Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #4  
Παλιά 17-01-18, 18:04
Nasos Liagos
Guest
 

Αν και ο Στέλιος δεν είναι πια μαζί μας, θα ήθελα να κάνω μερικές διευκρινήσεις γιατί το μήνυμα αυτό φαίνεται και στο Google και δεν μ'αρέσει όποτε το βλέπω.

Στις αρχές του 1990 όταν πρωτοήρθε το Fidonet από τη Θεσσαλονίκη στην Αθήνα, για κάποιο λόγο που δεν μπορώ να θυμηθώ τώρα, σε κάποιους δεν μας άρεσε (κακώς βέβαια, όπως αποδείχθηκε στο μέλλον). Κάποιοι απ'αυτούς τους κάποιους (εγώ, ο Μαγλαράς, ο Στέλιος και ο Ζαβαλάρης) αποφασίσαμε να κάνουμε κάτι αντίστοιχο. Ο Σπηλιώτης, ο οποίος ήταν γνωστός του Στέλιου και πριν "γίνει" Oops (αφού μιλάμε για εποχές πριν καν την Teledata), προσφέρθηκε να φτιάξει το αντίστοιχο software.

Έτσι λοιπόν γεννήθηκε το HellasNet, το οποίο νομίζω δεν απέκτησε στη σύντομη ζωή του περισσότερους από αυτούς τους τέσσερις κόμβους. Κάναμε λοιπόν τότε την "επανάστασή" μας, μας βγήκε ο καημός, και μετά βαρεθήκαμε ενώ ο Μαγλαράς είχε ήδη μπει στο Fidonet. Έτσι λοιπόν από κοινού αποφασίσαμε πως κάναμε το κομμάτι μας αλλά δεν έχει πλέον νόημα, και το εγχείρημα σταμάτησε εκεί.

Το επίπεδο δεν ήταν καθόλου κακό, άλλωστε πόσο κακό να είναι το επίπεδο όταν συζητάνε μόνο 10-15 γνωστοί άνθρωποι, δεν το έφτιαξε ο Σπηλιώτης για την Acrobase, αλλά για εμάς τους τέσσερις, , και φυσικά δεν ήταν "ιδιοκτησία" του Στέλιου για να το παραδώσει σ'εμένα. Δεν μπορώ να θυμηθώ πότε αποχώρησε ο Στέλιος, ή αν βαρέθηκε πρώτος, το θέμα είναι πως ούτως ή άλλως δεν κράτησε πολύ καιρό, και το γυρίσαμε όλοι στο Fidonet.

Μετά από κάποια χρόνια που ήταν της μόδας να φτιάχνουμε ο καθένας από ένα δίκτυο, κάναμε μια, μάλλον επιτυχημένη κρίνοντας από τον αριθμό των κόμβων, αναβίωση του HellasNet εγώ με τον Νομικό η οποία κι αυτή έσβησε μετά από 1-2 χρόνια όταν πήγα φαντάρος (το 1995).

Δεν καταλαβαίνω γιατί έγραψε αυτά που έγραψε ο Στέλιος, δεν είχαμε ποτέ κάποια αντιδικία, απλά ο Στέλιος τράβηξε ένα δρόμο διαφορετικό από εμάς όταν πρωτογνώρισε την Teledata και ενθουσιάστηκε με τα nicknames, τα chat, τις πολλές γραμμές και το Major, ενώ εμείς μείναμε στις κλασικές δωρεάν BBS με Fidonet και τα παρελκόμενα, μέχρι που βαρεθήκαμε.

Με κάθε σεβασμό προς τη μνήμη του Στέλιου, όπου όποτε περνάω από την παλιά δουλειά του στη στροφή της Πανεπιστημίου, τον σκέφτομαι και σκέφτομαι πόσες φορές είχα πάει εκεί για καφέ.

Νάσος Λιάγκος (WarGames)
Απάντηση με παράθεση