Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Φιλοσοφία
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #16  
Παλιά 24-01-10, 22:55
Το avatar του χρήστη Nelly
Nelly Ο χρήστης Nelly δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 09-05-12 11:04
Φύλο: Γυναίκα
Αρχική Δημοσίευση από mystakid Εμφάνιση μηνυμάτων
(πνευματοκατάληψη)
Εδώ κολλάει το "αυθυποβολή" που είπες νωρίτερα. Μου θύμισες τα περίφημα stigmata, που εμφανίζουν διαταραγμένοι χριστιανοί.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 24-01-10, 23:00
Το avatar του χρήστη mystakid
mystakid Ο χρήστης mystakid δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-02-24 21:42
Φύλο: Άντρας
με την αυθ-υποβολή (αυτο-υποβολή) η ενέργεια περιορίζεται στο εσωτερικό του εαυτού. Η πνευματο-κατάληψη είναι είσοδος πνεύματος στο σπίτι μας και κατάληψη, δλδ επιρροή από εξωγενή παράγοντα σε σύγκριση με την αυθυποβολή. Η ''άλλη - διαφορετική'' φωνή, αυτό μαρτυρεί.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 24-01-10, 23:15
Το avatar του χρήστη Nelly
Nelly Ο χρήστης Nelly δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 09-05-12 11:04
Φύλο: Γυναίκα
Αρχική Δημοσίευση από mystakid Εμφάνιση μηνυμάτων
Η πνευματο-κατάληψη είναι είσοδος πνεύματος στο σπίτι μας και κατάληψη
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 24-01-10, 23:18
Το avatar του χρήστη mystakid
mystakid Ο χρήστης mystakid δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-02-24 21:42
Φύλο: Άντρας
τόπα απλά... υπάρχει κάποιο πρόβλημα;
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 24-01-10, 23:22
Το avatar του χρήστη Nelly
Nelly Ο χρήστης Nelly δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 09-05-12 11:04
Φύλο: Γυναίκα
Η διατύπωσή σου ήταν μια χαρά.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 24-01-10, 23:24
Το avatar του χρήστη mystakid
mystakid Ο χρήστης mystakid δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-02-24 21:42
Φύλο: Άντρας
...τα μάτια βλέπουν; ή το εγώ μέσα από αυτά; τα αυτιά ακούνε; ή το εγώ διαμέσου αυτών των οργάνων; κοκ. με όλο το σώμα κάτι σαν οικία με θυρίδες επικοινωνίας, τα αισθητήρια.... έχεις άλλη γνώμη;
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 24-01-10, 23:31
Το avatar του χρήστη Nelly
Nelly Ο χρήστης Nelly δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 09-05-12 11:04
Φύλο: Γυναίκα
σε ρωτώ: γιατί στο δικό μου σπίτι δεν έχει μπει ποτέ κανένα πνεύμα και δεν έχει κάνει κατάληψη;
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 24-01-10, 23:45
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Wallace Εμφάνιση μηνυμάτων
Ποιά είναι βρε Γλίδορα η διαφορά πνευματιστή και μενταλιστή και με έχεις φάει;
Πνευματισμος ειναι η επικοινωνια με τα πνευματα

Μενταλισμος ειναι ταχυδαχτυλουργικο τεχνασμα που εχει να κανει με υποτιθεμενη τηλεπαθεια και "διαβασμα" σκεψης.
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην Gildor για αυτό το μήνυμα:
Wallace (25-01-10)
  #24  
Παλιά 24-01-10, 23:48
Το avatar του χρήστη mystakid
mystakid Ο χρήστης mystakid δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-02-24 21:42
Φύλο: Άντρας
...μην παίρνεις προσωπικά την ερώτηση και δεν ρωτώ με τη σειρά μου για να έχω μια απάντηση, αλλά έτσι... διάλογος να γίνεται (προς ξεκαθάρισμα εννοιών).

Δεν βρέθηκες ποτέ, εκτός εαυτού; δεν έκανες ποτέ, κάτι που δεν ήθελες;

...στη συγκεκριμμένη όμως περίπτωση που συζητάμε, οι ίδιοι οι ασθενείς το επέτρεψαν και συνεπώς έδωσαν το δικαίωμα με την ύπνωσή τους, ώστε το σώμα τους να χρησιμοποιηθεί ως εργαλείο επικοινωνίας με τον γιατρό που ζητούσε (ή νόμιζε πως βρήκε) την αλήθεια.

