Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #2  
Παλιά 22-01-08, 12:43
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Συζήτηση για την αρχαία ελληνική τεχνολογία

Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Μην το γελάτε. Ο Δαίδαλος δεν ήταν μυθικό πρόσωπο, αλλά ιστορικό, δυστυχώς έχουν μείνει ελάχιστες αναφορές στην ιδιοφυΐα του στις κατασκευές και στις εφευρέσεις του.
τι στοιχεια εχουμε;

Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν ήταν μόνο ο Tάλως ή η πτητική μηχανή του, στην Σικελία που κατέφυγε, μετά την Κρήτη, είχε κάνει μια σειρά εφευρέσεων, που μόνο ο θρύλος έχει διασώσει.
Το οτι ο Δαιδαλος ηταν ιστορικο προσωπο δε σημαινει οτι ηταν και οι εφευρεσεις που αναφερουν οι μυθοι.. παντως το οτι υπηρχαν απο τοτε 'αυτοματα' (πρωτογονα ρομποτ) το επιβεβαιωνει ο καθε ιστορικος και μηχανικος

Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχω γράψει ένα μικρό βιβλιαράκι που μπορείτε να βρείτε εδώ, αναφέροντας, θέματα επιτεύγματα, τα οποία ήταν αδύνατον να τα κατασκευάσουν άνθρωποι, εκείνες τις εποχές, με τις περιορισμένες γνώσεις που κακώς νομίζουμε ότι είχαν.
Δεν ειναι μονο οι γνωσεις, αλλα και η φαντασια. Η φαντασια ειναι περα απο την τεχνολογια και τις γνωσεις. Αν μετα απο 300 χρονια εξαφανιστουμε και ερθουν οι Αρειανοι και προσπαθησουν να αναπλασουν τον πολιτισμο μας μεσα απο τα βιβλια και τις ταινιες, θα υποθεσουν οτι εχουμε αποικισει πλανητες και ειχαμε οπλα λειζερ αλλα και οτι ειχαμε προφητεψει τον ερχομο τους :Ρ

Καποια πιο βατα πραγματα φαινονται απιστευτα στην εποχη μας.. πχ δυσκολευομαι να πιστεψω οτι ο πρωτος υπολογιστης κατασκευαστηκε στις αρχες του 20ου αιωνα (και οκ, δε μιλαω για τη μηχανη του Πασκαλ ή της Άντα), οτι η γλώσσα C υπάρχει απο τη δεκαετία του 60, οτι ο Νταβίντσης είχε σχεδιάσει πρωτόγονα τανκς και ρομπότ και οτι καποιος αρχαιος Ελληνας υπολογισε τη διαμετρο της γης οχι με καποια τεχνολογικα μεσα, αλλα με απλη γεωμετρια!!

Το παν ειναι η φαντασια... και το να αποδιδουμε τα παντα σε 'χαμενη υπερτεχνολογια' (και πολυ περισσοτερο σε εξωγηινους η θεοτητες) ισως αδικει τη φαντασια των προγονων μας
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 22-01-08 στις 12:54
Απάντηση με παράθεση