ΑΡΩΓΟΝ ΚΤΗΣΑΣΘΑΙ ΕΝ ΤΩ ΒΙΩ
__________________
Είπαμε, όλα είναι σχετικά......

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη KSD : 24-02-07 στις 21:52
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 25-02-07, 01:58
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Μακαρι αυτος ο ορκος να μη ισχυε μονο για τους γιατρους αλλα για ολους
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 25-02-07, 13:29
Το avatar του χρήστη Liria
Liria Ο χρήστης Liria δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 04-06-17 23:47
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
Μακαρι αυτος ο ορκος να μη ισχυε μονο για τους γιατρους αλλα για ολους
Ακριβώς αυτό σκέφτηκα Μιχάλη κι εγώ. Όμως και που δίνεται ένας όρκος, πόσο δεσμεύει τον μελλοντικό επαγγελματία (δεν χρησιμοποιώ το "επιστήμονα") στο να διαγράψει μια ευσυνείδητη πορεία και να αντιμετωπίσει ανθρώπινα τους άλλους;
__________________
Λέω να βγω για Τζόκερ!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 25-02-07, 20:01
Το avatar του χρήστη Rider
Rider Ο χρήστης Rider δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 24-08-10 01:55
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Το κακό πλέον είναι ότι ο όρκος του Ιπποκράτη έχει γίνει ορκος του Υποκριτή...
__________________
Επειδή όλοι τρώμε, νομίζουμε ότι όλοι ξέρουμε.
- Ferran Adria
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 26-02-07, 00:05
Το avatar του χρήστη Stanley
Stanley Ο χρήστης Stanley δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 29-05-18 22:01
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από KSD Εμφάνιση μηνυμάτων
Το ξέρατε ότι κανείς γιατρός δεν ορκίζεται στον Ιπποκράτη πλέον;

Απόδειξη όλων αυτών, είναι ότι ακόμη και στην επίσημη ιστοσελίδα του Πανεπιστημίου, παραθέτουν τον γνήσιο όρκο, λέγοντας απλά ότι πλέον δεν χρησιμοποιείται.
Δεν καταλαβαίνω πιο είναι το πρόβλημα. Δηλαδή ο παλιός όρκος είναι σταλμένος από τον Θεό μαζί με τις δέκα εντολές και ισχύει αιώνια απαράλλακτος, ανεξάρτητα από τις απαιτήσεις και τις συνθήκες της κοινωνίας? Δεν το θεωρείς λογικό να αναπροσαρμόζεται ο όρκος, εφόσον διατηρείται το γενικό νόημα (δηλαδή οτι ο γιατρός πρέπει να κάνει καλά τους αρρώστους)? 'Αλλωστε μερικά απο τα κομμάτια είναι προφανώς χωρίς αντιστοιχία με το σήμερα (πχ αναφορές περι δούλων και Ολύμπιων θεών...).

Κατα τα άλλα, να προσθέσω οτι πουθενά στον όρκο δεν αναγράφεται πως ο γιατρός δεν πρέπει να παίρνει λεφτά (!). Άρα το φακελάκι δεν είναι ενάντιο στον όρκο (αν και, ασφαλώς, είναι παράνομο). Αντίθετα, το "χάπι της επόμενης ημέρας" και η έκτρωση είναι νόμιμες ιατρικές πράξεις παρ'όλο που εναντιώνονται στον όρκο.

Τέλος, δεν αμφισβητώ την ιστορική και συναισθηματική αξία του πρωτότυπου όρκου, ο οποίος άλλωστε αποτελεί και τη βάση του νέου. Απλά ας είμαστε λίγο πρακτικοί. Δε γίνεται να ορκιζόμαστε στον Απόλλωνα εν έτει 2007.

Φιλικά,
Π.