Με διαφορετική φωνή (από αυτήν του ασθενούς)... εξέφραζαν λόγους σοφίας....
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 25-01-10, 00:01
Το avatar του χρήστη Nelly
Nelly Ο χρήστης Nelly δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 09-05-12 11:04
Φύλο: Γυναίκα
Αρχική Δημοσίευση από mystakid Εμφάνιση μηνυμάτων
...μην παίρνεις προσωπικά την ερώτηση και δεν ρωτώ με τη σειρά μου για να έχω μια απάντηση, αλλά έτσι... διάλογος να γίνεται (προς ξεκαθάρισμα εννοιών).
προσωπική την έκανα εγώ ακριβώς για να γίνει διάλογος, όχι για να μεταφέρω το θέμα στα δικά μας.

Αρχική Δημοσίευση από mystakid Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν βρέθηκες ποτέ, εκτός εαυτού; δεν έκανες ποτέ, κάτι που δεν ήθελες;
Η ερώτηση διαβάζεται πολυεπίπεδα. Επειδή όμως εδώ δεν μιλάμε για στιγμές της καθημερινότητας αλλά για... πνευματοκαταλήψεις, όχι, δεν έχω βρεθεί ποτέ εκτός εαυτού. Έχω χειριστεί καταστάσεις λάθος αλλά ήταν απόρροια έλειψης διορατικότητας ή παρόρμησης. Αυτή η παρόρμηση, παρακαλώ, να μην παρερμηνευθεί. Ποτέ δεν έχω φθάσει σε σημείο να μην αναγνωρίζω τον εαυτό μου. Είμαι πολύ λογική για να το πάθω.

Αρχική Δημοσίευση από mystakid Εμφάνιση μηνυμάτων
...στη συγκεκριμμένη όμως περίπτωση που συζητάμε, οι ίδιοι οι ασθενείς το επέτρεψαν και συνεπώς έδωσαν το δικαίωμα με την ύπνωσή τους,
Ακριβώς. Τίποτα δεν καλλιεργείται σε άγονο έδαφος.


Εν ολίγοις, λέμε το ίδιο πράγμα. Καταλήγουμε στο ίδιο σημείο, μόνο που εγώ το κάνω διά της ειρωνίας και εσύ διά της μαιευτικής μεθόδου. Είμαστε και οι δυο σωκρατικοί, φίλε μου.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 25-01-10, 00:36
Το avatar του χρήστη mystakid
mystakid Ο χρήστης mystakid δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-02-24 21:42
Φύλο: Άντρας
...στο παράδειγμα που έφερε ο Βαγγέλης, η γυναίκα είχε πραγματικό πρόβλημα και αφού δεν έβρισκε αλλού λύση, τόλμησε να αφεθεί στην ύπνωση, από τον επιστήμονα ψυχίατρό της (και όχι άμεσα σε τσαρλατάνους, μάγισσες και χαρτορίχτρες...).

Ο γιατρός από την άλλη, μέσα στο φιλαλήθες πνεύμα του (μη κατακριτέα η αφετηρία) διολίσθησε αντί (να ανέλθει) στην ανεύρεση της αιτίας σε πνευματική - ψυχική σφαίρα, (κατήλθε) στην πνευματιστική εμπειρία (επίκληση ''ανώτερων δασκάλων - πνευμάτων'', μετενσαρκώσεις - μετεμψυχώσεις διαφορετικοί όροι... κλπ)... γινόμενος αφορμή (με πνευματικό κόστος) η ασθενής του και όχι μόνο, να πνευματοκαταλαμβάνονται, ως διάμεσοι.
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 25-01-10, 00:58
Το avatar του χρήστη Nelly
Nelly Ο χρήστης Nelly δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 09-05-12 11:04
Φύλο: Γυναίκα
Βέβαια, ο Βάις, μετά την -με βάση το άρθρο- επιτυχημένη εναλλακτική θεραπεία στην οποία υπέβαλε την ασθενή, θα καμαρώνει και που δεν την έβαλε στο λούκι των απανωτών συνεδριών και που δεν τη φόρτωσε με χάπια.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nelly : 25-01-10 στις 01:26
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 25-01-10, 17:05
Το avatar του χρήστη Wallace
Wallace Ο χρήστης Wallace δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 13-09-20 19:50
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Nelly Εμφάνιση μηνυμάτων
Βέβαια, ο Βάις, μετά την -με βάση το άρθρο- επιτυχημένη εναλλακτική θεραπεία στην οποία υπέβαλε την ασθενή, θα καμαρώνει και που δεν την έβαλε στο λούκι των απανωτών συνεδριών και που δεν τη φόρτωσε με χάπια.
Ο Βάις τη θεραπεία αυτή την έκανε κάπου στο 1975. Το πρώτο του βιβλίο "Πολλοί δάσκαλοι, πολλές ζωές" το έγραψε κάπου στο 1980. Έκτοτε έχει δουλέψει την αναδρομή με πάνω από 5.000 ασθενείς. Και είναι από τα βασικά του επιχειρήματα το γεγονός ότι τα συμπτώματα των ασθενών υποχωρούν αμέσως μετά τις συνεδρίες, κάτι που στη βιβλιογραφία δεν συναντάται μετά από όνειρα και αυθυποβολές.

