Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Ενημέρωση > Ελλάδα
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Δημοσκόπηση: Συμφωνείτε με τον περιορισμό των μικρών διαδηλώσεων σε μία λωρίδα κυκλοφορίας;
Επιλογές Δημοσκόπησης
Συμφωνείτε με τον περιορισμό των μικρών διαδηλώσεων σε μία λωρίδα κυκλοφορίας;

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 17-08-06, 09:44
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Διαδηλώσεις στο πεζοδρόμιο και σε μια λωρίδα;

Πηγή : Η ΝΑΥΤΕΜΠΟΡΙΚΗ

Παρέμβαση για το θέμα των διαδηλώσεων στο κέντρο της Αθήνας έκανε το πρωί της Τετάρτης ο υπουργός Δημοσίας Τάξεως Βύρων Πολύδωρας.

Με επιστολή του σε πολιτικά κόμματα, εκπροσώπους της τοπικής αυτοδιοίκησης και συνδικαλιστικές οργανώσεις, ο κ. Πολύδωρας προτείνει μικρές σε όγκο διαδηλώσεις, οι οποίες θα καταλαμβάνουν μόνο μια λωρίδα κυκλοφορίας.

Μάλιστα, ο υπουργός κάλεσε σε ευρεία σύσκεψη τους αρμόδιους φορείς στις αρχές Σεπτεμβρίου.

Αντιδράσεις

ΘΕΤΙΚΗ κρίνει ο πρόεδρος του ΕΒΕΑ Κωνσταντίνος Μίχαλος, την πρωτοβουλία του υπουργού Δημόσιας Τάξης, Βύρωνα Πολύδωρα, για την εξεύρεση λύσης στο πρόβλημα που δημιουργείται στην οικονομική και κοινωνική ζωή της πρωτεύουσας από τις διαδηλώσεις που πραγματοποιούνται σχεδόν σε καθημερινή βάση, κυρίως στο κέντρο της Αθήνας.

Eπίσης, υπέρ του περιορισμού των διαδηλωτών τάσσεται και ο Εμπορικός Σύλλογος της Αθήνας. Μάλιστα, ο πρόεδρος του ΕΒΕΑ, έχει ήδη θέσει το θέμα στους υποψήφιους δημάρχους Αθηναίων κατά τις συναντήσεις που είχε το προηγούμενο διάστημα, στο πλαίσιο της προεκλογικής τους εκστρατείας.

Υποβολή προτάσεων

Τέλος, το ΕΒΕΑ έχει σχεδόν ολοκληρώσει τις προτάσεις του για το πώς και πότε θα πρέπει να πραγματοποιούνται οι συγκεντρώσεις και οι πορείες διαμαρτυρίας, κατόπιν μελέτης των αντίστοιχων θεσμικών πλαισίων των άλλων χωρών - μελών της Ευρωπαϊκής Ενωσης και αναμένεται να τις υποβάλει, στην ευρεία σύσκεψη που θα πραγματοποιηθεί στις αρχές Σεπτεμβρίου, μετά την πρωτοβουλία του υπουργού Δημόσιας Τάξης.

Το ΠΑΣΟΚ

Ο υπεύθυνος του Τομέα Αυτοδιοίκησης, Δημόσιας Διοίκησης και Δικαιοσύνης του Πολιτικού Συμβουλίου του ΠΑΣΟΚ Ευάγγελος Βενιζέλος, σχολιάζοντας την επιστολή του υπουργού Δημόσιας Τάξης προς τα κόμματα σχετικά με τις διαδηλώσεις, κατηγόρησε τον Β. Πολύδωρα ότι «κατά τρόπο θεσμικά απαράδεκτο επιχειρεί να εμπλακεί στην προεκλογική αντιπαράθεση των δημοτικών εκλογών της Αθήνας και να υποστηρίξει, με πολιτικά άτεχνο και συνταγματικά επικίνδυνο τρόπο, θέσεις και προτάσεις του υποψηφίου δημάρχου του κόμματός του».

