Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #6  
Παλιά 05-07-11, 23:38
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Nelly Εμφάνιση μηνυμάτων
Ξένιε, γιατί η γνώση να μην έρχεται μέσω των αισθήσεων; Στο μύθο, η αίσθηση είναι η βάση της ανακάλυψης των όντων.
υγ: ξέρουμε κάτι άλλο για το βίντεο; μου φαίνεται πολύ παλιό.
Μόνο των αισθήσεων; Αν το περιορίσουμε εκεί, θα μας οδηγήσει, πιθανότατα, αλλού. Οι αισθήσεις, μαζί με τις γνώσεις, την παιδεία και την αντίληψη του καθένα, μας δίνει την κατεύθυνση της αλήθεια.

Η υπέρτατη αλήθεια, δεν έχει άμεση σχέση με τον θεό, τουλάχιστον στον συγκεκριμένο Πλατωνικό λόγο.

Κάτω από συγκεκριμένες συνθήκες, μερικοί άνθρωποι, μάλλον οι περισσότεροι, δεν έχουν τα εφόδια να δουν την αλήθεια.
Στον επίλογο του αποσπάσματος που έστειλα, λέει σε μετάφραση : «Κι όποιον θα επιχειρούσε να τους λύσει από τα δεσμά και να τους ανεβάσει επάνω, αυτόν, αν μπορούσαν με κάποιον τρόπο να τον πιάσουν στα χέρια τους και να τον σκοτώσουν, δεν θα τον σκότωναν;»

Όταν πριν πολλά χρόνια, διάβαζα το συγκεκριμένο απόσπασμα από την «Πολιτεία», με συγκλόνισε αυτό.

Σε μερικούς ανθρώπους, είναι τόσο ριζωμένες λανθασμένες απόψεις, που κάθε προσπάθεια, δείξεις στον άλλο μια διέξοδο, θα σε θεωρήσει ή τρελό, ή φανατικό ή θα σε πετροβολήσει.

Πόση αλήθεια αντέχουν οι άνθρωποι;

Αρχική Δημοσίευση από Nelly Εμφάνιση μηνυμάτων
υγ: ξέρουμε κάτι άλλο για το βίντεο; μου φαίνεται πολύ παλιό.
Δυστυχώς δεν έχω κανένα στοιχείο Βέβαια υπάρχουν τελικά αρκετά βιντεάκια που προσεγγίζουν την αλληγορία της σπηλιάς, εδώ, εδώ και εδώ.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση