Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #4  
Παλιά 22-08-14, 15:24
fifisrikos Ο χρήστης fifisrikos δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Φύλο: Άντρας
ειχα την ευχαριστηση να γνωρισω απο κοντα τον συναδερφο Μ.Καλογερακη στο σπιτι και στο εργαστηριο του στην κρητη.

διαπιστωσα πως αυτος ο ανθρωπος ειναι σπουδαιος σε πολλα θεματα.
ειναι ο πιο οξυδερκης ανθρωπος που εχω συναντησει στην ζωη μου.
φιλικος, προθυμος να δειξει, να εξηγησει τις εφευρεσεις και τις κατασκευες του.

αυτοι που τον γνωριζουν καταλαβαινουν πως το εργο του ειναι σημαντικο.
ο τροπος ζωης του και ο τροπος σκεψης του ειναι παραδειγματικα.
τα εργα του σαν εφευρετης τα θαυμασα.

εκανα βολτα με το παπακι του που καιει το βιοκαυσιμο.
η αληθεια ειναι πως μολις πηγα να ανοιξω γκαζι μου εσβησε αλλα μετα πηγαμε βολτα με αυτο δικαβαλο, κανενα προβλημα, το μηχανακι που εκαιγε το βιοκαυσιμο ειχε ροπη, ηθελε μονο λιγο ζεσταμα στην αρχη διοτι αυτο το "δωρεαν" καυσιμο δεν εχει οκτανια οπως η βενζινη.
ακομα ειδα το ηλεκτροκινητο τετρατροχο οχημα που εφτιαξε, με αυτο δεν πηγα βολτα αλλα εκανα ενδοσκοπηση του οχηματος μεσα στο εργαστηριο.

ειδα στην ταρατσα του φωτοβολταϊκα 10KW και 2 ανεμογγενητριες, την μια την εφτιαξε μονος του.
ειδα στο μηχανοστασιο του σπιτιου του τα μεγαλα χειροποιητα ινβερτερ που παρεχουν ενεργεια στο σπιτι του, δικης του κατασκευης.
και εγω φτιαχνω ινβερτερ-εναλλακτες αλλα τα δικα του τα θαυμασα.

ειδα τους αντιδραστηρες υδρογονου και τα τροφοδοτικα τους. τι να πω, ειναι ανωτερα απο τα δικα μου σε διαστασεις και αποδοση...

εαν δεν εχει ενας ανθρωπος τις γνωσεις και την ικανοτητα να καταλαβει το μεγαλειο το πνευματος, ευκολα μπορει να βγαλει λανθασμενα συμπερασματα βλεποντας ενα βιντεο-ρεπορταζ.

ο Μ.Καλογερακης ειναι 100% αληθινος, αυτα που παρουσιαζει ειναι εργο πραγματικο που μπορει να εντυπωσιασει επιστημονες. βεβαιωνω πως οτι ειδα στο εργαστηριο σχετικα με μηχανικα, ηλεκτρονικα, χημικα, ειναι εργα δικα του, εφευρεσεις μοναδικες στον ελληνικο χωρο.

εαν καποιοι δεν καταλαβαινουν την σπουδαιοτητα να μπορει ενα σπιτι/οικογενεια να εχει αυτονομη ενεργεια ηλεκτρισμο, βιοκαυσιμο, υδρογονο, Α.Π.Ε.
ε τοτε ας μην παραδειγματιστουν απο αυτον. αλλωστε δεν ειναι ολοι εφευρετες ηλεκτρονικοι και πολυμηχανοι ανθρωποι σαν αυτον.

θεωρω τιμη μου που συναντησα και μιλησα με αυτον τον σπουδαιο ανθρωπο. μακαρι να ηταν περισσοτεροι ανθρωποι σαν αυτον.
_

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fifisrikos : 22-08-14 στις 15:28
Απάντηση με παράθεση