Το δικαίωμα του συνέρχεσθαι προστατεύεται, οργανώνεται και οριοθετείται πλήρως από το Σύνταγμα και την Ευρωπαϊκή Σύμβαση Δικαιωμάτων του Ανθρώπου, είπε ο κ. Βενιζέλος, προσθέτοντας ότι στις ρυθμίσεις αυτές περιλαμβάνονται ήδη και όλες οι αναγκαίες σταθμίσεις, έτσι ώστε και οι πολίτες να μπορούν να διαδηλώσουν ελεύθερα τις απόψεις τους και η ομαλή λειτουργία της κοινωνικοοικονομικής ζωής των πόλεων να προστατεύεται.

Το ΚΚΕ

«Η πρόσκληση του υπουργού Δημόσιας Τάξης επιστρέφεται ως απαράδεκτη», αναφέρει σε ανακοίνωσή του το Γραφείο Τύπου του ΚΚΕ και προσθέτει ότι «η απάντηση του ΚΚΕ είναι σαφής. Η κυβέρνηση να μην επιχειρήσει με κανέναν τρόπο να περιορίσει το δικαίωμα της συλλογικής έκφρασης και της διαδήλωσης».

Το ΚΚΕ αποσαφηνίζει ότι δεν πρόκειται να πάρει μέρος στο διάλογο και σημειώνει ότι «θα συνεχίσουμε να διαδηλώνουμε, να διεκδικούμε, να πορευόμαστε. Η κυβέρνηση και όσοι άλλοι απεργάζονται τέτοιου είδους σχέδια θα βρουν μπροστά τους τις μαζικές οργανώσεις του εργατικού λαϊκού κινήματος, της νεολαίας και όλο το λαό».

Ο Συνασπισμός

Επικρίσεις κατά του υπουργού Δημοσίας Τάξεως Β. Πολύδωρα σχετικά με τις προτάσεις για τις διαδηλώσεις στο κέντρο της Αθήνας διατύπωσε με δήλωσή του ο εκπρόσωπος Τύπου και μέλος της Π.Γ. του ΣΥΝ Ν. Βούτσης. Ο κ. Βούτσης, μεταξύ άλλων, κατηγορεί τον κ. Πολύδωρα ότι λειτουργεί ως επικοινωνιακός μηχανισμός του υποψηφίου δημάρχου Ν. Κακλαμάνη.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 17-08-06, 09:57
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Ας μου επιτραπεί να μιλήσω σαν πολίτης αυτής της πόλης.

Είμαι από εκείνους τους ανθρώπους που έχει κατέβει πολλές φορές σε πορείες διαμαρτυρίας για διάφορα θέματα, συνδικαλιστικά, εθνικά, και διαδήλωσης συμπαράστασης σε άλλους λαούς.

Θα πρέπει εδώ να ξεκαθαρίσουμε και να μην μπλέκουμε, πορείες και συλλαλητήρια δεκάδων χιλιάδων ανθρώπων και πορείες μιας τάξης ανθρώπων με 50-1000 άτομα.

Έχουμε γίνει μάρτυρες απίστευτης καθημερινής ταλαιπωρίας, από την κατάχρηση του δικαιώματος της διαμαρτυρίας. Πριν λίγο καιρό περίμενα στη στάση ένα τρόλεϊ και περίμενα πολύ. Βλέπω την Πανεπιστημίου άδεια, υποθέτω ότι κάτι γίνεται, ώσπου βλέπω κάτι πανό και κάτι σημαίες. Κάθισα και τους μέτρησα και ήταν 47 άτομα, συμβασιούχοι έλεγαν της κάποιας υπηρεσίας.

Ε ΕΛΕΟΣ άνθρωποι, 47 άτομα ταλαιπώρησαν μερικές χιλιάδες Αθηναίους που σχόλασαν και ήθελαν να πάνε σπίτια τους. Μισή ώρα κλειστό ο κεντρικός δρόμος και άλλη μισή όταν ανέβαιναν. Ποιο ‘δικαίωμα του συνέρχεστε’ κύριε Πάγκαλε μου; Θα τους στερούσε κανείς αυτό το δικαίωμα, αν έκαναν όμορφα όμορφα την πορεία τους ΑΝ ΟΧΙ ΣΤΟ ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΟ έστω σε μια λωρίδα του δρόμου, για να τους δούμε και να συμπάσχουμε μαζί τους και να πούμε και μπράβο στον αγώνα τους. Να μην τους καταραστούμε κύριε Βαγγέλη μου, να μην μας κάνουν να αγανακτήσουμε.

Και εντελώς μεταξύ μας κύριε τ. Υπουργέ και βουλευτή Θεσσαλονίκης της αξιωματικής αντιπολιτεύσεως, ρωτήστε και τον πρώην υπουργό Δημοσίας Τάξεως Κο Χρυσοχοίδη , που είχε φέρει το σχέδιο νόμου και που το αποσύρατε προεκλογικά.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 17-08-06, 10:10
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 22:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από xenios

Θα πρέπει εδώ να ξεκαθαρίσουμε και να μην μπλέκουμε, πορείες και συλλαλητήρια δεκάδων χιλιάδων ανθρώπων και πορείες μιας τάξης ανθρώπων με 50-1000 άτομα.
Και με πιο κριτήριο παρακαλώ θα κρίνεται αν μια συγκέντρωση είναι μεγάλη η μικρη ; θα είναι κάποιος με καπαρντίνα και μαύρα γυαλιά που θα μετράει τα άτομα;
Και αν μπει σήμερα ένα πλαφόν 100΄άτομα και μεθαύριο ο άλλος υπουργός κρίνει ότι το πλαφόν πρέπει να ειναι 1000 ή 10000 ή 50000;

Δηλαδή μια ομάδα 100 ατόμων έχει λιγότερο δίκιο από μια ομάδα 100.000 ατόμων ; Οπότε με μια λογική διαίρει και βασίλευε ώστε κάθε φορά να θίγουμε λιγους (πχ δεν θα πάρουν αύξηση όσοι τα ονόματά τους αρχίζουν από Χ) θα έχουμε μικρές πορείες και οπότε λιγότερη ταλαιπωρία!!
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 17-08-06, 10:27
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από amigos
Και με πιο κριτήριο παρακαλώ θα κρίνεται αν μια συγκέντρωση είναι μεγάλη η μικρη ; θα είναι κάποιος με καπαρντίνα και μαύρα γυαλιά που θα μετράει τα άτομα;
Η ελευθερία του ενός τελειώνει εκεί που αρχίζει η ελευθερία του άλλου.

Παρηφρασμένο αυτό να σου εξηγήσω ότι δεν έχεις το δικαίωμα επειδή εσύ διαμαρτύρεσαι, εγώ να ταλαιπωρούμε για χάρη σου.

Αυτό είναι το ελληνικό ανέκδοτο, δεν μας πήρε το εργοστάσιο 50 κιλά ντομάτες κλείνω τον εθνικό δρόμο.

Ε όχι ρε μάγκα μου δεν θα μου κλείσεις την δικιά μου δουλειά γιατί εσύ διαδηλώνεις. Πήγαινε και σπάστα στο Υπουργείο, αλλά άφησε και εμένα να κάνω την δουλειά μου.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 17-08-06, 10:39
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 22:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από xenios
Η ελευθερία του ενός τελειώνει εκεί που αρχίζει η ελευθερία του άλλου.

Παρηφρασμένο αυτό να σου εξηγήσω ότι δεν έχεις το δικαίωμα επειδή εσύ διαμαρτύρεσαι, εγώ να ταλαιπωρούμε για χάρη σου.
Σωστά, τόσος κόσμος ήθελε να πάει στίς δουλειές του ή στο πανεπιστήμιο να διαβάσει (μαζί και ο Χριστόδουλος) στις 16 Νοεμβρίου 1973 και τις προηγούμενες μέρες όπου κάποιοι αλήτες κλείναν τους δρόμους

Και πριν πέσεις να με φας για αυτό το ακραίο παράδειγμα απλά πες μου ποιός θέτει τα κριτήρια!!
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 17-08-06, 10:58
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από amigos
Και πριν πέσεις να με φας για αυτό το ακραίο παράδειγμα απλά πες μου ποιός θέτει τα κριτήρια!!
(Μπα εσύ δεν τρώγεσαι με τίποτα :-)

Πριν γίνει μια διαδήλωση, πάνε στο Δημοσίας Τάξεως και ζητάνε την σχετική άδεια. Μαζί με την άδεια μπορούν να δηλώσουν και το πιθανό αριθμό των συμμετοχών και ανάλογα να κριθεί ποιόν δρόμο θα ακολουθήσουν, πόσες λωρίδες θα κλείσουν κλπ.