...τώρα για τα χάπια, ειλικρινά πιστεύω ότι οι ψυχίατροι δεν έχουν κανένα πρόβλημα να τα μοιράζουν αφειδώς. Στη συγκεκριμένη περίπτωση δεν ξέρω να σου πω.

Να σας γράψω και κανένα κειμενάκι για να έχουμε να πορευόμαστε...
(Μηνύματα από τους Δασκάλους, σελ. 14-15)
"Στις επιστολές που παίρνω και στις προσωπικές επικοινωνίες κατακλύζομαι συχνά από εκκλήσεις για περισσότερα μηνύματα από τους Δασκάλους. "Έμαθες περισσότερα""Εξακολουθείς, να έχεις επαφή μαζί τους;""Τι άλλο έχεις μάθει;"
Η απάντηση είναι ναι. Η απάντηση είναι αυτό το βιβλίο. Έχω μάθει πολλά μέσω άλλων ασθενών, από τα ταξίδια μου και από τους δικούς μου διαλογισμούς.
Έχω επίσης συνειδητοποιήσει ότι πρέπει να κατανοούμε σε ένα βαθύτερο επίπεδο τις εμπειρίες μας. (...) Συνδέοντας τα παλιά και τα καινούργια, έχω συνειδητοποιήσει ότι αναπτύχθηκε και μας παραδόθηκε μια εντελώς νέα φιλοσοφία. Στο κέντρο της βρίσκεται η αγάπη. Πιστεύω πως εμείς, ως ανθρώπινα όντα, είμαστε έτοιμοι να την αποδεχτούμε.
Τα τελευταία τριάντα χρόνια ιδιαίτερα, αναζητούμε τη σταθερόττηα αναβιώνοντας την αρχαία σοφία, λες και η τόσο μεγάλη επιστημονική και τεχνολογική πρόοδος μας έχει κάνει να χάσουμε την ισορροπία μας. Ευτυχώς, έχουμε επίσης αυτή την αρχαία σοφία, για να απορρίψουμε ξεπερασμένες δεισιδαιμονίες και μύθους. Η συνειδητότητά μας έχει τελικά εξελιχθεί σε αποδοχή αυτής της φιλτραρισμένης σοφίας αιώνων.
Κολυμπάμε μέσα στη θάλασσα της Νέας Εποχής, της ολιστικής προσέγγισης και της πνευματικής αντιληπτικότητας, που φαίνεται ότι έχει υπερχειλίσει τα φράγματα των παλαιών πεποιθήσεων και της περιρισμένης συνειδητότητας. Η απόδειξη υπάρχει παντού. Η Νέα Σκέψη καθιερώνεται πλέον.
Τα Εθνικά Ιδρύματα Υγείας χρηματοδοτούν μελέτες σχετικά με το βελονισμό, τη βοτανοθεραπεία, την ύπνωση και τις διαφοροποιημένες καταστάσεις συνειδητότητας. (...) Οι διαφημιστικές εταιρείες προωθούν διεθνώς προϊόντα που χρησιμοπιοούν ως μέσο πώλησης τη μετενσάρκωση, κινηματογραφικές ταινίες και τηλεοπτικά προγράμματα προσφέρουν θέματα της Νέας Εποχής σε εκατομμύρια θεατές που ενδιαφέρονται.
Γιατί συμβαίνει αυτό;(...)
Η τεχνολογία μπορεί να χρησιμοποιηθεί για καλούς ή για κακούς σκοπούς. Μόνο όταν χρησιμοπιοείται με φώτιση, σοφία και ισορροπία μπροεί πραγματικά να μας βοηθήσει. Πρέπει να ανακαλύψουμε τη σωστή ισορροπία."

