Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1825  
Παλιά 07-06-11, 20:58
Το avatar του χρήστη Nikoscot
Nikoscot Ο χρήστης Nikoscot δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-01-17 16:24
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:


Ένας φοβερός blues τραγουδιστής που πέθανε σε μικρή ηλικία 41 ετών (Ιανουάριος 20, 1952 - Ιούνιος 13, 1993).
Λόγω ενός ατυχήματος που είχε μικρός (έτρεχε σε αγώνες drag) με αποτέλεσμα πολλά πλευρά σπασμένα, σχεδόν ολική αναδόμηση του προσώπου του και τρυπημένους πνεύμονες, η υγεία του ήταν πάντα προβληματική όσο ζούσε.
Έκανε χρήση ναρκωτικών αλλά πιθανότερο λόγω του ότι έμενε σχεδόν πάντα άϋπνος γιατί φοβόταν ότι θα πεθάνει στον ύπνο του (όπως και πέθανε ένα βράδυ από καρδιακή προσβολή).
Πάντως για να το ελαφρύνω(!!!!!!) και λίγο η μάνα μου μας έλεγε οτι όταν ήταν μικρή ζούσε στο χωριό της ένας γέρος άνθρωπος που όλοι οι συγχωριανοί λέγανε ότι είναι προφήτης και μια μέρα αυτός ο άνθρωπος είπε ότι κάποτε θα ξεσηκωθούν όλοι οι Campbells και θα σκοτώσουν όλους τους MacKenzies! (και εγώ MacKenzie είμαι από την μεριά της μάνας μου )

Το τραγούδι αυτό "When the Levee Breaks" γράφτηκε το 1929 από το ζευγάρι Kansas Joe McCoy και Memphis Minnie για τα προβλήματα που προκάλεσε η πλημμύρα του ποταμού Μισισιπί το 1927.
__________________
"We are all in the gutter, but some of us are looking at the stars." Oscar Wilde

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nikoscot : 07-06-11 στις 21:05
Απάντηση με παράθεση