Υ.Γ. Για την ιστορία, ούτως ή άλλως ποτέ κανείς δεν ορκιζόταν ΣΤΟΝ Ιπποκράτη, αφού ο Ιπποκράτης δεν ήταν Θεός.
__________________
Όποιος είναι ικανός να εκλεγεί δε θα έπρεπε να αφήνεται να κυβερνήσει. -- Douglas Adams
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 26-02-07, 00:20
Το avatar του χρήστη Stanley
Stanley Ο χρήστης Stanley δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 29-05-18 22:01
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Rider Εμφάνιση μηνυμάτων
Το κακό πλέον είναι ότι ο όρκος του Ιπποκράτη έχει γίνει ορκος του Υποκριτή...
Υπέροχα. Να ξέρεις, βέβαια, οτι αν αντιμετωπίζεις με τέτοια προκατάληψη τους γιατρούς θα χάσεις την ευκαιρία να ωφεληθείς εσύ ο ίδιος από την προσφορά ακόμα και αυτών (λίγων ή πολλών---εσύ θα το κρίνεις) που διατηρούν κάποιο φιλότιμο και κάποια πίστη στον όρκο τους. Διότι όσο φιλότιμος και και καλοπροαίρετος να είναι κάποιος, δεν είναι τόσο μ*λακας που να ασχολείται μαζί σου αν τον αντιμετωπίζεις αρνητικά, είτε είναι γιατρός είτε όχι.

Όλοι έχουμε κακές εμπειρίες από γιατρούς, αλλά ας μην καίμε τα χλωρά μαζί με τα ξερά.

Φιλικά,
Π.
__________________
Όποιος είναι ικανός να εκλεγεί δε θα έπρεπε να αφήνεται να κυβερνήσει. -- Douglas Adams
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 26-02-07, 00:46
mitsos Ο χρήστης mitsos δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Φύλο: Άντρας
…..θα συμπεριφέρεται στον φιλοσοφικό στοχασμό σα να ήταν το δόγμα κάποιας θρησκείας!

Θα ήθελα να μπορούσα κι εγώ να το έχω διατυπώσει έτσι.
Χαίρομαι που το παρατηρείς KSD.
Χαίρομαι που το επισημαίνεις.
Περιμένω και την επέκταση ομολογώ, με μεγάλο ενδιαφέρον.
Σήμερα στην Ιατρική, χθες σε τόσα άλλα κι αύριο ποιος ξέρει τι;
( Στην αίθουσα τελετών του Αριστοτελείου Παν/μιου Θεσσαλονίκης δεν υπάρχει πια καμιά απεικόνιση του Αριστοτέλη .)
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 26-02-07, 19:34
Το avatar του χρήστη KSD
KSD Ο χρήστης KSD δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 29-04-08 18:17
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Γιατί άραγε;
__________________
Είπαμε, όλα είναι σχετικά......
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 27-02-07, 01:04
Το avatar του χρήστη Rider
Rider Ο χρήστης Rider δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 24-08-10 01:55
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Stanley Εμφάνιση μηνυμάτων
Υπέροχα. Να ξέρεις, βέβαια, οτι αν αντιμετωπίζεις με τέτοια προκατάληψη τους γιατρούς θα χάσεις την ευκαιρία να ωφεληθείς εσύ ο ίδιος από την προσφορά ακόμα και αυτών (λίγων ή πολλών---εσύ θα το κρίνεις) που διατηρούν κάποιο φιλότιμο και κάποια πίστη στον όρκο τους. Διότι όσο φιλότιμος και και καλοπροαίρετος να είναι κάποιος, δεν είναι τόσο μ*λακας που να ασχολείται μαζί σου αν τον αντιμετωπίζεις αρνητικά, είτε είναι γιατρός είτε όχι.

Όλοι έχουμε κακές εμπειρίες από γιατρούς, αλλά ας μην καίμε τα χλωρά μαζί με τα ξερά.

Φιλικά,
Π.

Φυσικά και δεν βαζω όλους στο ίδιο τσουβάλι φίλε μου αλλα οι κακες εμπειρίες
ειδικά στο κομμάτι του οσα αρπάξω - με όποιο τρόπο και να το θέσεις - τείνουν να γίνουν περισσότερες απο τις καλές...όσον αφορά τις δικές μου και της οικογένειας μου τουλάχιστον..


και να κάνω μία απλή ερώτηση¨..

Τρώς κιμά απο ντελιβεράδικα η εστιατόρια?

φιλικα
Γ.
__________________
Επειδή όλοι τρώμε, νομίζουμε ότι όλοι ξέρουμε.
- Ferran Adria
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 28-02-07, 01:12
Το avatar του χρήστη Stanley
Stanley Ο χρήστης Stanley δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 29-05-18 22:01
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Rider Εμφάνιση μηνυμάτων
Τρώς κιμά απο ντελιβεράδικα η εστιατόρια?
Ενδιαφέρουσα ερώτηση, αν και άσχετη με το θέμα. Σε καλά εστιατόρια (βλ. πολύ ακριβά) μπορεί να φάω κιμά αν και γενικά δεν το προτιμώ (ο κιμάς σαν υλικό δε με τρελαίνει). Σε 1-2 καλές ταβέρνες που πηγαίνω χρόνια επίσης τρώω μπιφτεκάκι και δεν έχω πάθει τίποτα (!?). Από άγνωστες ταβέρνες (ειδικά σε τουριστικά μέρη!) και ντελιβεράδικα δεν παίρνω παράγωγα του κιμά. Εδώ που τα λέμε, ούτε σπίτι μου τρώω πολύ κιμά. Προτιμώ να πάρω μπριζόλα.

Αυτά περι διατροφής (απίστευτα άσχετο με τον όρκο του Ιπποκράτη!---πρέπει να διεκδικήσω κάποιο είδος βραβείου για την απάντησή μου στο thread αυτό).

Για πες τώρα, γιατί έκανες την ερώτηση? Είμαι περίεργος να μάθω.

Φιλικά,
Π.
__________________
Όποιος είναι ικανός να εκλεγεί δε θα έπρεπε να αφήνεται να κυβερνήσει. -- Douglas Adams
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 28-02-07, 01:23
Το avatar του χρήστη Rider
Rider Ο χρήστης Rider δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 24-08-10 01:55
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Stanley Εμφάνιση μηνυμάτων
Ενδιαφέρουσα ερώτηση, αν και άσχετη με το θέμα. Σε καλά εστιατόρια (βλ. πολύ ακριβά) μπορεί να φάω κιμά αν και γενικά δεν το προτιμώ (ο κιμάς σαν υλικό δε με τρελαίνει). Σε 1-2 καλές ταβέρνες που πηγαίνω χρόνια επίσης τρώω μπιφτεκάκι και δεν έχω πάθει τίποτα (!?). Από άγνωστες ταβέρνες (ειδικά σε τουριστικά μέρη!) και ντελιβεράδικα δεν παίρνω παράγωγα του κιμά. Εδώ που τα λέμε, ούτε σπίτι μου τρώω πολύ κιμά. Προτιμώ να πάρω μπριζόλα.

Αυτά περι διατροφής (απίστευτα άσχετο με τον όρκο του Ιπποκράτη!---πρέπει να διεκδικήσω κάποιο είδος βραβείου για την απάντησή μου στο thread αυτό).

Για πες τώρα, γιατί έκανες την ερώτηση? Είμαι περίεργος να μάθω.

Φιλικά,
Π.

για τον ίδιο λόγο που υποπτεύεσαι λοιπόν τους κακούς επαγγελματίες (τους περισσότερους προφανώς) του χώρου μου , υποπτεύομαι κι εγω τους επαγγελματίες της Ιπποκράτειας τέχνης...
__________________
Επειδή όλοι τρώμε, νομίζουμε ότι όλοι ξέρουμε.
- Ferran Adria
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 28-02-07, 13:47
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Rider Εμφάνιση μηνυμάτων
για τον ίδιο λόγο που υποπτεύεσαι λοιπόν τους κακούς επαγγελματίες (τους περισσότερους προφανώς) του χώρου μου , υποπτεύομαι κι εγω τους επαγγελματίες της Ιπποκράτειας τέχνης...
Ένα από τα ελαττώματα μας είναι να γενικεύουμε. Τα πιάνουν οι γιατροί, πουλημένοι οι δικηγόροι, πουλάνε ναρκωτικά οι αστυνομικοί, κλέβουν οι ταξιτζήδες, χτίζουν στην άμμο οι μηχανικοί, ΕΛΕΟΣ !