Μήπως ψήνεται καμία επανάσταση και δεν το έχουμε πάρει πρέφα; (το βιβλίο αυτό είναι του 2000)
__________________
Zu Risiken und Nebenwirkungen fragen Sie Ihren Arzt oder Apotheker.
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 25-01-10, 17:25
Το avatar του χρήστη Wallace
Wallace Ο χρήστης Wallace δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 13-09-20 19:50
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
(Μηνύματα από τους Δασκάλους, σελ. 200-1)

"Από την έρευνα και την εμπειρία μου με χιλιάδες ασθενείς και από τις έρευνες που έχω κάνει σχετικά με τις ικανότητες μερικών από τα πλέον προικισμένα ψυχικά μέντιουμ, προκύπτει ότι δεν έιμαστε μόνοι στο σύμπαν. Πέρα από τη φυσική μας διάσταση, ο "αόρατος"κόσμος φαίνεται ότι κατοικείται από μυριάδες πνεύματα που έχουν διαφορετικές ικανότητες και εξέλιξη. Κάποια είναι εξαιρετικά εξελιγμένα και άλλα πολύ λιγότερο. Μερικά έχουν ζήσει χζωές πάνω στη γη και βρίσκονται στο ενδιάμεσο στάδιο, μεταξύ των ζωών. Άλλα έχουν ἁποφοιτήσει"και δεν χρειάζεται να επιστρέψουν, εκτός και αν το επιλέξουν προκειμένου να βοηθήσουν την ανθρωπότητα. Άλλα πάλι δεν έχουν ενσαρκωθεί στον φυσικό μας κόσμο και μας βοηθούν από την άλλη πλευρά. Δεν έχει σημασί αν τους αποκαλούμε πνεύματα ή αγγέλους ή οδηγούς. Υπάρχουν πολλά στοιχεία για την ύπαρξή τους, τα οποία έχουν συγκεντρωθεί από πολλές διαφορετικές θρησκείες και διάφορους πολιτισμούς στο πέρασμα των αιώνων.
(...)
Εξακολουθώ να εκπλήσσομαι από την ομοιότητα των γνώσεων που μου μεταφέρουν οι ασθενείς μου όσο βρίσκονται σε βαθιά χαλάρωση ή ύπνωση. Άτομα που έχουν εγκαταλείψει το γυμνάσιο, πυρηνικοί φυσικοί, δικηγόροι και επαγγελματίες αθλητές μου λένε τα ίδια πράμγατα για την πνευματική κατάσταση και για το σκοπό μας πάνω στη γη. Αυτό προσδίδει αρκετή αξιοπιστία στις εμπειρίες τους.
Θέλω για άλλη μια φορά να τονίσω ότι αυτές οι διαπιστώσεις είναι κλινικές και έχουν συγκεντρωθεί από πολλές εκατοτνάδες ασθενείς. Η τόσο μεγάλη ομοιότητα και οι τόσοι συσχετισμοί συνιστούν ένα πολύ αξιόπιστο στατιστικό δείγμα."

Ο Βάις προφανώς αισθάνεται ακόμα επιστήμονας, ή τουλάχιστον υπό αυτή την ιδιότητα πουλάει καλύτερα αυτό που πουλάει.
__________________
Zu Risiken und Nebenwirkungen fragen Sie Ihren Arzt oder Apotheker.
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 26-01-10, 00:46
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από mystakid Εμφάνιση μηνυμάτων
...εχθές, βλέποντας τους επισκέπτες της βάσης, παρατήρησα (και μούκανε εντύπωση) πως πάνω από 10%, έβλεπαν την σελίδα: ποιος/ποιά ήσουν στην προηγούμενη ζωή.... και αν μπορεί να συνδεθεί με το παρόν, δεν ξέρω κατά πόσο συμβαδίζει η ανεύρεση του Φωτός με την στροφή - ροπή προς τη θεωρία των σκιών... είναι η περιέργεια; η έξαψη της φαντασίας; το εγώ;
Το Σαββατο ο Χαρδαβελας ειχε σχετικη εκπομπη, οποτε πιθανοτατα ξεκινησε ενα τετοιο συντομο trend που εκανε πολλους να ψαξουν γι' αυτο στο ιντερνετ
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 26-01-10 στις 01:07
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην Gildor για αυτό το μήνυμα:
mystakid (26-01-10)
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 20:33.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.