Θέμα: Ρήσεις.
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #2  
Παλιά 08-11-13, 17:10
Το avatar του χρήστη justin
justin Ο χρήστης justin δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 01-02-24 08:20
Φύλο: Άντρας
Ζήσε Μάη μου.

Ακούμε συχνά το ζήσε Μάη μου να φας τριφύλλι, ή ζήσε Μάη μου να φας τριφύλλι και το Αύγουστο σταφύλι.
Σε κάθε περίπτωση, αυτός που το λέει θέλει να δηλώσει αυτό που δεν μπορεί να πραγματοποιηθεί. Όμως δεν χρησιμοποιεί σωστά αυτή τη φράσει, το σωστό είναι, «Ζήσε γαϊδούρι μου ως τον Μάη να φας τριφύλλι» ή ζήσε μαύρε μου, πουλάρι μου κλπ.

Ο φτωχός αγρότης που είχε ένα γαϊδουράκι ή ένα βόδι (μαύρος) και δεν είχε να το ταΐσει τον χειμώνα με τα χιόνια, το παρακαλούσε να ζήσει, να αντέξει ως το Μάιο που θα βγει το τριφύλλι για να φάει και του έλεγε τη γνωστή φράση: "Ζήσε γαϊδούρι μου ως τον Μάη να φας τριφύλλι"
Βλέπετε αυτό το ζώο ήταν το δεξί του χέρι, μ’ αυτό θα όργωνε το χωράφι, θα μετέφερε τις ελιές στο ελαιοτριβείο, τα διάφορα κηπευτικά κι’ ένα σωρό άλλες δουλειές.
Πολλές φορές τα ζώα αυτά ήταν δυο, το ζευγάρι. Έλεγαν λοιπόν αύριο θα πάω να κάνω ζευγάρι, ή καιρός για ζευγάρι, για όργωμα δηλαδή.
Τα ζώα ήταν το ένα δίπλα στο άλλο δεμένα με κάποιο ξύλινο εργαλείο που το έλεγαν ζυγό, στο κέντρο του δε, βρισκόταν το αλέτρι.

Ένα ανέκδοτο, για πολλούς λαϊκή ρήση, σχετικό με το ζυγό.
Μια φορά ένα καλοκάγαθο αντρόγυνο προσπαθώντας να βάλει το ζυγό στα ζώα ο άντρας, διαπίστωσε πως ο ζυγός δεν έφτανε. (τα ζώα ήταν λίγο μακριά το ένα από το άλλο) λέει λοιπόν απορημένος στην γυναίκα του «κι’ εδά Μαρία που δεν φτάνει ο ζυγός» κι’ εκείνη αφού σκέφτηκε για λίγο του απαντά «στο νερό και κόπανο» δηλαδή να βάλει τον ζυγό μέσα στο νερό και χτυπώντας τον να μεγαλώσει κι’ έτσι να φτάσει στο λαιμό των ζώων.
__________________
Έως αν τον έτερον προπέσειν
Απάντηση με παράθεση