Ναι υπάρχουν γιατροί που τα παίρνουν, δικηγόροι που πουλάνε υποθέσεις, αστυνομικοί που διακινούν ναρκωτικά, ταξιτζήδες που κλέβουν, μηχανικοί που δεν σέβονται τον εαυτό τους. Όλοι αυτοί έχουν ένα κοινό, είναι μέλη της ίδιας κοινωνίας.

Την ίδια ώρα Γρηγόρη που ο μεγαλογιατρός θα τα πιάσει, χιλιάδες άλλοι γιατροί θα δουλέψουν 24ωρη εφημερία και θα υπηρετήσουν πιστά τον πρόγονο τους Ιπποκράτη, χιλιάδες δικηγόροι θα κυνηγήσουν μια υποθεσούλα για να βγάλουν το ψωμί τους, ο αστυνομικός με τον πενιχρό μισθό θα τον τρώει το κρύο την ίδια ώρα που φυλάει σκοπιά

Το ίδιο συμβαίνει σε όλους και είναι τουλάχιστον χαζό να ξεχωρίζουμε κατηγορίες επιστημόνων που τσακίστηκαν στο διάβασμα για ενα πτυχίο, ένα μεταπτυχιακό μια εξάσκηση ένα αγροτικό για να είναι σήμερα 24ωρες εφημερία για τρεις και εξήντα.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 28-02-07, 22:27
Το avatar του χρήστη KSD
KSD Ο χρήστης KSD δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 29-04-08 18:17
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Ακριβώς χωρίς να γενικεύουμε λοιπόν, λέμε ότι πρέπει να προσέχουμε όλες αυτές τις ειδικότητες και το τί μας επιφυλάσει ο κάθε αντιπρόσωπός της ξεχωριστά. Αλλά κυρίως πρέπει να είμαστε ποιο ενημερωμένοι σχετικά με αυτές, έτσι να ξέρουμε να βαθμολογούμε να αξιοποιούμε την κάθε προσφορά που μας δείνεται και να αποφεύγουμε τους τυχών κινδύνους!
__________________
Είπαμε, όλα είναι σχετικά......

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη KSD : 28-02-07 στις 22:35
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 28-02-07, 23:39
Το avatar του χρήστη Rider
Rider Ο χρήστης Rider δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 24-08-10 01:55
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Ένα από τα ελαττώματα μας είναι να γενικεύουμε. Τα πιάνουν οι γιατροί, πουλημένοι οι δικηγόροι, πουλάνε ναρκωτικά οι αστυνομικοί, κλέβουν οι ταξιτζήδες, χτίζουν στην άμμο οι μηχανικοί, ΕΛΕΟΣ !

Ναι υπάρχουν γιατροί που τα παίρνουν, δικηγόροι που πουλάνε υποθέσεις, αστυνομικοί που διακινούν ναρκωτικά, ταξιτζήδες που κλέβουν, μηχανικοί που δεν σέβονται τον εαυτό τους. Όλοι αυτοί έχουν ένα κοινό, είναι μέλη της ίδιας κοινωνίας.

Την ίδια ώρα Γρηγόρη που ο μεγαλογιατρός θα τα πιάσει, χιλιάδες άλλοι γιατροί θα δουλέψουν 24ωρη εφημερία και θα υπηρετήσουν πιστά τον πρόγονο τους Ιπποκράτη, χιλιάδες δικηγόροι θα κυνηγήσουν μια υποθεσούλα για να βγάλουν το ψωμί τους, ο αστυνομικός με τον πενιχρό μισθό θα τον τρώει το κρύο την ίδια ώρα που φυλάει σκοπιά

Το ίδιο συμβαίνει σε όλους και είναι τουλάχιστον χαζό να ξεχωρίζουμε κατηγορίες επιστημόνων που τσακίστηκαν στο διάβασμα για ενα πτυχίο, ένα μεταπτυχιακό μια εξάσκηση ένα αγροτικό για να είναι σήμερα 24ωρες εφημερία για τρεις και εξήντα.