Αν για παράδειγμα γίνεται διαδήλωση για τον Λίβανο και ενάντια στα γνωστά γεράκια, ασφαλώς δεν τίθεται θέμα λωρίδων αλλά δρόμου.

Όταν πας σαν τους 50 απολυμένους της τάδε εταιρείας, δεν θέλει και πολύ μυαλό ότι μιλάμε για μικρή συγκέντρωση.

Μίλτο να επαναλάβω, σε καμιά περίπτωση δεν επιθυμώ ούτε κατά διάνοια, την φίμωση των πολιτών, εγώ είμαι αυτός που διαμαρτύρομαι στην άλλη συζήτηση στο Club Eργασία, γιατί σήμερα οι νέοι δεν αντιδρούν στην κατάφωρη παραβίαση των εργατικών δικαιωμάτων. Και δεν ξεκίνησα την συζήτηση εκεί για να μην το συνδέσουμε με φίμωση εργατικών διεκδικήσεων.

Ο σεβασμός στους άλλους πολίτες είναι η βάση της άποψης μου.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 17-08-06, 13:24
Το avatar του χρήστη Einstein
Einstein Ο χρήστης Einstein δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 22-04-23 17:21
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Σίγουρα είναι ταλαιπωρία για τους υπόλοιπους μια μικρή διαδήλωση 50-100 ατόμων να ταλαιπωρούν οδηγούς και άλλους πολίτες που θέλουν να μετακινηθούν και δεν μπορούν γιατί αυτοί οι ολίγοι αποφάσισαν να κλείσουν τους δρόμους.

Δεν μιλάμε για μεγάλες συγκεντρώσεις - που έχουν ενημερωθεί και οι πολίτες πριν για τον προγραμματισμό τους και ξέρουν πως να αντιδράσουν, αλλα για μικρές συγκεντρώσεις ολίγων ατόμων - πρέπει να το τονίσουμε αυτό για να μην υπάρξει παρανόηση.
__________________
Γιώργος Γκ.
Backup not found: (A)bort, (R)etry, (P)anic!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 17-08-06, 20:42
elbereth Ο χρήστης elbereth δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 19-10-12 17:14
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από xenios
Αν για παράδειγμα γίνεται διαδήλωση για τον Λίβανο και ενάντια στα γνωστά γεράκια, ασφαλώς δεν τίθεται θέμα λωρίδων αλλά δρόμου.

Όταν πας σαν τους 50 απολυμένους της τάδε εταιρείας, δεν θέλει και πολύ μυαλό ότι μιλάμε για μικρή συγκέντρωση.

Καλησπέρα,
για άλλη μια φορά θα διαφωνήσω μαζί σου :-)
Οι 50 απολυμένοι καλά θα κάνουν ίσως να κλείσουν ολόκληρο το δρόμο. Και τούτο και τούτο διότι αφενός αφορά στην ίδια την επιβίωσή τους αφετέρου, δε και ακόμη βασικότερα απευθύνεται σε αρμόδιες αρχές και φορεις η διαμαρτυρία τους και μπορεί να έχει αποτέλεσμα.
Αντίθετα η πορεία για το Λίβανο, καταχρηστικά κλείνει όλο το δρόμο, και τούτο διότι παρά τις ιδεαλιστικές, αθρωπιστικές και λοιπές αγαθές καταβολές της, είναι άνευ αντικειμένου. Θα μπορούσαν κάλλιστα να συγκεντρωθούν οι διααρτυρόμενοι σε ένα γήπεδο. Το να ταλαιπωρούν τους συμπολίτες τους είναι άνευ αντικειμένου, καθώς δεν μπορεί να γίνει κάτι, αλά ούτε και υπάρχει στην Ελλάδα κάποιος αρμόδιος φορέας για να κάνει κάτι. Αν διαμαρτύρονταν στο Τελ Αβίβ, στην Ουάσιγκτον, έστω στο Λονδίνο θα είχε ίσως ένα νόημα, αλλά εδώ, τι νόημα έχει το κλείσιμο των δρόμων πέραν της πρόκλησης ταλαιπωρίας και οικονομικής ζημίας στους Έλληνες;

Ελβερέτη
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 00:58.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.