δεν είπα οτι όλοι τα πιάνουν...απλά είπα οτι πλέον στέκομαι καχύποπτα απέναντι τους και το λέω επειδή εχουν χτυπήσει στην οικογένεια μου 2 φορες..οχι τα γιατρουδάκια ....οι μεγαλογιατροι που πήγαμε για δήθεν καλύτερα, και τα νοσοκομεία που χρεώνανε 50 ευρώ μία πεταλούδα για τον ορό....όσο για τις εφημερίες αστο καλύτερα...
__________________
Επειδή όλοι τρώμε, νομίζουμε ότι όλοι ξέρουμε.
- Ferran Adria
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 01-03-07, 02:33
Το avatar του χρήστη Stanley
Stanley Ο χρήστης Stanley δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 29-05-18 22:01
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Rider Εμφάνιση μηνυμάτων
για τον ίδιο λόγο που υποπτεύεσαι λοιπόν τους κακούς επαγγελματίες (τους περισσότερους προφανώς) του χώρου μου , υποπτεύομαι κι εγω τους επαγγελματίες της Ιπποκράτειας τέχνης...
Η διαφορά, όμως, είναι οτι εγώ δεν κατηγόρησα κανέναν. Και ξεκίνησα την απάντησή μου αναφερόμενος στους *καλούς* επαγγελματίας, δηλαδή στα εστιατόρια και τις ταβέρνες που εμπιστεύομαι. Δικαιολογημένα, λοιπόν, δε νομίζω οτι έχει καμία σχέση το ύφος και η ουσία της απάντησής μου με το ύφος του αρχικού μηνύματός σου.

Κατα τα άλλα, είναι φρόνιμο το να είναι κανείς προσεκτικός, ως αγοραστής/πελάτης οποιοδήποτε προιόντος ή ως αποδέκτης υπηρεσιών (υγείας ή άλλων). Προφανώς, αν με ρωτούσες θα σου έλεγα να προσέχεις, είτε αγοράζεις κιμά, είτε αυτοκίνητο, είτε πηγαίνεις για τριπλό μπάι πας. Λογικό δεν ακούγεται? Και ούτε προσβάλλει κανέναν.

Για να καταλάβεις, όμως, τι εντύπωση δημιουργεί η στάση σου, θα σου δώσω ένα παράδειγμα από το χώρο σου. Αν μπεις σε ένα εστιατόριο και φερθείς υποτιμητικά (με οποιονδήποτε τρόπο) στο προσωπικό, δε νομίζεις οτι αυξάνονται οι πιθανότητες να φτύσουν στη σούπα σου? Ε, το ίδιο ισχύει με τους γιατρούς και γι'αυτό σε προειδοποίησα. Όυτε σου είπα οτι είναι καλοί άνθρωποι, ούτε σου είπα οτι έχεις δίκιο ή άδικο να τους κρίνεις. Στατιστικά, κάποιοι είναι καλοί, διαφορετικά θα ζούσαμε μέχρι τα 35 και θα πεθαίναμε από ελονοσία και φυματίωση, όπως συνέβαινε 100 χρόνια πριν.

Ακόμα και στα εστιατόρια που δεν παίρνω κιμά, είμαι ευγενικός με όλους και τους αντιμετωπίζω θετικά για να με περιποιηθούν. Αν δε με περιποιηθούν, δεν ξαναπατάω. Αυτό είναι το τελικό συμπέρασμα και αν θέλεις κράτησέ το.

Φιλικά,
Π.
__________________
Όποιος είναι ικανός να εκλεγεί δε θα έπρεπε να αφήνεται να κυβερνήσει. -- Douglas Adams
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 15:17.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.